BRATISLAVA. Mzdy na Slovensku rástli v treťom štvrťroku najpomalšie za uplynulé dva roky. Priemerná mzda u nás bola podľa Štatistického úradu 21 226 korún. Je to asi o 1700 korún viac ako vlani. Väčšiu časť z tohto takmer deväťpercentného nárastu však „zlikvidovala“ inflácia. Reálne si teda človek s priemerným platom mohol v treťom štvrťroku kúpiť len o tri a pol percenta viac tovarov a služieb ako pred rokom.
Kríza vyrába otázniky
Názory na to, ako sa budú vyvíjať platy na Slovensku v nasledujúcich mesiacoch vzhľadom na ekonomickú krízu vo svete, sa rôznia. „Neočakávame, že spomalenie rastu ekonomiky by sa malo výrazne podpísať na spomalení rastu miezd,“ povedala ekonómka Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.
Predpokladá, že slovenská ekonomika vzrastie na budúci rok o 4,5 percenta a pri takomto vysokom raste podľa nej nie je dôvod, aby sa zásadne spomalil rast zamestnanosti aj platov.
Jej slová potvrdzuje aj Darina Mokráňová z personálnej agentúry Index Nosluš. „Sú firmy, ktoré znižujú výrobu, lebo majú menšie zákazky, ale o znižovaní mzdy sme zatiaľ nerokovali so žiadnou firmou.“
Šéf personálnej agentúry Trenkwalder Ľuboš Sirota hovorí niečo iné. Podľa neho firmy zvyšujú platy pomalšie ako donedávna. V niektorých firmách dokonca hrozí aj krátenie miezd, napríklad v stavebníctve. Platy na budúci rok stúpnu u nás v priemere o tri až štyri percentá, čo nemusí pokryť ani infláciu. Tá má byť okolo štyroch percent.
Niekde mzdy dokonca klesnú
Hrozí teda, že napriek vyššiemu platu si z neho ľudia nebudú môcť kúpiť viac ako dnes. „Toto nám vychádza z rýchleho prieskumu medzi našimi klientmi, ktorých máme viac ako 1600,“ povedal Sirota. Na spomalenie rastu platov bude podľa neho tlačiť najmä to, že firmy pre krízu vo svete majú menej zákaziek zo zahraničia, a preto musia rušiť niektoré pozície.
O prácu by u nás podľa ministerstva práce mala tento rok prísť asi päťtisíc ľudí. Oficiálne údaje z ústredia práce hovoria, že je voľných viac ako 16-tisíc pracovných miest. „To bolo ku koncu októbra, ale čakáme citeľný pokles,“ povedala hovorkyňa ústredia práce Danica Lehotská.
Sirota tvrdí, že mnohé firmy síce nahlásili, že potrebujú na voľné pracovné miesta ľudí, medzitým sa však už veci zmenili. Pracovníkov nepotrebujú, ale nenahlásili to. „Je to nafúknuté, reálne je voľných dve- až tritisíc pracovných miest,“ povedal.