ATÉNY.
Upozornil, že vláda prijala 100-% ručenie likvidity bankových vkladov, avšak kríza sa podľa neho odrazí na objeme výroby niektorých podnikov. To, ako dodal, bude mať vplyv na prepúšťanie zamestnancov. "Aj tu naša vláda hľadá prostriedky ako zamedziť možným problémom, ktoré s tým súvisia," poznamenal. Vysvetlil, že slovenská exekutíva spoločne so sociálnymi partnermi a investormi pripravila balíček opatrení, ktorý by mal zamedziť negatívnemu dopadu na slovenskú ekonomiku a sociálnu oblasť.
Gašparovič zdôraznil, že hoci je Grécko poslednou krajinou spomedzi členských štátov EÚ, v ktorej sa po vstupe SR do únie koná oficiálna návšteva na úrovni hláv štátov, neznamená to podcenenie bilaterálnej spolupráce. "Skôr by som to považoval za isté memento pre podnikateľov mojej krajiny, aby sa nespoliehali iba na akýsi prestížny servis hlavy štátu pri nadväzovaní partnerských kontaktov," upozornil prezident. Vyzdvihol skutočnosť, že počas jeho pobytu v Helénskej republike dosiahla celková obchodná výmena medzi oboma krajinami svoje doterajšie maximum.
Poukázal tiež na fakt, že Grécko sa stalo pre Slovákov obľúbenou dovolenkovou destináciou, naopak, Gréci prichádzajú do SR 35-násobne menej. "Naša krajina pritom ponúka mnohé prírodné a kultúrne zaujímavosti," konštatoval, pričom osobitne vyzdvihol oblasť kúpeľníctva. Najvyšší ústavný činiteľ SR deklaroval záujem o prílev investícií pri budovaní komplexných stredísk cestovného ruchu.
Podpredseda gréckeho parlamentu Anastasios Nerantzis pripomenul, že vo svete v súvislosti s finančnou krízou existuje istá nervozita, jediným spôsobom ako sa z nej dostať, je pozerať sa do budúcnosti a nie do minulosti. Preto je podľa neho dôležité prísť do obchodného kontaktu tiež s inými národmi a krajinami. Čo, ako poznamenal, je príklad Slovenska. Na ich rozvoj dávajú predpoklad spoločné historické skúsenosti.
Predseda Pirejskej obchodnej a priemyselnej komory George Kassimatis je presvedčený o tom, že vzájomná spolupráca už začala prinášať svoje ovocie pre obe krajiny. Uviedol, že uplynulý rok sa export Grécka na Slovensko zvýšil o 45,2 % a dovoz stúpol o 34,1 %. Úspešné investície na Slovensku zaznamenali aj grécke podniky v oblasti obchodu či turizmu.
4