BRATISLAVA. Príčinou tohto stavu sú pritom niektoré neefektivity v procese povoľovania vstupu nových liekov na trh a v procese ich oceňovania. Na konferencii "Vplyv zdravotnej a liekovej politiky na zlepšovanie zdravia obyvateľstva" to vyhlásil minister zdravotníctva Richard Raši.
Rezort zdravotníctva preto podľa neho prijíma opatrenia, ktoré zmenia systém kategorizácie a oceňovania liečiv tak, aby prvoradými kritériami ich uhrádzania boli klinická účinnosť a nákladová efektívnosť. Stanovovanie cien bude plne založené na referenčných cenách v niekoľkých štátoch Európskej únie s najnižšími cenami. V praxi to bude znamenať, že lieky na Slovensku nebudú môcť mať vyššiu cenu ako je priemer v 6 krajinách únie s najnižšími cenami.
V súčasnosti na Slovensku vynakladáme na lieky približne jednu tretinu všetkých zdrojov získaných z verejného zdravotného poistenia a táto suma sa pravidelne zvyšuje. Podľa poradcu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre zdravotnícke technológie a lieky Keesa de Joncheera to súvisí nielen s tým, že stúpa spotreba liekov, ale najmä s tým, že sa na trhu objavuje stále viac nových, finančne náročných liekov.
Ich účinnosť a teda aj efektivita je však v niektorých prípadoch otázna. Ďalšími faktormi sú starnúca populácia a objavovanie nových ochorení. Poradca ministra financií SR Martin Filko na konferencii v tejto súvislosti poukázal na potrebu používania ekonomických kritérií v zdravotníckej politike.