BRATISLAVA. Väčšiu časť peňazí, ktoré sporitelia zasielajú na účet v druhom pilieri v tomto období, správcovia penzijných úspor neinvestujú, ale radšej ich držia na krátkodobých vkladoch v bankách. Je to pre prípad, že by sa niekto rozhodol z druhého piliera vystúpiť a správca by jeho úspory musel previesť na účet Sociálnej poisťovne.
Správcovia vyčkávajú
Sporitelia dostali od súčasnej vlády v krátkom čase už druhú možnosť, aby prehodnotili svoju účasť v druhom pilieri. Môžu sa rozhodovať do 30. júna. Sociálna poisťovňa včera zverejnila, že po opätovnom otvorení druhého piliera sa pre výstup zo systému k 13. januáru rozhodlo 2 536 sporiteľov. V rovnakom čase do druhého piliera vstúpilo 2 417 sporiteľov, z nich 1 836 je takých, ktorí by sa už do systému inak prihlásiť nemohli.
Keď bol druhý pilier otvorený vlani počas prvého polroka, zo systému vystúpilo niečo cez 106-tisíc sporiteľov. Pre druhý pilier sa v rovnakom čase rozhodlo 22-tisíc občanov. V systéme si na penziu sporí viac ako 1,480-milióna ľudí.
Dôchodkové spoločnosti musia teraz viac ako inokedy strážiť to, aby mali v každej chvíli dostatok rýchlo speňažiteľných aktív a nemuseli investície narýchlo predávať za nevýhodnú cenu.
„Určitú likvidnú rezervu sme mali vždy, ale teraz máme viac peňazí na bežných a krátkodobých vkladových účtoch v bankách," povedal šéf ČSOB DSS Vladimír Šošovička. V praxi to znamená, že správca momentálne radšej uloží peniaze do banky na jeden mesiac ako napríklad na tri mesiace, čo je však o čosi menej úročené. Podobne to platí aj pri dlhopisoch, uprednostňujú sa krátkodobé splatnosti.
„Vo všeobecnosti platí, že dlhšie peniaze ponúkajú vyšší výnos. Z tohto pohľadu môže mať otvorenie 2. piliera negatívny vplyv na zhodnotenie majetku," povedal portfólio manažér Axa DSS Erik Osuský.
Rastové fondy niektorých spoločností majú na vkladoch v bankách asi 30 percent majetku. Na porovnateľných úrovniach to bolo síce aj v minulosti, no správcovia tvrdia, že ak by neprišla kríza, postupne by ich investovali do akcií.
Správcovia momentálne nevedia presne povedať, ako naložia s peniazmi, ktoré získajú z dlhopisov splatných na konci januára. Bude to závisieť aj od toho, ako ľudia zareagujú na otvorenie druhého piliera.
V čase krízy to na výnosy až tak nevplýva
O väčší výnos by sporitelia mohli prísť, keby dôchodková spoločnosť investovala viac do peňažných úložiek na úkor akciových investícií. Momentálne to však nehrozí. Dôchodkové spoločnosti sa tak či tak pre svetovú finančnú krízu do akcií nehrnú.
Minulý rok zhodnoteniu dôchodkových úspor veľmi neprial. Hodnoty dôchodkových jednotiek klesali pre historické prepady na akciových trhoch. Správcovia fondov ešte viac utlmili investície do akcií v rastových a vyvážených fondoch. V rastových fondoch nie je v priemere viac ako desať percent akcií.
„Pri investovaní do akcií sme veľmi konzervatívni a situácia na finančných trhoch nie je stále taká, aby sme investovali do nich vo väčšej miere," povedal riaditeľ úseku správy aktív Allianz DSS Peter Karcel.
Dôchodkové spoločnosti menej ako inokedy investujú aj do hypotekárnych záložných listov. Tie vydávajú banky, aby získali zdroje na poskytovanie hypotekárnych úverov. Keďže sa ekonomická situácia na trhu zmenila a banky viac zvažujú, komu poskytnú hypotéku, dotklo sa to aj emisií do týchto cenných papierov.
Čo zmenilo euro
- Kto sa pozrie na stav svojho dôchodkového účtu na internete, mal by na ňom vidieť hodnotu dôchodkových jednotiek nielen v eurách, ale aj v korunách. Porovnávať ich vývoj pre rozdielnu menu preto nebude zložité.
- Zavedenie eura odstránilo náklady na zabezpečenie eurových investícií proti kurzovému riziku. V konečnom dôsledku ich niesli sporitelia. Správcovia mohli investovať za horšiu cenu, čo šlo na úkor zhodnotenia fondov. Neplatí to len pre dôchodkové fondy, ale aj pre doplnkové či podielové fondy.
- l Rovnako DSS-kám odpadnú náklady na nákup eur za koruny, ak chcú investovať príspevky sporiteľov do eurových investícií. Podľa správcov fondov to však nemalo až taký významný vplyv na zhodnotenie penzijných úspor.
- l Vstup do eurozóny rozširuje možnosti investovania. Správcovia fondov môžu napríklad jednoduchšie investovať do štátnych dlhopisov iných krajín eurozóny.
Marianna Onuferová