BRATISLAVA. O materiáli, ktorý spoločne vypracovali ministerstvá hospodárstva a financií, bude vo štvrtok rokovať vláda.
"Existuje zhoda sociálnych partnerov, ako aj ďalších zainteresovaných najvýznamnejších hráčov v rámci ekonomického, spoločenského a politického systému, že systém opatrení, ktoré predkladajú ministri hospodárstva a financií, môže prispieť k minimalizácii rizík finančnej krízy, ktorá prišla aj na Slovensko," uviedol po dnešnom stretnutí predseda vlády Robert Fico.
Podľa premiéra sú pritom náklady súvisiace s navrhovanými opatreniami pokryté. "Nepredpokladám, že by sme išli do otvárania rozpočtu," konštatoval. Rezort hospodárstva dostal napríklad v návrhu budúcoročného rozpočtu viac ako miliardu navyše na investičné stimuly. Projekty verejno-súkromného partnerstva (PPP), prostredníctvom ktorých sa má v najbližších rokoch stavať veľký rozsah cestnej infraštruktúry, sa podľa Fica tiež vyvíjajú veľmi dobre.
K dosiahnutiu dohody bolo potrebné preklenúť aj rozdielne pohľady medzi zúčastnenými stranami. "Ide o dohodu, aby odborári netlačili na taký rast miezd, ktorý je v tejto situácii nereálny. Na druhej strane aby zamestnávatelia, pokiaľ ide o udržanie hospodárskeho rastu, urobili niektoré opatrenia, ktoré nebudú automaticky viesť k prepúšťaniu," priblížil premiér. Mestá a obce by zasa mali prispieť k finančnej stabilite SR obozretným hospodárením, s ktorým mali v minulosti problémy. Bankový sektor by sa mal pričiniť o uvoľnenie peňažných tokov, ktoré sú v súčasnej situácii do určitej miery obmedzené, doplnil Fico.
K rýchlej reakcii na svetovú krízu prispeje podľa svojho predsedu Pavla Pašku aj Národná rada (NR) SR. "V slovenskom parlamente sme pripravení upravovať legislatívu podľa potrieb nášho hospodárskeho a sociálneho priestoru. Všetky veľmi rýchle a k bezpečiu našich občanov vedúce rozhodnutia budú jedine s cieľom udržania zamestnanosti, sociálnej a hospodárskej prosperity Slovenska," zdôraznil Paška.
Pracovný návrh vládneho balíka opatrení proti dopadom globálnej krízy zverejnilo dnes ministerstvo hospodárstva. Pripravené opatrenia sa týkajú napríklad dôsledného čerpania fondov Európskej únie (EÚ) na rozpočtovanej úrovni, prípravy PPP projektov a alternatívneho plánu financovania diaľnic, úspor na strane výdavkov verejnej správy, poskytovania úverov malým a stredným podnikom, zefektívnenia aktívnych politík trhu práce či podpory domácich podnikateľov. Vláda by tiež podľa tohto návrhu mala vplývať na dodávateľov energií, aby svoje produkty ponúkali za primerané ceny a preveriť sa chystá oprávnenosť výšky poplatkov v prenosových a distribučných sústavách. Zvýšenie domácej spotreby energií by sa malo zabezpečiť z domácich zdrojov, k čomu má prispieť napríklad dostavba 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach.