BRATISLAVA. Premiér Robert Fico pokračuje v zápase s energetickými monopolmi. Pomôcť by mu mal ruský štátny monopol Gazprom, teda firma, ktorá je s Ukrajinou spoluvinníkom nedávno skončenej plynovej krízy.
S Gazpromom plánuje Fico založiť štátny podnik. Konkuroval by pološtátnemu SPP, čo dnes dodáva na Slovensku plyn domácnostiam a firmám a na trhu má monopolné postavenie.
„Dlhodobo má štát záujem vytvoriť konkurenciu Slovenskému plynárenskému priemyslu. Firmu totiž plne kontroluje Gaz de France a E.ON Ruhrgas, a to vďaka zlej privatizácii," povedal Fico včera po stretnutí s viceprezidentom Gazprom Exportu Alexandrom Medvedevom.
V spoločnom podniku by mal väčšinu štát. Gazprom je projektu naklonený. Medvedev pre SME povedal, že podnik by nedodával plyn domácnostiam, len firmám. Povedal tiež, že Gazprom chce u nás stavať aj plynové zásobníky, aby Slovensko mohlo lepšie čeliť krízam.
Ak by štát začal podnikať s Gazpromom, Slovensko by sa stalo ešte viac energeticky závislým od Ruska. Fico hovorí, že namiesto Gazpromu by v podniku mohla byť napríklad aj nemecká RWE.
Slovensko nesmie ostať vazalom
Do úvahy podľa premiéra prichádza nielen Gazprom, ale aj spoločnosť RWE, ktorá je už v malom objeme schopná dodávať plyn slovenským odberateľom. "Tak ako je možné vytvoriť spoločný podnik s Gazpromom, je to možné aj s touto spoločnosťou. Je to projekt, ako nastaviť na Slovensku konkurenciu monopolu, ktorý má SPP," priblížil Fico s tým, že rokovania na túto tému sa už uskutočnili. "Nech sa príjmu akékoľvek rozhodnutia, pokiaľ ide o energetickú bezpečnosť SR, nedovolíme, aby sa Slovensko stalo vazalom," zdôraznil premiér.
Záujem o spoluprácu so Slovenskom potvrdil aj Medvedev. "Máme takéto skúsenosti so spoločnými podnikmi vo Veľkej Británii, Taliansku a Francúzsku a nevidíme žiadny dôvod, prečo by sme takto nemohli spolupracovať aj so Slovenskom," vyhlásil člen vedenia Gazpromu s tým, že spotrebitelia si budú môcť vďaka tomu svojho dodávateľa plynu vybrať.
Slovenský premiér tiež zástupcu Gazpromu informoval, že Slovensko platí za plyn svetové ceny a má na neho vďaka podpísaným zmluvám aj právny nárok. Počas obdobia, kedy na Slovensko neprúdil ruský plyn, prišla SR denne o 100 miliónov eur (3,13 miliardy Sk). "Malo to negatívny vplyv na hospodársky rast, ktorý je už aj tak ohrozený finančnou krízou," upozornil predseda vlády a dodal, že Slovensko začne už v stredu na rokovaní vlády SR prijímať také rozhodnutia, ktoré budú závislosť SR na ruskom plyne znižovať.
Dominantným predajcom plynu v krajine sú plynárne SPP, v ktorých Slovensko vlastní väčšinu akcií, ale rozhodovacie právomoci majú pod kontrolou zahraničné spoločnosti E.ON Ruhrgas a GDF Suez. Podiel v SPP predala v privatizácii bývalá vláda Mikuláša Dzurindu, Fico transakciu v minulosti opakovane ostro kritizoval. Partnerom v novom spoločnom podniku by podľa Fica nemali byť súčasní akcionári SPP.
Rusko bolo vraj ústretovejšie
Fico naznačil, že Rusko sa zachovalo počas plynovej krízy voči Slovensku ústretovejšie ako Ukrajina a kritizoval ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka, ktorý sa podľa neho snaží "blokovať" ukrajinsko-ruskú dohodu o cenách plynu. "Kým na ruskej strane sme videli záujem riešiť tento problém Slovenskej republiky, tento záujem na strane Ukrajiny nebol," tvrdil premiér. "Považujem pokusy ukrajinského prezidenta Juščenka blokovať podpísané zmluvy z 19. januára za úplné šialenstvo," dodal. O dohode za Kyjev s Moskvou rokovala premiérka Julija Tymošenková. Juščenkovi poradcovia zmluvu označovali za nevýhodnú. Hlavný Juščenkov poradca Oleksandr Šlapak dnes povedal, že Kyjev sa začne v lete usilovať o zmenu dohovoru.
tasr, čtk