BRATISLAVA. Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) začne budúci týždeň cenovú kontrolu autoškôl piatimi krajskými inšpektorátmi. Podľa ústrednej riaditeľky inšpekcie Nadeždy Machútovej existuje v jednom okresnom meste v trenčianskom kraji podozrenie z kartelovej dohody ôsmich autoškôl. "Situácia v autoškolách naznačuje nie zdravý cenový vývoj," konštatoval po prvom tohtoročnom zasadnutí Cenovej rady, ktorá pôsobí ako poradný orgán vlády, jej predseda Peter Mihók. SOI pritom v rámci svojich kontrol preverila 32 autoškôl, pričom až 31 z nich zvýšilo ceny. Kým v roku 2007 bol podľa riaditeľky inšpekcie nárast cien na úrovni zhruba 5 %, v minulom roku tempo rastu cien dosiahlo 20 %. "Usudzujeme, že poskytovatelia týchto služieb sa nesprávajú trhovo, čiže sa správajú protitrhovo, pretože nereagujú na znižovanie vstupných nákladov, navyše máme v niektorých prípadoch podozrenie z kartelových dohôd," konštatoval Mihók v súvislosti s vývojom cien v oblasti autoškôl.
Cenová rada však hneď v úvode nového roka prijala aj podnety na podozrenie zo zneužitia prechodu na euro na zvýšenie cien v oblasti mestskej a prímestskej dopravy. Uložila preto ministerstvu dopravy, pôšt a telekomunikácií ako aj príslušným vyšším územným celkom vypracovať analýzu tohto nárastu. Podľa Mihóka sa rada na svojom ďalšom zasadnutí bude venovať možnostiam riešenia tejto situácie protrhovými opatreniami. Podobnú úlohu dostali v stredu aj rezorty pôdohospodárstva a hospodárstva, ktoré majú pripraviť správu analyzujúcu cenový vývoj v oblasti potravinárskych produktov. Jedným zo záverov rokovania Cenovej rady je podľa slov jej predsedu aj podpora legislatívnej zmeny iniciovanej Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS), podľa ktorej by mali v oblasti vyrubovania cien parkovného dostať kompetencie aj orgány samosprávy.
Cenová rada v stredu uzavrela aj skúmanie nárastu cien v oblasti stomatologických služieb. Nárast cien v poslednom období podľa rady nesúvisí so zavedením eura na Slovensku. "Je objektívne podložený rastom nákladov, ale aj inováciou v rámci poskytovania stomatologických služieb," konštatoval Mihók. Ani v oblasti bankových poplatkov Cenová rada nezistila možné zneužitie prechodu na euro. Podľa Petra Mihóka síce poplatky na jednej strane v novembri minulého roka medziročne vzrástli o 7,8 %, avšak ich úhrnná výška je v zásade jedna z najnižších, najmä vzhľadom na krajiny eurozóny, pričom patrí medzi nízke aj v rámci 27 krajín Európskej únie. "Nevnímame to ako vplyv zavedenia eura," konštatoval Mihók s tým, že ide skôr o približovanie úrovne poplatkov k ostatným krajinám. Napriek tomuto záveru dostal rezort financií spolu s Národnou bankou Slovenska úlohu predložiť informáciu o vývoji bankových poplatkov za prvý štvrťrok tohto roka.