BRATISLAVA. Uviedol to v diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12 minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek. Ako povedal, na ruskej strane môže proces obnovenia dodávok trvať 30 hodín a na ukrajinskej strane 30 až 48 hodín.
Zdôraznil, že 18 pozorovateľov Európskej únie je už na Ukrajine a predpokladá, že v súčasnosti by sa mohli rozmiestňovať po jednotlivých stanoviskách. Z troch pozorovateľov, ktorí budú monitorovať situáciu priamo na centrálnom energetickom dispečingu v Kyjeve, sú dvaja zástupcovia Slovenského plynárenského priemyslu.
Podpredseda KDH a poslanec NR SR Július Brocka kritizoval počas plynovej krízy postup premiéra. Podľa jeho názoru vyvinul málo aktivít, pritom Slovensko patrí medzi krajiny najviac postihnuté plynovou krízou. Myslí si, že Robet Fico mal "sadnúť na prvé lietadlo a letieť do Moskvy a Kyjeva."
Jahnátek odmietol jeho názory s tým, že premiér vyvinul maximálne úsilie a aktivity na riešenie situácie tak voči Moskve, ako aj Kyjevu, ale aj v rámci Európskej únie.
Predseda Klubu 500 Vladimír Soták pripomenul, že súčasná situácia spôsobila miliardové škody. Myslí si, že veľa škôd spôsobila aj privatizácia strategických energetických podnikov. Situácia, ak by sa tieto podniky neprivatizovali, mohla byť podstatne iná. Zdôraznil, že Klub 500 plne podporuje rozhodnutie vlády spustiť opätovne Jaslovské Bohunice (EBO). Podľa jeho slov veľkoodberatelia sa zachovali veľmi disciplinovane a rešpektovali stanovený regulačný stupeň.
S jeho slovami súhlasil aj Jahnátek s tým, že väčšina odberateľov reguláciu dodržiavala. Vyskytli sa však prípady až 500-% prekročenia povoleného limitu a týchto bude riešiť energetická inšpekcia.
Energetický analytik Karel Hirman podčiarkol nutnosť diverzifikácie zdroja energie, a to napriek finančnej a časovej náročnosti tohto kroku. Závislosť na jednom zdroji je podstatne drahšia ako investície do diverzifikácie.
Slovensko spustí druhý blok EBO, aj keď sa dodávky plynu obnovia
Slovensko spustí opätovne do prevádzky druhý blok Jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach (EBO) aj vtedy, keď už budú dodávky zemného plynu z Ruskej federácie obnovené. Konštatoval to minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.
Nočná dohoda podpísaná Ruskom, Európskou úniou a Ukrajinou o obnovení dodávok nič nemení na zámere vlády SR spustiť druhý blok V1, uviedol šéf rezortu hospodárstva v relácii TV Markíza Na telo. "Potrebujeme náhradný zdroj, ktorý bude vyrábať silovú energiu," vysvetlil dôvod opätovného uvedenia do prevádzky nedávno odstaveného bloku. Podľa Jahnátka situácia ohrozenia stále trvá. "Spustením plynu sa neodvráti krízová situácia. My máme v súčasnosti väčší problém v prenose elektriny ako v prenose plynu, a preto budeme tlačiť na Jadrovú a vyraďovaciu spoločnosť, aby čo najskôr prifázovala druhý blok V1," zdôraznil Jahnátek. Porušenie prístupovej zmluvy do Európskej únie si vláda podľa jeho slov uvedomuje.
Mimoriadny krok kabinetu schvaľuje aj poslanec Národnej rady (NR) SR za KDH Vladimír Palko. "Podporujem toto rozhodnutie vlády. Je to mimoriadne opatrenie v mimoriadnej situácii, ktorá tu nebola desaťročia," zhodnotil.
Opätovné uvedenie druhého bloku EBO do prevádzky schválili ministri na svojom mimoriadnom rokovaní v sobotu 10. januára vo večerných hodinách. Premiér SR Robert Fico po rokovaní ubezpečil, že spustenie bloku zabezpečí 100-% dodávky elektrickej energie pre všetkých obyvateľov Slovenska. Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (Javys), a.s., ako vlastník a prevádzkovateľ tohto bloku už začala s potrebnými prípravnými prácami. Celý proces by mal podľa Jahnátka trvať menej ako 7 dní. Po 7 dňoch by však mala už fungovať na plný výkon.
Opätovný nábeh 2. bloku umožňuje podľa hovorcu Javys Dobroslava Dobáka, predovšetkým dobrý technický stav technologického zariadenia, v ktorom sa v súčasnosti nachádza. "Chceme zdôrazniť, že zapojenie tohto bloku do prenosovej sústavy nepredstavuje žiadne bezpečnostné riziko," poznamenal.
Kubiš: Správanie Ruska a Ukrajiny mimoriadne zneisťuje štáty EÚ
Správanie sa Ruska a Ukrajiny v súvislosti s plynovou krízou mimoriadne znepokojuje členské krajiny Európskej únie. V dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol odchádzajúci minister zahraničných vecí Ján Kubiš.
Ako dodal, vyhlásenie ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva, že Ruská federácia považuje dohodu o monitorovaní toku plynu cez Ukrajinu, ktorú sprostredkovala EÚ za neplatnú, dokumentuje nevypočítateľnosť situácie. Zdôraznil, že to zároveň dokazuje, že pokiaľ nebude do Európy bez problémov prúdiť plyn, Slovensko sa nemôže spoliehať na nič. Zároveň vyjadril presvedčenie, že EÚ bude pokračovať v ďalšom kontakte s predstaviteľmi oboch strán, aby sa potvrdila podstata problému.
Obe krajiny si podľa Kubiša kvôli dvojstrannému sporu, ktorého ťarchu preniesli na štáty únie, poškodili v očiach členských krajín, pričom hodnotiť ich dôveryhodnosť sa bude až po vyriešení tranzitu plynu. Pripomenul, že Ruská federácia bola doteraz dôveryhodným partnerom, avšak po bezprecedentnom pozastavení dodávok prestala plniť svoje povinnosti nielen vo vzťahu k SR ale aj EÚ. Domnieva sa, že z ich strany ide aj o politický kontext, "ale v prvom rade je to obchodný spor medzi dvoma partnermi," upozornil šéf slovenskej diplomacie.
Rakúski politici kritizujú plán opäť spustiť reaktor v Bohuniciach
Predstavitelia rakúskej vlády kritizujú zámer kabinetu Roberta Fica spustiť druhý blok EBO. Ten pritom ukončil svoju činnosť len 31. decembra 2008.
"Nemôžeme akceptovať obnovenie prevádzky nebezpečného reaktora jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach," uviedol rakúsky minister životného prostredia Nikolaus Berlakovich na margo oznámenia zámeru vlády SR. Podľa rakúskeho ministra zahraničných vecí Michaela Spindeleggera "netreba podceňovať" nebezpečenstvo druhého bloku elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach.
Spindelegger v dnešnom rozhovore v rakúskej televízii ORF povedal, že zatiaľ nebol informovaný o plánovanom spustení prevádzky spomínaného reaktora. Dodal, že proklamovaná núdzová situácia Slovenska musí byť preverená. EÚ podľa Spindeleggera nenaliehala na ukončenie prevádzky reaktora "iba len tak." Rakúsky minister zahraničných vecí upozornil na to, že za každé porušenie zmluvy s EÚ bude SR potrestaná.
"V každom spoločenstve sa musia dodržiavať zmluvy. Ukončenie činnosti reaktora bolo pre nás jednou z významných podmienok, ktorých splnenie bolo potrebné pre vstup Slovenska do EÚ, a nie je len tak možné zrušiť ju. Teraz je na ťahu Európska komisia, aby energicky požadovala dodržanie zmluvy o pristúpení SR k EÚ," uviedol dnes Berlakovich.
Protest proti spusteniu reaktora vyjadrila aj šéfka rakúskej Strany zelených Eva Glawischnigová. "Tento reaktor je považovaný za jednu z troch najnebezpečnejších jadrových elektrární v Európe. Jeho opätovné uvedenie do prevádzky predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudí žijúcich nielen v Rakúsku susediacom so SR," povedala dnes Glawischnigová. Dodala, že zastavenie prevádzky reaktora bolo podmienkou vstupu SR do EÚ, ktorú nie je možné len tak porušiť. "Vyzývam spolkového kancelára Wernera Faymanna a ministra zahraničných vecí Michaela Spindeleggera, aby plne využili všetky dostupné právne prostriedky."
Informovala o tom agentúra APA.