BRATISLAVA. Globálna ekonomická kríza odkrýva hlboké problémy ruskej ekonomiky. Tie v poslednom období zakryli príjmy z ropy a investície zo zahraničia.
V roku 2009 si bude musieť Moskva poradiť s oveľa tvrdšou ekonomickou realitou ako v posledných dvoch rokoch. Peniaze zo zahraničia už neprúdia. Ceny ropy výrazne klesli. Dovoz rastie rýchlejšie ako vývoz, takže doterajší prebytok obchodnej bilancie Ruska začne klesať.
Na zaplátanie problémov využije ruská vláda zrejme ropný stabilizačný fond. To ešte viac zvýši vplyv štátu na hospodárstvo a skomplikuje snahu znížiť infláciu, momentálne dvojcifernej. Reálne príjmy v Rusku porastú pomalšie.
Zlou správou pre Rusko je aj pokles ropnej produkcie v roku 2008 (o 0,7 percenta). Je to prvý pokles ťažby ropy za posledných desať rokov.
Odlev zahraničného kapitálu zrazil burzu
Zahraničné investičné spoločnosti začali z Ruska utekať minulý rok v máji. Akciový index ruskej burzy RTS (Russian Trading System) zaznamenal v roku 2008 niekoľko rekordov.
Najprv v druhej polovici mája dosiahol index RTS historické maximum na úrovni 2487,92 bodu. Kalendárny rok 2008 však znamenal pre index rekordnú stratu.
Zapríčinil to dramatický pokles indexu v druhej polovici roka, keď v jeho závere zatváral na úrovni 631,89 bodu. Rok pritom začínal na úrovni 2290,51 bodu.
Ročná strata akciového indexu bola 67,1 percenta v rubľových cenách, 72,4 percenta v dolárových cenách.
Pokles rubľa a inflácia
Rubeľ sa začiatkom tohto roka oslabil už na šesťročné minimum oproti doláru.
Rusko v stredu devalvovalo svoju domácu menu po tretíkrát za štyri dni pri pokračujúcom odleve zahraničného kapitálu. Rubeľ padol na 31,7024 RUB/USD, čo je najnižšia hodnota od februára 2003.
Inflácia sa v roku 2008 držala na dvojcifernej úrovni. Podľa posledných zverejnených údajov v decembri 2008 poklesla – prezident Medvedev v tejto súvislosti navrhol zníženie úrokových sadzieb centrálnej banky.
Nezamestnanosť rastie
Na konci novembra malo Rusko päť miliónov nezamestnaných. V porovnaní s októbrom sa ich počet zvýšil o 376 000. Nezamestnanosť dosiahla 6,5 percenta, v roku 2008 pribudlo v krajine spolu 900 000 nezamestnaných.
Bývalý ruský premiér Michail Kas • anov ešte koncom vlaňajšieho roka vyhlásil, že v Rusku bude desať miliónov nezamestnaných, dvakrát toľko ako tomu bolo v čase ekonomického rastu. Kas • anov predpokladá, že takáto nezamestnanosť bude už v marci až v apríli.
Pokles ceny ropy škodí
Budúci vývoj ruskej ekonomiky najviac ovplyvnia ceny komodít, hlavne ropy. „Ekonomike by skôr pomohla jednorazová väčšia devalvácia ako postupné devalvovanie. Dobrým návrhom je aj zníženie úrokových sadzieb z dôvodu poklesu domáceho dopytu a s tým súvisiaceho poklesu inflácie,“ myslí si Gabriel Hinzeller zo spoločnosti KD Investments, ktorá pôsobí aj v Rusku.
Gazprom je najväčší
Gazprom je najväčšou ruskou firmou a najväčšou plynárenskou spoločnosťou na svete. Jej podiel na svetovej produkcii plynu je na úrovni zhruba 20 percent, na produkcii plynu v Rusku viac ako 85 percent. Spoločnosť dodáva plyn do 32 krajín.
Cena akcií spoločnosti na moskovskej burze v roku 2008 klesla. V druhej polovici mája bola na úrovni 367 rubľov, v závere roka len 108 rubľov, teraz je na úrovni cca 115 rubľov.
Podľa včerajšieho vyhlásenia prezidenta Medvedeva Gazprom stratil 1,1 miliardy dolárov pre prerušenie dodávok plynu do Európy spôsobené Ukrajinou.
Gazprom ťaží menej plynu
Rusko má problémy s ťažbou plynu. Produkcia zo starých polí klesá, nové sú ťažko dostupné.
BRATISLAVA. Ruský Gazprom od roku 2006 zrýchlil expanziu na európsky trh s plynom. Posilnil si tak pozíciu a získal prístup aj do nových krajín v západnej Európe.
S rýchlym rastom však prichádzajú aj problémy. Tvrdí to Euan Mearns, autor správy zverejnenej na internetovej stránke ener– gybulletin.cz.
„Štruktúra ruskej ťažby plynu robí export tejto komodity zraniteľným k akémukoľvek poklesu alebo vzostupu,“ píše.
Pri poklese ťažby na najväčších ťažobných poliach Gazpromu - Jamburg, Urengoj a Medvežje sa zdá nepravdepodobné, že by Rusko zvýšilo produkciu na úroveň rastúcich požiadaviek v európskych krajinách OECD.
Gazprom musí investovať do nových ložísk. Nie je to jednoduché. Pole Bovanenko leží na polostrove Jamal pod vrstvou večne zamrznutej pôdy, pole Štokman je v Barentsovom mori, mimo doletu vrtuľníkov. Podľa správy vrchol ruskej produkcie plynu príde až o sedem rokov.
„V tejto súvislosti sa očakáva, že Rusko urobí všetko preto, aby udržalo export do európskych krajín OECD, môžu však byť prerušené dodávky iným krajinám,“ uvádza sa v správe.
(vj)