BRATISLAVA. V najbližších mesiacoch sa predpokladá spomalenie inflácie, k čomu mal pomôcť pôvodne predpokladaný pokles cien ropy a spomalenie medziročného rastu cien potravín. Recesia a klesajúca inflácia v eurozóne zároveň znamená pomalší rast cien dovážaných tovarov. Z hľadiska dlhodobejšieho výhľadu bude všetko závisieť od vývoja hospodárskej krízy. „Dlhšia a hlbšia kríza by znamenala aj nižšie ceny ropy, lacnejšie dovozy a nižšiu dopytovú infláciu. Rizikom je, že súčasné pumpovanie peňazí do americkej ekonomiky sa môže časom pretaviť do vysokej inflácie v USA a neskôr aj u nás - nemusí to však byť ešte v roku 2009,” povedal analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák.
Kurz eura
Dnes je euro druhá najvýznamnejšia svetová mena. Jeho kurz oproti ostatným svetovým menám - najmä oproti doláru - bezprostredne ovplyvňuje aj ekonomický vývoj u nás.
Vývoj kurzu eura oproti doláru v závere roka 2008 kolísal a jeho vysoké zmeny sa očakávajú aj v priebehu roka 2009. Prvé výraznejšie výkyvy už nastali. Vo všeobecnosti by sa trend podľa Martina Lenka z VÚB banky dal načrtnúť takto: sadzby blízko nule a masívny finančný stimul by mali naštartovať americkú ekonomiku, ktorá by sa mala začať zotavovať ako prvá. To by malo poskytovať podporu pre americký dolár.
Mal navyše ťažiť aj z očakávaní, že ostatné centrálne banky budú v znižovaní úrokových sadzieb ešte pokračovať – Európska centrálna banka minimálne na úroveň dvoch percent. „Ak príde aj v eurozóne k razantnému zníženiu úrokových sadzieb, euru to môže podlomiť nohy. Tak ako v závere roka aj v roku 2009 sa treba pripraviť namiesto stabilných trendov skôr na zvýšené výkyvy na svetových devízových trhoch,“ myslí si Vladimír Vaňo s Volksbank Slovensko.
Úroky ECB
Od začiatku roka určuje menovú politiku na Slovensku Európska centrálna banka (ECB). Jej rozhodnutia budú rozhodovať o tom, ako sa budú vyvíjať aj úrokové sadzby na medzibankovom trhu a za akú cenu si budeme môcť požičiavať a ukladať peniaze v bankách.
ECB nebola taká rozhodná pri poklese sadzieb ako americký Fed a ponechala si väčší priestor na znižovanie sadzieb v budúcnosti. Analytici neočakávajú, že by ECB do konca roku urobila veľmi radikálne kroky. Minimálnu hranicu sadzieb v eurozóne vidia na úrovni jedného percenta.