SAO PAULO.
Cieľom víkendového mítingu je vypracovať podklady pre krízový summit lídrov G20 a medzinárodných finančných inštitúcií, ktorý sa uskutoční 15. novembra vo Washingtone.
"Je potrebné väčšie zapojenie rozvojových krajín do mechanizmu rozhodovania o globálnej ekonomike," uviedol vo svojom prejave. Podľa neho na prekonanie svetovej finančnej krízy sú potrebné "hĺbkové reformy medzinárodného finančného systému a nové mechanizmy na posilnenie a reguláciu trhu".
Prezident Svetovej banky (SB) Robert Zoellick v tejto súvislosti upozornil, že krajiny si uvedomujú potrebu zlepšenia spolupráce v ekonomických otázkach. Súhlasí tiež s názorom, že súčasný medzinárodný systém je potrebné zmodernizovať, aby sa aj veľké štáty ako Brazília podieľali na rozhodovaní.
Brazília, Čína a ďalšie veľké rozvojové ekonomiky majú pocit, že ich zastúpenie vo významných medzinárodných inštitúciách, akými sú Medzinárodný menový fond alebo SB, nie je dostatočné. Okrem toho, podľa brazílskeho prezidenta elitná skupina najbohatších štátov sveta G7 už nemá opodstatnenie.
Francúzsko navrhuje, aby sa veľké rozvíjajúce sa ekonomiky pridali k skupine G8 (G7 a Rusko).
Skupinu G20 tvoria najväčšie priemyselne vyspelé a rozvojové štáty, ktoré sa podieľajú približne dvoma tretinami na svetovej ekonomike. Jej členmi sú Argentína, Austrália, Brazília, Čína, Francúzsko, India, Indonézia, Japonsko, Juhoafrická republika, Južná Kórea, Kanada, Mexiko, Nemecko, Rusko, Saudská Arábia, Taliansko, Turecko, Británia, USA a Európska únia.
Informovali o tom agentúry AP, DPA a britský spravodajský server BBC.