FRANKFURT. V stredu o tom informovala spoločnosť Solarworld.
Nemecká automobilka Opel, ktorá je dcérskou spoločnosťou amerického koncernu General Motors, taktiež požiadala spolkovú vládu o finančnú pomoc vo výške 1,8 mld. eur vo forme vládnych záruk.
Opel ohlásil na budúci rok zníženie produkcie o 10 % a uvažuje nad zavedením 30-hodinového pracovného týždňa. Týmito opatreniami chce automobilka predísť prepúšťaniu zamestnancov.
Výnimku v záchranných opatreniach tvorí závod v nemeckom meste Ruesselsheim, kde sa vyrába nový model Insignia, ktorý bol vyhlásený za európske auto roka. Opel doňho preto vkladá dôveru a dúfa v jeho lepšie predajné čísla.
Finančná pomoc vo forme vládnych záruk na pôžičky, o ktorú Opel požiadal spolkovú vládu pre prípad, že jej materská spoločnosť General Motors skrachuje, sa pohybuje v celkovej výške až 1,8 mld. eur.
General Motors sa v poslednej dobe topí v problémoch a momentálne sa aj on snaží získať finančnú pomoc od štátu. Kancelárka Angela Merkelová povedala, že rozhodnutie o poskytnutí pomoci pre Opel padne do konca decembra.
Vplyvný republikán navrhuje, aby americké automobilky vyhlásili banktrot
Vplyvný republikán v bankovom výbore Senátu Richard Shelby tvrdí, že nič nepomôže americkému automobilovému priemyslu, pokiaľ neodíde vrcholový manažment a nezmodernizujú sa vyrábané modely. Podľa alabamského senátora poskytnutie záchranného úveru vo výške 25 miliárd USD (600,4 miliardy Sk) detroitským koncernom nebude mať želaný účinok.
Shelby povedal pre televíznu stanicu CBS, že podľa neho je vyhlásenie bankrotu a podanie žiadosti o ochranu pred veriteľmi lepším riešením. "Nemyslím, že by mali nejaké bezprostredné plány na zmenu ich modelov, ktoré sú neúspešné."
Predseda výboru pre finančné služby Snemovne reprezentantov Barney Frank tvrdí, že vyhlásenie bankrotu nie je dobrou stratégiou. Upozornil na to, že takýto krok znamená zrušenie kontraktov s odbormi.
Informovala o tom agentúra AP.
TASR