BRATISLAVA. Na Slovensku sa ročne spotrebuje približne 8 mil. balení antibiotík. Z celkového rozpočtu na lieky idú na antibiotiká skoro 2 mld. Sk (66,39 mil. €). Ako ďalej odznelo na tlačovej besede pri príležitosti Európskeho dňa antibiotík, s týmito medikamentmi sa pritom spájajú aj určité riziká.
"Ide predovšetkým o nesprávne užívanie antibiotík, ale aj o zle indikovanú antibiotickú liečbu," povedala riaditeľka Odboru zdravotnej starostlivosti Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Adriana Liptákova. Oba tieto faktory spôsobujú vznik tzv. rezistentných baktérií.
Neustálou prítomnosťou antibiotík sa totiž postupne začnú presadzovať organizmy, ktoré sa proti nim dokážu chrániť. Postupom času sa tak môže stať, že liečba antibiotikami bude pre pacientov neúčinná. Problémom je aj to, že väčšinu antibiotík predpisujú slovenskí lekári empiricky, teda bez príslušných laboratórnych vyšetrení.
Tento spôsob preskripcie je však podľa vedúceho referenčného laboratória pre sledovanie antibiotickej rezistencie Milana Nikša stále menej spoľahlivý. Zaujímavosť je i to, že až 80 % celej spotreby antibiotík pripadá na ambulantnú sféru. Najčastejšie predpisovanými antibiotikami boli podľa spotreby balení za posledné štyri roky antibiotiká zo skupiny betalaktámov, teda najmä penicilíny.
Spotrebu antibiotík, ako aj výšku nákladov na antibiotiká sledujú predovšetkým zdravotné poisťovne. Podľa prodekana Farmaceutickej fakulty UK Viliama Foltána by bolo paušálne porovnávanie spotreby týchto medikamentov zavádzajúce. "Rastú náklady, všetko ostatné kolíše," uviedol na margo vývoja spotreby a nákladov v súvislosti s využívaním antibiotík.
Celkový prírastok nákladov za tieto medikamenty je pritom za posledné štyri roky takmer 10 %. Zvyšuje sa však aj počet druhov antibiotík a ich cena. Kým v roku 1989 sme evidovali 120 až 130 druhov antibiotík, teraz je ich okolo 300 až 350. Priemerná cena jedného balenia nestále rastie a v súčasnosti dosahuje necelých 200 Sk (6,639 €).