PRAHA. Zástupca hlavy ruskej spoločnosti Gazprom Alexander Medvedev obvinil v sobotu Ukrajinu z toho, že kradne každý deň 35 miliónov kubických metrov ruského plynu určeného pre Európu. Podľa neho by mal Kyjev zaň zaplatiť. Medvedev to povedal po prílete do Prahy. Sem pricestoval na rokovania s Európskou úniou o spore jeho krajiny s Ukrajinou po tom, čo niekoľko členských štátov EÚ oznámilo zníženie dodávok zemného plynu z Ruska.
"Ak plyn z plynovodu určený na export a podzemné zásoby pripojíme k plynu, ktorý vzal Naftogaz bez akejkoľvek dohody, tak to presahuje 35 miliónov kubických metrov za deň," uviedol Medvedev pre novinárov. "Za všetok plyn, ktorý vzali, budú musieť zaplatiť," čím sa zvyšuje už existujúci dlh 600 miliónov amerických dolárov (viac ako 432 miliónov eur), povedal. Naftogaz poprel obvinenie s tým, že Rusi nedodali potrebné množstvo svojim európskym klientom. "Som tu, aby som sa stretol s masmédiami, predstaviteľmi a zastúpením EÚ a plne ich informoval o tom, čo sa deje, a aby som videl, ake možné opatrenia bude možné prijať pre vyriešenie krízy," dodal.
Ioan Rusu, riaditeľ rumunskej plynovodnej spoločnosti Transgaz, v piatok informoval rumunskú televíznu stanicu Realitatea TV o tom, že objem ruského plynu dovážaného do Rumunska plynovodom cez Ukrajinu poklesol o najmenej jednu tretinu. Pokles v množstve ruského plynu Rusu vyčíslil na 30 až 40 percent. České predsedníctvo Európskej únie v piatok vyzvalo na "okamžité obnovenie" neobmedzených dodávok ruského plynu do jej členských štátov po tom, ako zaznamenali pokles oproti očakávanému množstvu v Maďarsku a Poľsku. Mimoriadne zníženie objemu sa rovnako týka plynu dopravovaného cez Ukrajinu, ktorej Rusko na Nový rok úplne zastavilo dodávky.
Sokolovskij: EÚ môže do 10-15 dní pocítiť výrazné výpadky dodávok plynu
Európski zákazníci do dvoch týždňov pocítia výrazné výpadky dodávok zemného plynu, ak sa dovtedy Moskva a Kyjev nedohodnú na vyriešení sporu, varoval dnes energetický poradca ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka Bohdan Sokolovskij.
Ruský plynárenský koncern Gazprom odpojil Ukrajinu od dodávok plynu 1. januára po tom, čo sa štáty nedohodli na nových cenách za plyn a Rusko navyše tvrdí, že Kyjev ešte neuhradil ani všetky poplatky za predchádzajúce dodávky uskutočnené ku koncu roka 2008.
Podľa Sokolovského aj keď Ukrajina pokračuje v tranzite plynu do ďalších krajín Európy, do 10 až 15 dní dôjde k jeho prerušeniu, ak dovtedy nezačne Rusko do siete dodávať aj plyn určený Ukrajine. Ako dodal, na zabezpečenie nerušených dodávok musí byť v potrubí určitý minimálny objem plynu, inak sa transport automaticky zastaví.
Informovala agentúra AP.
Pokles dodávok plynu už pocítili v EÚ Rumuni, Poliaci, Maďari a Bulhari
Pokles dodávok plynu z Ruska dnes už pocítilo aj Bulharsko. Stalo sa tak štvrtou krajinou Európskej únie, ktorá od zatvorenia kohútikov Ukrajine Gazpromom 1. januára oznámila zníženie objemu dodávok zemného plynu. Informovala o tom agentúra Reuters.
Šéf bulharského operátora distribučných sietí Bulgargaz Dimitar Gotov dnes informoval, že dodávky suroviny ešte síce neklesli pod kritickú hranicu, ale ďalšie zníženie by znamenalo obmedzenie dodávok pre zákazníkov Bulgargazu. "Tlak v potrubí klesol a od dnešného rána dostávame menší objem plynu než bežne, povedal Gotov.
Už v piatok večer o znížení dodávok informovali Rumunsko, Maďarsko a Poľsko, pričom najhoršie na tom bolo Rumunsko, ktoré zaznamenalo pokles objemu plynu o 30 až 40 %. Poľsko ešte v piatok pocítilo výpadok o 6 %, dnes informovalo, že dodávky sa znížili o 11 % oproti pôvodnému množstvu. Maďarsko dnes zaznamenalo mierne zvýšenie dodávok oproti piatkovým hodnotám, keď pocítilo prvý pokles, no napriek tomu aj tento objem je stále nižší ako je bežný dovoz plynu z Ruska.
Najväčší odberateľ ruského plynu, Nemecko, zatiaľ problémy nepocítilo, podľa jeho energetických podnikov je však možné, že sa tak stane na budúci týždeň.
Gazprom oznámil, že predbežne zvýšil dodávky plynu cez siete Bieloruska a Turecka o 52 miliónov kubických metrov denne (16 %), aby, ako tvrdí, vykompenzoval krádeže, prípadne blokovanie tranzitného plynu Kyjevom. Ukrajina podľa zástupcu výkonného riaditeľa Gazpromu Alexandra Medvedeva denne odčerpáva z tranzitu 35 miliónov kubických metrov.
V prípade výpadkov plynu by Európa mala vydržať podľa analytikov bez problémov niekoľko dní, neskôr (najmä ak pokles teplôt zvýši dopyt) sa však už bude musieť pripraviť na zhoršené zásobovanie touto surovinou.
Ukrajina a Rusko sa dostali do sporu za rozdielne názory na nové ceny plynu pre tento rok. Ukrajina minulý rok platila 179,5 USD/1000 m3, no Gazprom žiada už ich zvýšenie na 418 USD/1000 m3. To by však podľa šéfa Naftogazu Oleha Dubynu znamenalo pre krajinu prakticky humanitnú krízu. Ukrajina má problémy aj v dôsledku finančnej krízy a už musela požiadať o záchranný úver Medzinárodný menový fond.
Ako agentúru Reuters informoval Gazprom, Ukrajina navrhla ako riešenie, že "Rusko bude Ukrajinu zásobovať plynom za právo transportovať svoj plyn do strednej a západnej Európy cez jej územie". To je však podľa ruskej spoločnosti "úplne mimo akejkoľvek obchodnej logiky".