BRATISLAVA. Európska komisia vo svojej poslednej správe predpovedá Slovensku na rok 2009 len 2,7percentný rast hrubého domáceho produktu. Ide o radikálne zníženie oproti novembrovej predpovedi, ktorá bola pre Slovensko na úrovni 4,9 percenta.
Aj plynová kríza spomalí náš rast
Komisia pri vypracovaní zverejnených prognóz nezohľadnila dosah krízy spôsobenej zastavením dodávok ruského plynu do Európy.
„Plynová kríza bude mať značný dosah na slovenskú ekonomiku, keď bude predstavovať podľa prvých odhadov spomalenie tohtoročného rastu o 1 - 1,5 percenta HDP," povedal včera v Bruseli pre TASR minister financií Ján Počiatek.
Najnovšie prognózy Európskej komisie sú podľa ministra veľmi pochmúrne.
„V každom prípade je ten odkaz veľmi jasný. Celá Európa smeruje k recesii a bude to znamenať množstvo následných komplikácií," povedal Počiatek.
Minister financií chce v tejto situácii počkať na vlastné odhady, ktoré ministerstvo financií zverejní vo februári. Potom sa rozhodne, ako vláda naloží so štátnym rozpočtom.
Vláda má dve možnosti
Väčšina analytikov už nepochybuje, že v tomto roku budú ohrozené aj daňové príjmy štátu. „Bude na politickom rozhodnutí vlády, či prehodnotí očakávané príjmy z daní a zvýši deficit tohtoročného rozpočtu," komentuje čísla hlavný analytik Tatra banky Robert Prega.
„Ak má ostať rozpočtový deficit na plánovanej úrovni, vláda bude musieť pristúpiť k revízii plánovaných výdavkov," upozorňuje Martin Lenko, analytik VÚB banky. Kríza bude vrcholiť v prvom polroku, opatrné zlepšenie by podľa Lenka mohlo prísť v závere roka.
Podľa Pregu je ešte ťažšie prognózovať deficit verejných financií. Posledná správa Európskej komisie predpovedá tento deficit v roku 2009 na úrovni 2,8 percenta, čiže tesne pod trojpercentným kritériom Paktu stability a rastu.
Kríza prišla už v novembri
K rizikovým príjmom verejného rozpočtu, medzi ktoré patrí príjem z predaja štátneho majetku a príjmy z prechodu ľudí z druhého do prvého piliera, tak pribudol aj príjem z daní.
Pritom už koncoročný vývoj hospodárstva nebol z pohľadu príjmov štátu priaznivý. Decembrový výber dane z pridanej hodnoty bol o dva a pol miliardy nižší, ako sa plánovalo, ešte viac sa znížil výber spotrebných daní - o viac ako tri miliardy.
„Na nástup krízy ukazuje aj novembrový 15-percentný prepad tržieb v priemysle," dopĺňa údaje Vladimír Baláž z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied.
Prepady tržieb z priemyselnej výroby zhruba na úrovni Slovenska zaznamenávajú aj okolité štáty Česko a Nemecko. Ukrajina zaznamenala prepad tržieb z priemyslu vo výške 35 percent.