BRATISLAVA. Podľa údajov z portálu natankuj.sme.sk bola 20. januára 2009 priemerná cena nafty na Slovensku 1,07 eura. Od začiatku roka jej cena mierne klesala z úrovne asi 1,13 eura na súčasnú cenu. Aj napriek poklesu máme na Slovensku stále druhú najvyššiu cenu nafty v Európskej únii (EÚ).
Vysoká spotrebná daň a svetové ceny
Podľa Tomáša Novotného z internetového portálu natankuj.sme.sk sú dôvodom takej vysokej ceny vysoké spotrebné dane. Po očistení ceny od daní máme na Slovensku trinástu najdrahšiu naftu v EÚ.
Európska únia určila minimálnu spotrebnú daň na jeden liter nafty na 0,30 eura, naša spotrebná daň je 0,48 eura , teda o 0,18 eura vyššia ako minimálna možná v EÚ.
„Ministerstvo financií v súčasnosti neuvažuje o znížení spotrebných daní na pohonné látky," odpovedal hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál na otázku o možnej zmene spotrebných daní na Slovensku.
Podľa Antona Molnára, hovorcu Slovnaftu, ktorý má dominantný podiel na slovenskom trhu motorových palív, sa ich tvorba cien odvíja od vývoja cien ropy a ropných produktov na svetových burzách.
Slovnaft vypočítava svoje ceny z priemerného vývoja týchto cien za dlhšie obdobie. Takýto výpočet ceny nezachytáva dočasné krátkodobé výkyvy cien.
Napríklad v Maďarsku, ale aj v Česku vzrástla v polovici januára cena nafty o dve koruny, respektíve 11 forintov. Pre vysoké spotrebné dane a momentálne aj pre pokles koruny a forintu sú ceny nafty v týchto krajinách prerátané na euro stále nižšie ako u nás.
Najdrahšia aj najlacnejšia je na východe
Nafta je lacnejšia vo všetkých okolitých štátoch. V Poľsku a v Maďarsku patrí k najlacnejším v EÚ, kúpite ju tam v priemere pod 0,9 eura za liter. Lacnejšia je aj v Česku a v Rakúsku, kde sa tiež dá kúpiť liter nafty za menej než jedno euro.
Najlacnejšia aj najdrahšia nafta na Slovensku sa dá podľa informácií z portálu natankuj.sme.sk kúpiť v Košickom kraji, konkrétne v Michalovciach pri Hypernove za 0,940 eura a vo Veľkých Raškovciach za 1,128 eura.