VEĽKÉ KAPUŠANY. V dispečingu najväčšej kompresorovej stanice v Európe vládne nebývalý pokoj. Z času na čas ho pretne kvílivý zvuk sirény. Oznamuje, že ventily sú zablokované. Na digitálnych ukazovateľoch svietia červené nuly.
„Bol to pre nás šok. Od spustenia prevádzky v roku 1973 sa nestalo, aby sme ostali úplne bez plynu," hovorí zamestnanec. Naposledy mali v Kapušanoch poplach pred dvoma rokmi. Na Nový rok 2006 Rusko priškrtilo dodávky plynu na Ukrajinu. Aj vtedy však mohutným potrubím s priemerom 1400 milimetrov ešte prúdilo do Kapušian približne 70 percent plánovaného objemu. Teraz je situácia iná. Aj ručičky tlakomerov v areáli firmy sú bezmocne na nule.
„Nie sme tu na to, aby sme súčasný stav komentovali. Našou povinnosťou je prepraviť na Západ také množstvo plynu, aké k nám príde. Teraz sme na nule. Pre nás to znamená, že musíme udržať systém v prevádzkyschopnom stave," hovorí sprievodca Štefan Bodnár zo spoločnosti Eustream, stopercentnej dcérskej firmy SPP. Je to najväčší prepravca ruského zemného plynu v Európe.
SPP: Plyn stále netečie
"Dodávky zemného plynu na Slovensko zatiaľ neboli obnovené a v dôsledku toho naďalej trvá stav núdze. Zásobovanie zemným plynom pre slovenské domácnosti a ostatných odberateľov je zabezpečené zo zdrojov v podzemných zásobníkov. Pre dnešný deň, t.j. 8. január 2009 je potvrdený obmedzujúci odberový stupeň číslo 8. Tento stupeň obmedzenia znamená, že priemyselní odberatelia so zmluvne dohodnutým množstvom zemného plynu nad 633 MWh/rok (nad 60 000 m³/rok) musia znížiť odber zemného plynu na úroveň bezpečnostného minima."
oficiálne vyhlásenie SPP, 8. januára o 8, 30 h
Prepravnú sieť tvorí 2270 kilometrov potrubí s priemerom 1200 a 1400 milimetrov a štyri kompresorové stanice.
Všetok ruský plyn pre západné krajiny, ktorý k nám prúdi štyrmi plynovodmi cez Ukrajinu a od nás k odberateľom v Rakúsku, Česku a Nemecku, prechádza cez Veľké Kapušany. Až 90 percent prístupových ciest smerujúcich z Ruska do západnej Európy vedie krížom cez našich východných susedov.
„Neviem, koľko plynu ide z Ruska na Ukrajinu. Vedia to v Moskve a v berlínskej centrále, ja to teda ani nemôžem komentovať. Jedno je však isté, v priebehu dvoch dní klesli dodávky vo Veľkých Kapušanoch na nulu. Čo to pre mňa znamená? Nulu," snaží sa vykľučkovať z otázky Andrey Perevoshchikov zástupca ruského Gazpromu na Slovensku. Slová dokumentuje grafom s prudko klesajúcou krivkou. Na odpoveď je pripravený. Rovnakú otázku mu kládli aj novinári z Reuters, AP, Zvestí a zahraničných médií, ktorí merali cestu na juhovýchod Slovenska.
„Takto môže dopadnúť každý štát, ktorý surovinovú politiku orientuje len jedným smerom. Nemci majú diverzifikáciu zdrojov zakotvenú v ústave," hovorí ďalší zo zamestnancov. Meno odmieta prezradiť. Vedenie SPP zakázalo všetkým pracovníkom akýmkoľvek spôsobom sa k téme vyjadrovať.
Tranzitný systém
Slovensko zohráva v tranzite ruského plynu do západnej Európy kľúčovú úlohu. Tranzitnú sústavu európskeho významu tvorí 2720 kilometrov potrubí a štyri kompresorové stanice - Veľké Kapušany (medzinárodná preberacia stanica plynu), Jablonov nad Turňou, Veľké Zlievce, a Ivanka pri Nitre. Vzdialenosť medzi nimi je približne 110 kilometrov.
Kompresorová stanica vo Veľkých Kapušanoch patrí k najväčším na svete. Na zhruba dvadsiatich hektároch je uložených približne 340 kilometrov potrubí. Plyn prečerpáva viac ako 60 turbín.
Plyn v potrubiach je pod tlakom, ktorý v plynovodoch s pribúdajúcou vzdialenosťou klesá. Kompresorové stanice potrebný tlak v plynovodoch dopĺňajú a udržiavajú na normami stanovenej úrovni.
Dohodu o tranzitnej preprave plynu cez naše územie do Rakúska, Česka a Nemecka podpísali predstavitelia vlád Československa a Sovietskeho zväzu 21. decembra 1970.
9. januára 1973 zapálením symbolických horákov sa začala preprava zemného plynu prostredníctvom prvej línie plynovodu. Postupne vybudovali ďalšie štyri. Počas 35 rokov existencie cez územie Slovenska prepravili 1,9 bilióna kubických metrov ruského zemného plynu.
(sen)