TOKIO. Podarilo sa jej nájsť už niekoľko kupcov, vrátane samotnej Mazdy.
Japonské hospodárske noviny Nikkei dnes napísali, že Ford, ktorý momentálne vlastní 33,4-% podiel v Mazde, predá približne 20 % akcií japonskej automobilky za odhadom 50 miliárd JPY (12,44 miliardy Sk). Mazda tieto správy nekomentovala.
Predaj, ak sa uskutoční, prinesie Fordu hotovosť, ktorú naliehavo potrebuje. Americká automobilka a jej rivali General Motors a Chrysler už požiadali vládu o záchranný úver v celkovej výške 25 miliárd USD (599,63 miliardy Sk) na prekonanie prehlbujúcej sa hospodárskej krízy.
Ford bojuje s prudkým prepadom predaja áut v USA, v dôsledku čoho v druhom kvartáli 2008 táto automobilka zaznamenala oproti prvému štvrťroku stratu 8,7 miliardy USD.
Aj General Motors v pondelok potvrdil správy, že predá svoj zvyšný 3,02-% podiel v japonskej automobilke Suzuki Motor za 22,37 miliardy JPY.
Informovala o tom agentúra AP.
Automobilky nemôžu počítať s tým, že dostanú rovnakú pomoc ako banky
Európsky automobilový priemysel nemôže očakávať, že dostane od vlád rovnakú pomoc ako finančný sektor. Jednotlivé členské krajiny Európskej únie nesmú výrobcom áut ponúknuť nelegálne finančné stimuly. Vyhlásila to dnes eurokomisárka pre hospodársku súťaž Neelie Kroesová.
"Nemôžete porovnávať automobilový a finančný sektor," povedala novinárom. "Ak finančný systém nefunguje, potom skončil. To bol dôvod, prečo sme mu podali liek," vysvetlila finančnú injekciu na podporu bánk v EÚ.
Európsky automobilový priemysel, ktorý tvrdo zasiahla globálna kríza, požiadal o finančnú pomoc vo výške 40 miliárd eur (1,21 bilióna Sk), aby prekonal obdobie poklesu ekonomickej aktivity na Západe. Európska komisia (EK) by svoj balíček stimulov mala predstaviť 26. novembra.
Podľa Kroesovej však automobilový priemysel nemôže očakávať žiadne špeciálne zaobchádzanie. Dodala, že je informovaná o problémoch nemeckých automobiliek a tamojšia vláda zvažuje, ako im pomôcť v rámci pravidiel.
Komisárka pripomína, že aj iné odvetvia majú problémy v dôsledku recesie a bolo by chybou ignorovať pravidlá o hospodárskej súťaži v snahe pomôcť im.
"Musíme byť prísni," pripomenula a dodala, že akákoľvek pomoc aj na krátky čas by mohla mať za následok dlhodobé problémy v podobe porušovania rôznych pravidiel.
Informovala o tom agentúra Reuters.