BRATISLAVA. účasnosti však táto alternatíva neprichádza podľa neho do úvahy. “Pre dvoma rokmi som bol toho názoru, že by si to mestá samé obhospodarovali, ale ten stav je v skutočnosti trošku iný a pre mňa dosť prekvapujúci. Osobne si myslím, že manažmenty miest ešte nedospeli do takej úrovne, aby sme im mohli dnes dať tie veľké teplárne k dispozícii,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA
Ako príklad zlého manažovania samospráv uviedol minister vodárenské spoločnosti. “Vidíme to na príklade vodární, ktoré sú plne v kompetencii samospráv a tie cenové návrhy nezodpovedajú potrebám, ktoré tie vodárne potrebujú. Vytvárajú si tam jednoducho nadzisk a mám obavy, že aj teplárne by sa trošku vymanili z toho priemeru,“ vysvetlil Jahnátek. Podľa ministra samosprávy potrebujú ešte nejaký čas, aby mohli kontrolovať teplárenské spoločnosti. “Potrebuje to nejaký čas, nejakú uvedomelosť a aj nejakú zodpovednosť. Myslím si, že veľmi sa zmení správanie starostov a primátorov miest po prijatí novely zákona o podávaní cenových návrhov obchodných spoločností. Na valnej hromade sa skutočne ukáže, že či predstavitelia samospráv hrajú so svojimi občanmi férovo, alebo sa schovávajú za nejaký manažment. Takže to chce ešte trochu času. Zatiaľ to zostáva tak, ako to je,“ konštatoval Jahnátek.
Fond národného majetku SR (FNM) po nástupe vlády Roberta Fica začiatkom októbra 2006 definitívne zrušil privatizáciu šiestich teplárenských spoločností v Bratislave, Košiciach, Trnave, Žiline, Martine a vo Zvolene. Jediným akcionárom teplárenských spoločností tak naďalej zostal FNM. Predaj 51 % akcií priamo strategickému investorovi schválila ešte bývalá vláda pod vedením Mikuláša Dzurindu začiatkom septembra 2005. Fond pôvodne navrhoval, aby investor mohol získať až 67 % akcií, pričom zvyšok sa mal bezodplatne previesť na mestá, v ktorých tepláreň sídli. Podľa bývalého ministra financií Ivana Mikloša však ešte existovala možnosť, že na mestá sa prevedie minimálne 34 % akcií teplárenských spoločností a zvyšných 15 % akcií by FNM potom buď ponúkol investorovi, alebo predal prostredníctvom kapitálového trhu. Únia miest Slovenska (ÚMS) bola v tom čase za prevod teplární v Bratislave, v Trnave, v Košiciach, v Žiline, v Martine a vo Zvolene na tieto mestá.