BRATISLAVA. Reformy a členstvo v EU spôsobili rýchly rast investícií najmä vo výrobnom a stavebnom sektore, ako aj v oblasti služieb, uvádza na svojej internetovej stránke prestížny americký týždenník Forbes. Vysvetľuje tým aj minuloročný vyše desaťpercentný rast HDP, ktorý kulminoval v čase, keď nové automobilky a fabriky spustili plnú prevádzku.
Forbes pritom v svojom texte vychádza z najnovšej analýzy spoločnosti Oxford Analytica. Tá poukázala na to, že ekonomika Slovenska je úzko naviazaná na dopyt krajín EU, a preto jej rast počas hospodárskej krízy musí zákonite klesnúť.
Prognózy slovenského štatistického úradu, ktorý predpokladá pokles ekonomického rastu z 10 percent na 5,9 percenta, tak ešte nemusia byť presné. Forbes tvrdí, že nepočítajú s plným dosahom hospodárskej krízy. Oxford Analytica považuje za reálnejšie, že rast slovenskej ekonomiky sa v roku 2009 bude pohybovať pod 4 percentami.
Protikrízové opatrenia Ficovej vlády
Forbes sa zaoberá aj balíkom protikrízových opatrení, ktorý oznámila vláda Róberta Fica. Do popredia stavia najmä dokončenie atómovej elektrárne v Bohuniciach, stavanie diaľnic a plán na rozšírenie medzinárodného letiska M.R. Štefánika v Bratislave.
"Napriek populisticko-regulačným zásahom Ficovej vlády, zostane Slovensko atraktívnou krajinou pre zahraničných investorov." Forbes.com
Aj Forbes si myslí, že načasovanie slovenského vstupu do eurozóny, bolo vhodne vybrané. „Kritici argumentujú, že prílišný centralizmus vo finančnej politike ľavicovo orientovanej vlády spôsobí nárast inflácie, hoci ako sa zdá, zavedenie eura bolo dobre načasované," cituje Forbes oxfordskú analýzu. Za pozitívum podľa nej možno označiť relatívne nízky deficit rozpočtu v roku 2008 (2,25 percenta HDP), ktorý zredukuje nutnosť veľkých pôžičiek počas svetovej finančnej krízy.
Vláda sa spolieha na novú menu
Vláda sa spolieha na novú menu, ktorá urobí Slovensko atraktívnejším pre zahraničných investorov a pomôže prekonať následky finančnej krízy. Napriek tomu považuje Forbes niektoré vládne opatrenia za kontraproduktívne. Upozorňuje najmä na monopolné postavenie vlády vo vlastníctve energetických a plynárenských podnikoch a jej pokusy o reguláciu cien.
Analýza uverejnená Forbesom vidí vo svojom závere perspektívu Slovenska ako relatívne dobrú: „Napriek populisticko-regulačným zásahom Ficovej vlády, zostane Slovensko atraktívnou krajinou pre zahraničných investorov, vďaka kvalifikovanej pracovnej sile, výhodnej geografickej polohe a zavedeniu eura. Napriek tomu, dlhodobé následky hospodárskej krízy nevyhnutie zasiahnu aj jeho ekonomiku, ktorá bude aj v blízkej budúcnosti závislá na exporte výrobkov."