BRATISLAVA. Používanie biomasy ako paliva môže pokryť až 18 percent hrubej spotreby energie Slovenska. Potenciál tohto obnoviteľného zdroja energie však dostatočne nevyužívame a dovážaný zemný plyn je stále hlavným energetickým médiom.
"Biomasa má pritom v SR najlepšie možnosti ako energeticky obnoviteľný zdroj," povedal dnes o prínose biomasy Ivan Ďuďák z Intechu Slovakia, s.r.o. na tlačovej konferencii Únie miest Slovenska, Záujmového združenia miest pre trvalo udržateľnú energetickú efektívnosť a využitia obnoviteľných zdrojov energie - CITENERGO, Energetického centra Bratislava (ECB) a Centra energetických alternatív (CEA).
"Podpora štátu pre biomasu je skôr teoretická ako praktická," povedal Ďuďák, pričom zdôraznil, že rozširovaniu jej využívania by mali napomáhať hlavne nárast cien v energetike, hlavne plynu, nepriaznivá situácia s emisiami CO2 a možnosť čerpať financie z prostriedkov eurofondov na projekty využitia biomasy.
"Hovoríme o využívaní lesnej a poľnohospodárskej biomasy, čiže dreva a slamy," konkretizoval. S lesnou biomasou máme najviac skúseností," povedal Ďuďák a uviedol, že Slovensko disponuje asi 443 miliónmi kubických metrov dreva, ktoré sa dá využiť ako biomasa. Podľa neho sú rezervy aj v slame, ktorej sa v slovenskom poľnohospodárstve vyrobí asi 2 milióny ton ročne.
Nie každý z energetických projektov na Slovensku, ktorý využíva na výrobu energie biomasu, má podľa Ďuďáka problémy s palivom. Ako príklad uviedol mestá v Slovenskom Rudohorí - Hriňovú a Hnúšťu, ktoré dnes vyrábajú prevažnú časť energie spaľovaním biomasy. "K projektu sa pripájajú aj ďalšie mestá v regióne," dodal.
V rámci členstva v Európskej únii sme sa zaviazali, že do roku 2020 máme obnoviteľnými zdrojmi energie pokryť 14 percent hrubej spotreby energie. "Ak by sme išli týmto smerom, bol by to veľmi dobrý signál," povedal Ľudovít Sluka z CEA a dodal, že na Slovensku sa podľa oficiálnych štatistík obnoviteľné zdroje podieľajú na spotrebe energie len 6,7 percenta. "Mali by sme sa snažiť využívať ten energetický potenciál, ktorý má každá lokalita. Či už sú to geotermálne zdroje, veterná, slnečná či vodná energia," povedal Sluka.