Cez víkend sa Rusko s Ukrajinou dohodlo, včera už bol plyn na Slovensku. To najťažšie sa len začína: treba hľadať riešenie, ako predísť problémom, ak by sa Rusi s Ukrajincami znovu pohádali.
BRATISLAVA. Po dlhých dvoch týždňoch zlých správ o ruskom plyne prišlo včera to, na čo sme celý ten čas čakali. „Dostali sme správu, že Veľké Kapušany sa otvorili," komentoval minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek s veľkou úľavou správu, že plyn už z Ukrajiny dorazil na Slovensko.
Správu dostal od svojich ľudí priamo počas tlačovky krízového štábu krátko po dvanástej popoludní. Stres, ktorý ho v tej chvíli opustil, by sa dal krájať. A keď vzápätí ďakoval členom krízového štábu za „výbornú prácu", ani zďaleka nepôsobil ako minister vlády, ktorej premiér nadáva energetickým firmám, medzi nimi aj SPP, do nenažraných monopolov, pretože zvyšujú ceny energií. Členmi krízového štábu sú napríklad aj šéfovia SPP Bernd Wagner či Slovenských elektrární Paolo Ruzzini.
Bezproblémové spustenie plynu na Ukrajinu v utorok potvrdili hovorcovia ruského Gazpromu aj ukrajinského Ukrtransgazu. Z toho sa dá usudzovať, že nedávny neúspešný pokus spustiť plyn nestroskotal na technických, ale na ekonomických a politických problémoch. Tie sa pondelkovým podpisom dohody o cenách za plyn a prepravu medzi Ruskom a Ukrajinou nateraz vyriešili.
Napriek tomu, že už od pondelka ideme s plynom „na plný plyn" aj vďaka dodávkam z Česka, firmy odoberajú menej plynu ako počas najťažších krízových dní. Bežne potrebuje Slovensko denne niečo vyše 30 miliónov kubíkov plynu, v pondelok to bolo iba 24 kubíkov. Odhady na včerajšok nie sú oveľa vyššie. „Priemysel nabieha pomalšie. Niektoré podniky výrobu nerozbehnú. Nie však pre plyn, ale pre hospodársku krízu," povedal Jahnátek.
Aj elektriny bolo včera nazvyš. „Včerajší deň nábehu podnikov sme zvládli. Mali sme viac podporných služieb na včerajšok, ako bolo potrebné," povedal Jahnátek. Ešte pred pár dňami tvrdil, že potrebujeme spustiť elektráreň v Jaslovských Bohuniciach aj preto, aby sme zvládli nápor na elektrinu, keď firmy začnú pracovať naplno.
„Neočakávame v najbližšom čase prekvapenia z hľadiska prenosu elektrickej energie," povedal minister.
Slovenské elektrárne potvrdili, že znovu pripojili do siete prvý blok tepelnej elektrárne v Novákoch. Pripravený je aj druhý blok. Oba nedávno prestali vyrábať energiu pre požiar.
Barroso: Nespoliehajte sa len na Rusko
K alternatívam, ako získať plyn aj z iných zdrojov ako len z Ruska a ako predísť možnej kríze, ktorá by sa na budúci rok mohla zopakovať, Jahnátek povedal: „Po skončení krízy začneme vytvárať pracovné tímy, ktoré budú riešiť širšie aspekty súvisiace s krízou."
Vládu do toho tlačí aj eurokomisia. „Je nerozumné, aby krajina závisela od jedného zdroja. Vyzývam členské štáty, aby podporovali diverzifikáciu vo svojej energetickej politike. Táto bolestivá epizóda ukazuje, že Európa musí k tejto otázke pristupovať vážne," citovali agentúry predsedu eurokomisie Josého Manuela Barrosa.
Už funguje trasa do Petržalky
Na alternatívnych dodávkach plynu má vláda spolupracovať podľa Jahnátka spolu s SPP. Plynárom v tom nebráni ani zmluva s ruským Gazpromom.
„Máme štandardnú zmluvu s Gazpromom, kde nie sú špeciálne výhody alebo nevýhody a žiadna takáto exkluzivita tam neexistuje," odpovedal Wagner na otázku, či si Gazprom v zmluve s SPP nepresadil, že im dá plyn lacnejšie, ak sa nebudú obzerať po iných zdrojoch. Jahnátek tvrdí, že ak to bude technicky možné, nebráni sa tomu, aby sme plyn dovážali aj z iných štátov ako len z Ruska. „Ja osobne túto alternatívu určite budem podporovať," povedal.
SPP tento týždeň spojazdnil aj malý plynovod, ktorý spája rakúske Kittsee s bratislavskou Petržalkou. Urobil tak niekoľko dní po tom, ako na túto možnosť upozornil v rozhovore pre denník SME bývalý šéf SPP Arpád Demko. Prepravná kapacita tejto cesty je obmedzená len na 100 až 200-tisíc kubíkov denne, čo stačí pre potreby Petržalky.
Niektoré firmy už rátajú škody, ktoré im odstávka plynu spôsobila. Jahnátek navrhuje, aby pri ich vymáhaní nepostupovali samostatne. „Malo by sa postupovať v rámci únie jednotne, aby to bol politický tlak od eurokomisie na tieto dve krajiny, ktoré krízu spôsobili, či to tak bude, neviem potvrdiť."
Plyn už posielame ďalej
Dodávky zemného plynu z Ruskej federácie už prúdia cez Slovensko aj ďalším európskym zákazníkom. Ako informoval Ľubomír Tuchscher zo Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), v utorok večer okolo 19. hodiny SPP začal dodávať ruský plyn cez Slovensko smerom do Rakúska a Českej republiky.
Dodávky zemného plynu z Ruska cez územie Ukrajiny a cez prvú kompresorovú stanicu na území Slovenska vo Veľkých Kapušanoch boli obnovené dnes krátko po 12. hodine. Od tohto momentu pracovníci spoločnosti Eustream pracujú na postupnom uzatváraní takzvaného reverzného toku zemného plynu v smere z Českej republiky na Slovensko.
"Obnovenie štandardnej prepravy v smere z východu na západ v priebehu pár hodín je dôležité nielen pre Slovensko, ale aj pre zákazníkov v Európe. Toto dokazuje spoľahlivosť nášho systému a flexibilnosť pracovníkov spoločnosti Eustream a celej skupiny SPP," zhodnotil v utorok predseda predstavenstva spoločnosti Eustream Antoine Jourdain.
Únia privítala obnovenie dodávok
České predsedníctvo v Európskej únii dnes privítalo obnovenie dodávok ruského plynu cez Ukrajinu do krajín Európskej únie a vyjadrilo presvedčenie, že Rusko a Ukrajina dodržia svoje záväzky a nedôjde k opätovnému prerušeniu dodávok.
"Obnovenie dodávok plynu je výsledkom neustáleho politického tlaku českého predsedníctva a Európskej komisie konajúcich s plnou podporou členských krajín EÚ. Dosiahlo sa to vďaka jasnej a jednotnej pozícii EÚ, ktorá hovorila v tomto spore jedným hlasom," uvádza sa vo vyhlásení českého predsedníctva.
Praha však zároveň upozorňuje, že bilaterálny spor poškodil dôveru voči obidvom krajinám a jej obnovenie je pre Moskvu a Kyjev teraz výzvou. České predsedníctvo takisto pripomína, že z dôvodu rusko-ukrajinského sporu bola situácia v mnohých členských či kandidátskych krajinách kritická a únii sa podarilo túto krízu zvládnuť len vďaka vzájomnej solidarite a flexibilnej reakcii trhu a priemyslu.