Brusel sa rozhodol stanoviť až 60-% clá na import sviečok, ktorých Európska únia doviezla v roku 2007 zruba za 300 miliónov eur (9,04 miliardy eur), pričom celý trh mal hodnotu 810 miliónov eur (24,40 miliardy eur). Na výrobky z čínskej nelegovanej ocele stanovil Brusel clá na úrovni 50 %. V oboch prípadoch zatiaľ na šesť mesiacov, potom sa uvidí, či sa platnosť ciel bude predlžovať.
K clám na oceliarske produkty pristúpila Európska komisia (EK) na nátlak európskych oceliarní, ktoré nedokázali konkurovať čínskym produktom. A to v čase, keď vo Washingtone rokujú zástupcovia členských štátov G20 o návrhu komuniké, v ktorom vyzývajú krajiny, aby neustúpili protekcionistickým tlakom a zamerali sa na oživenie svetového obchodu práve znížením obchodných bariér.
Aj keď nová komisárka EÚ pre obchod po Petrovi Mandelsonovi Catherine Ashtonová odmieta nárast protekcionizmu, jej hovorca upozornil, že Európska komisia je povinná konať, ak vyšetrovanie potvrdí, že išlo o nelegálne nízke ceny.
Na rozdiel od výrobcov ocele a sviečok sa rozhodnutie EK nepozdáva maloobchodným sieťam. Britské maloobchodné konzorcium, ktoré zastupuje siete ako Tesco, Asda a John Lewis, označilo dnešné rozhodnutie za "znepokojujúce" a EÚ by mala dať najavo trochu viac pochopenia pre ťažko skúšaných zákazníkov pred Vianocami.