NIŽNÁ SLANÁ.Približne 95 % z celkových 600 zamestnancov spoločnosti Siderit v Nižnej Slanej v okrese Rožňava už podalo k dnešnému dňu žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru. Posledná firma na ťažbu a spracovanie železnej rudy v strednej Európe tým definitívne smeruje ku konkurzu a vyrovnaniu.
"Títo zamestnanci sa postupne hlásia na úradoch práce v Rožňave a Dobšinej a v prípade, že ich zaregistrujeme všetkých 600, vzrastie miera nezamestnanosti v okrese zo súčasných 19,1 % na 21,15 %," uviedla pre TASR hovorkyňa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave Miroslava Spišáková. Ako informovala, nejde o hromadné prepúšťanie, firma sa so zamestnancami dohodla na výpovediach. Posledné hromadné prepúšťanie bolo v okrese Rožňava v júni, kedy ho ohlásila spoločnosť Gemtex.
Konateľ Sideritu Vjačeslav Semenov pre TASR spresnil, že rokovania s obchodnými partermi sa už skončili a prioritou vedenia je teraz zabezpečiť všetky nároky zamestnancov nárokovými listami.
"Len ak budeme pripravení na splnenie podmienok zákona o konkurze a reštrukturalizácii, podáme na seba konkurz", povedal konateľ. Ako ďalej informoval, len šesť bývalých zamestnancov zatiaľ súhlasilo so zamestnaním v iných banských spoločnostiach, ktoré prišli do Sideritu s ponukami pracovných miest. Zvyšných 5 % zamestnancov ešte zabezpečuje rôzne činnosti, ako je čerpanie vody zo sideritovej bane Mano Gabriela, revízia ťažobného stroja či ochrana podniku.
"Tieto práce budeme robiť dovtedy, pokiaľ budú mať zmysel. V istom časovom horizonte, ktorý je teraz ťažko určiť, bude nevyhnutné prikročiť k likvidácii bane v súčinnosti s Obvodným banským úradom a Ministerstvom hospodárstva a Ministerstvom životného prostredia SR," zdôraznil Semenov.
V tejto súvislosti informoval, že najprv bude potrebné odpísať približne 20 miliónov ton nižnoslanských zásob sideritu z nerastného bohatstva SR. "Až potom prichádza do úvahy likvidácia a konzervácia bane i celého úpravárenského komplexu, ktorá si podľa našich odhadov vyžiada 500 miliónov Sk (16,59 milióna eur)", dodal Semenov.
Siderit Nižná Slaná sa dostal do ťažkostí hlavne kvôli vysokej energetickej náročnosti pri spracovaní železnej rudy a výrobe vysokopecných peliet pre hutnícky priemysel, keď mu Slovenský plynárensky priemysel zastavil dodávky plynu kvôli neplateniu faktúr.
Situáciu podľa manažmentu sťažila aj recesia v hutníckom priemysle vo svete. Vláda SR poskytla finančnú pomoc 180 miliónov Sk (5,97 milióna eur) na modernizáciu technológie. Firma ju však mohla využiť len pri získaní úveru v takej istej výške ako bola štátna pomoc, čo sa jej nepodarilo.