KOŠICE. Aj po vyťažení by sa hornina na palivo do jadrových elektrární musela spracovať, takýto závod však Slovensko nemá.
"Dve ložiská na východnom Slovensku majú rudu s dostatočnou koncentráciou, ich zásoby by krajine vydržali na 40 rokov," povedal ČTK predseda Slovenskej nukleárnej spoločnosti Vladimír Slugeň. V ložiskách pri Jahodnej neďaleko Košíc a Novoveskej Hute neďaleko Spišskej Novej Vsi je podľa súčasných odhadov približne 18.000 ton uránu, Slovensko ročne spotrebuje 313 ton.
Urán ako palivo pre jadrové elektrárne dováža Slovensko z Ruska. Ak by sa aj s ťažbou rudy začalo, výstavba závodov na obohacovanie uránu či výrobu paliva na Slovensku je podľa Slugeňa veľmi nepravdepodobná. Náklady na ich stavbu by totiž dosiahli desiatky miliárd eur.
Otázne podľa Slugeňa je, či by banské spoločnosti v prípade ťažby umiestnili v krajine technológie na prvotné spracovanie rudy či odkaliská. V takom prípade však spoločnosti uvažujú o výstavbe podzemných úpravní, čím by obmedzili vplyv na životné prostredie, upozornil Slugeň.
V úpravniach sa z vyťaženej horniny vyrába koncentrovaná zmes, takzvaný žltý koláč. Práve z bohatej zmesi sa jadrové palivo vyrába.
Proti prípadnej ťažbe uránu na Slovensku vystupujú ochranári či dotknuté samosprávy. "Petíciu proti ťažbe pri Košiciach podpísalo 80.000 ľudí, zámer odmietli mestská aj krajská samospráva," uviedla hovorkyňa organizácie Greenpeace Slovensko Lucia Szabová.
Pri ťažbe vzniká množstvo odpadov, riziko ťažby zvyšuje husté osídlenie Slovenska, pripomenula Szabová. Napríklad ložisko v Jahodnej je podľa nej len päť kilometrov od Košíc.
O slovenské ložiská uránu sa najviac zaujíma kanadská spoločnosť Tournigan Energy. Obavy verejnosti by podľa jej zástupcu Borisa Bartalského malo znížiť využitie moderných banských technológií.
"Jediná možnosť, ako ťažbu pri Košiciach realizovať, je umiestňovať všetky odpady a kal z úpravne späť do podzemia," uviedol Bartalský. Dopady na životné prostredie by sa tak podľa Bartalského minimalizovali. Žiadne odkaliská by totiž neboli na povrchu, celý proces by sa odohrával pod povrchom v hĺbke 200 až 700 metrov.
Javys: Slováci považujú za najdôležitejší zdroj energie jadrové elektrárne
Za najdôležitejší zo všetkých zdrojov energie považujú obyvatelia Slovenska jadrové elektrárne. Vyplýva to z prieskumu Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (Javys), a. s.
Výsledky prieskumu ukázali, že 87,8 % dospelých Slovákov je za to, aby Slovensko bolo energeticky nezávislé. Podľa 80 % populácie by sa mal štát snažiť o zvýšenie svojho vplyvu na oblasť jadrovej energetiky. Udržanie cien energie považuje pre budúcnosť za dôležité 85 % respondentov.
Reprezentatívny kvantitatívny prieskum pre spoločnosť Javys vypracovala agentúra Markant, s. r. o., zameraný bol na vnímanie jadrovej energetiky obyvateľmi Slovenska. Uskutočnil sa na vzorke 1035 respondentov z populácie celého Slovenska nad 18 rokov.
TASR o tom informoval hovorca Javys Dobroslav Dobák.