Len desať dní po odstavení druhého reaktora V1 Ficov kabinet schválil, že sa znovu reštartuje. Vraj preto, aby na Slovensku úplne nevypadla elektrina. V elektrizačnej sústave však nie je vyhlásený nijaký núdzový odberový režim ako v prípade plynu.
BRATISLAVA. Slovensko po niekoľkých dňoch znovu začne vyrábať elektrinu vo V1 v Jaslovských Bohuniciach. Rozhodla o tom v sobotu večer vláda. Nepočkala ani na výsledok misie českého premiéra Mirka Topolánka v Moskve a Kyjeve. Premiér Robert Fico aj minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek tvrdia, že ak by vláda elektráreň nespustila, veľkej časti Slovenska by hrozil úplný výpadok elektriny, takzvaný black out. To, že stále nemáme plyn, podľa vlády spôsobilo vážne problémy v elektrizačnej sústave. „Obmedzenie dodávok plynu nám ohrozuje celú elektro-energetickú sústavu. Ak to neprijmeme, vystavujeme Slovensko nebezpečenstvu black-outu,“ povedal v sobotu premiér.
Distribučné spoločnosti: Elektriny máme dosť
Stav krajnej núdze, ako situáciu označuje premiér, vládu oprávňuje na to, aby rozhodla o oživení druhého bloku V1, hoci tým poruší prístupovú zmluvu. „Škody, ktoré napáchame na prístupovej zmluve s EÚ, sú podstatne menšie ako tie, ktoré by Slovensku hrozili, keby sme to neurobili. Museli sme to urobiť,“ povedal premiér.
Rozvodné závody, ktoré dodávajú elektrinu domácnostiam a firmám, sa nestotožňujú s názorom vlády, že na Slovensku je stav s elektrinou a jej prenosom kritický. „Zatiaľ nie je taký problém, aby bolo treba spúšťať Bohunice, pretože je na trhu dostatok elektriny. V prípade núdze si ju môžeme dokúpiť aj zo zahraničia,“ povedal hovorca Západoslovenskej energetiky Ján Orlovský. Dodal, že kým firmy nenabehnú na plný výkon, „tak by sieť stíhala aj pri obmedzených dodávkach plynu“.
V podobnom duchu sa vyjadril aj hovorca Východoslovenskej energetiky Boris Peško. „Doteraz sme nezaznamenali nič, čo by sa dalo opísať ako problémová situácia na strane prenosovej sústavy.“ Obaja hovorcovia potvrdili, že na trhu s elektrinou nie je vyhlásený stav núdze ani „obmedzujúci regulačný režim“.
Konečné slovo povie Úrad jadrového dozoru
Jahnátkové slová o kritickom stave v dodávkach a prenose elektriny čiastočne spochybňuje aj hovorca štátnej Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy Igor Gallo, podľa ktorého by úplný výpadok elektriny, mohol nastať, ak by sa napríklad rozpadla celá prenosová sústava. „V minulosti už boli situácie, keď hrozil blackout, čo dnes určite nehrozí.“
Spustenie Bohuníc však nevníma Gallo ako zbytočné. Keď podniky znovu spustia plnú výrobu, vznikne príliš veľký nápor na elektrickú prenosovú sústavu. „Túto situáciu nám pomôže zvládnuť elektrina z Bohuníc.“
Bohunice začnú vyrábať elektrinu podľa Fica ešte tento týždeň. V prevádzke má elektráreň zostať podľa premiéra na nevyhnutný čas, kým „sa nestabilizuje trh s plynom“. Dobroslov Dobák, hovorca štátnej firmy JAVYS, ktorá prevádzkuje V 1, povedal, že zásoby paliva má atómka najmenej na pol roka. O spustení Bohuníc však definitívne rozhodne Úrad jadrového dozoru. Ak premiér tvrdí, že sa druhý blok dá dať do prevádzky za menej ako sedem dní, úrad má na posúdenie žiadosti a vydanie povolenia „šibeničný“ termín.
Opozícia neprotestuje, vládu chápe
BRATISLAVA. Aj keď sa dodávky plynu z Ruska obnovia, opozícia považuje sobotňajšie rozhodnutie vlády o spustení odstavenej časti jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach za správne. Porušenie prístupovej zmluvy s Európskou úniou je podľa opozičných politikov ospravedlniteľné. Podpredseda KDH Daniel Lipšic povedal, že by zvážil aj prevázkovanie elektrárne na dlhší čas. „Rizikový krok“ chápe aj Gyula Bárdos z SMK.
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš povedal, že nemá dostatok technických informácií, aby mohol posúdiť, či obnovenie prevádzky odstaveného reaktora je alebo nie je nutné. „Ostáva mi len dúfať, že argumenty, ktoré predložil minister (hospodárstva) a ktoré nie sú dopodrobna známe, stoja na pevných základoch a že takéto riešenie má svoje technické a energetické opodstatnenie.“ Ak to tak je a vláda to má „diplomaticky odkomunikované“ s predstaviteľmi únie, „tak je všetko o. k.,“ povedal Janiš.
„Je to mimoriadny krok, ale v úplne mimoriadnej situácii,“ povedal včera v televízii Markíza poslanec Vladimír Palko z KDS. Aj keď si myslí, že o pár dní to nebude aktuálne, podporuje rozhodnutie vlády. Ohradil sa proti označeniu za euroskeptika. Pripomenul, že francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v čase finančnej krízy vyhlásil, že rozpočtové obmedzenia už nie sú záväzné, hoci Francúzi „zďaleka neboli v takej situácii, ako sme my“.
Slovensko vtedy tento postoj kritizovalo. Premiér Robert Fico v októbri ohlásil, že sa bude pýtať, čo malo znamenať vyhlásenie lídrov štyroch najväčších európskych ekonomík, že maastrichtské kritériá nebudú v čase krízy záväzné. Tvrdil, že neodporúča „popustiť uzdu“ deficitom.
Jozef Čavojec