SME

Recesia. Po Američanoch ju majú aj Briti

Najnovším členom v klube upadajúcich ekonomík sú Britské ostrovy. Aj ony to riešia miliardovými stimulmi.

Z Ameriky sa kríza rozšírila aj do Európy. Podobne ako vo Washingtone chce väčšina krajín bojovať finančnými balíčkami.

WASHINGTON, LONDÝN, BRATISLAVA. Rovnako ako počas Veľkej hospodárskej krízy v minulom storočí, najskôr sa to prejavilo v Spojených štátoch. Kým Európska únia sa do recesie pomaly dostáva iba teraz, Amerika je v nej oficiálne od decembra 2007.

Microsoft prepúšťa

Američania vlani zažili najväčšie prepúšťanie od druhej svetovej vojny. Zlé správy pritom neprestávajú. Softvérový gigant Microsoft oznámil tento týždeň, že prepustí päťtisíc ľudí. Američania obmedzujú spotrebu, mrzne realitný trh. Podľa predpovedí najhoršie obdobie by malo prísť tento rok.

SkryťVypnúť reklamu

Veľké nádeje v zdolaní krízy dávajú Američania do nového prezidenta Baracka Obamu. Ten chce ekonomiku naštartovať ľavicovými ekonomickými nástrojmi – finančným balíčkom. Aj keď zdrobnenina nie je na mieste. Celkovo by mohol stáť 825 miliárd amerických dolárov (645 miliárd eur).

"Stav ekonomiky si žiada konať, odvážne a rýchlo."

Barack Obama, americký prezident

Obama chce za tieto peniaze opravovať diaľnice, mosty, digitalizovať zdravotníctvo či väčšmi využívať obnoviteľné zdroje energie. Významnou položkou v injekcii by mali byť aj daňové úľavy. Obamov tím chce vytvoriť tri až štyri milióny pracovných miest a povzbudiť občanov, aby viac míňali.

Amerika sa kvôli stimulom ešte viac zadlží a jej deficit by sa mal v roku 2009 vyšplhať na astronomických osem percent HDP, čo je najviac od druhej svetovej vojny.

SkryťVypnúť reklamu

Atlantický oceán krízu nezastavil a v nasledujúcom roku jej bude vo veľkom čeliť aj Európa.

Kliknite - obrázok zväčšíte


Aj Veľká Británia je v tom

Bankroty známych obchodných reťazcov Zavvi a Woolworths boli len predzvesťou, v akom stave sa nachádza britská ekonomika. Štatistický úrad včera potvrdil, že kráľovstvo upadlo do recesie, a to najhoršej od roku 1980 v čase vlády Margaret Thatcherovej.

Premiér Gordon Brown ihneď reagoval slovami, že vláda využije „každú zbraň na boj proti kríze“. Podobne ako v Amerike to budú finančné stimuly.

Už v pondelok oznámil, že naleje ďalšie miliardy do bánk a zvýši štátny podiel v Royal Bank of Scotland. Tá ohlásila najväčšiu firemnú stratu v histórii – 28 miliárd libier.

Varovné odhady prichádzajú aj z najväčšej európskej ekonomiky – Nemecka. Berlín v tomto roku očakáva pokles HDP o 2,25 percenta. Dôvodom najhlbšej recesie od druhej svetovej vojny je klesajúci dopyt po nemeckých výrobkoch v zahraničí. Kancelárka Angela Merkelová už rozhodla o záchrannom balíčku v hodnote 50 miliárd eur.

SkryťVypnúť reklamu

„Nemáme katastrofu, ale prechádzame ťažkými časmi,“ reagoval minister financií Michael Glos, podľa ktorého možno mierne zlepšenie očakávať až v lete. Očakáva sa, že o prácu príde až pol milióna ľudí.

Priemyselná perla Ameriky prudko upadá

Michigan sa stal v Amerike synonymom pojmu kríza. Trápi ho bankrotujúci automobilový priemysel.

Azda nikde v Amerike sa recesia neprejavila na stoloch radového občana ako na stredozápade. V Michigane nezamestnanosť presiahla desať percent a je najvyššia od roku 1984.

Keď cestujete k juhovýchodnému Detroitu, máte miestami pocit, akoby ste ani neboli v najvyspelejšej krajine na svete.

Domy sú pokryté snehom a ľudia radšej mrazy prečkávajú vo vnútri. Úpadok priemyselnej perly Ameriky však úplne neskryjú. „Keď pred niekoľkými rokmi sa v Amerike predalo 16 až 17 miliónov áut ročne, teraz je to sotva desať miliónov. To je ohromujúci pokles,“ vysvetľuje Charles Ballard, profesor ekonómie na Michigan State University.

SkryťVypnúť reklamu

Krach troch automobiliek GM, Ford a Chrysler by pripravil o prácu 2,5 až 3,5 milióna Američanov. A v Michigane by ste asi nenašli rodinu, ktorej aspoň jeden člen nemá do činenia s automobilkou.

Aj preto sa Bushova administratíva poponáhľala so schválením finančnej pomoci. Celkovo sa záchranný balík vyšplhal už na 25 miliárd dolárov.

Michigančania čakajú pomoc aj od Baracka Obamu, ktorému pomohli dostať sa do Bieleho domu. Pravdepodobne sa bude musieť prepracovať Bushom uzavretá dohoda,“ tvrdí ďalší michiganský ekonóm Johannes Bauer.

„Obama môže pomôcť priamo a nepriamo. Priamo, keď v rámci svojho balíka pomôže automobilkám. No ešte dôležitejšia je nepriama pomoc: musí obnoviť dôveru v celkovú ekonomiku,“ zdôrazňuje Ballard.
Ballard aj Bauer sa zhodujú, že totálny kolaps automobiliek nehrozí. Je možné, že krízu neprežijú dve automobilky.

SkryťVypnúť reklamu

Z Lansingu od nášho spolupracovníka
Braňa Ondrášika

Analytik: Bush poškodil voľný trh

O kríze v americkej ekonomike sme sa rozprávali s MARIÁNOM TUPÝM, analytikom Inštitútu Cato vo Washingtone.

analytik.jpgGeorge Bush - dá sa povedať, či Amerike viac dal alebo vzal?

„Bush Ameriku jednoznačne poškodil. Amerika je slabšia tak doma ako v zahraničí. Niektoré rany prišli z vonku, ako 11.september, ale iné, ako Irak, si Amerika uštedrila sama. Dnes je americká ekonomika a jej povesť v zahraničí v strašnom stave a bude trvať dlho, kým sa napravia škody, ktoré Bushova politika spôsobila. Navyše, nemôžeme zabudnúť na škody, ktoré Bush spôsobil ignorovaním alebo neschopnosťou riešiť akútne problémy, ktorým USA čelí. Ako sociálny, či penzijný system, ktoré, narozdiel od Slovenska, zostali nereformované."

SkryťVypnúť reklamu

Aké boli jeho najväčšie chyby?

„Irak. Útok na Irak zmenšil schopnosť Spojených štátov prenasledovať Al-Kájdu a Taliban v Afganistane a stabilizovať túto krajinu. Vojna stála amerických daňových poplatníkov asi bilión dolárov, USA stratili cez 4 500 vojakov a v občianskej vojne, ktorá nasledovala po invázii, zomrelo 100 tisíc Iračanov. Záujmy Spojených štátov sa nepodarilo naplniť, Amerika stratila prestíž vo svete, celý svet videl neschopnosť americkej armády poradiť si s povstalcami."

Prečo to Bushova vláda tak pokazila?

„Napísalo sa veľa nezmyslov o tom, že Američania potrebovali irackú ropu a Bush chcel pomstiť svojho otca, ktorého sa mal Saddám Husajn snažiť zavraždiť. Presvedčivejším dôvodom ale bola snaha neokonzervatívcov v odpovedi na 11.september vybudovať demokraciu na Blízkom východe. Slobodný Irak mal byť príkladom, ktorý by nasledovali ďalšie krajiny v regióne. Pravda je, že demokracie medzi sebou nebojujú, ale vybudovanie demokracie na Blízkom východe sa ukázalo ťažším, než si neokonzervatívci dokázali predstaviť."

SkryťVypnúť reklamu

Nakoľko nesie zodpovednosť za krízu v Spojených štátoch George Bush?

„Bush a republikáni nesú časť viny. Ale časť patrí aj demokratom. Hypotekárnu bublinu, ktorá je základom súčasnej krízy, podporovali obidve strany. Desiatky rokov americké zákony a regulácie povzbudzovali ľudí na kúpu domov bez ohľadu na to, či si ich mohli dovoliť. "

Za Bushovej administratívy vzrástli štátne výdavky i rozpočet. Boli to dobre využité peniaze?

„Bushov rozpočet ako prvý prekročil 3 bilióny dolárov. Časť peňazí šla na vojenské účely. I napriek tomu, že do istej miery to ospravedlnila teroristická hrozba, niet pochýb, že bezpečnostné výdavky sú prehnané a prispeli k finančným problémom krajiny. Tieto výdavky zaťažia ďalšie generácie, pretože Amerika sa zadlžovala. Paradoxne, Bush rozprával ako republikán presadzujúci menšie štátne zásahy, ale choval sa ako demokrat vyznávajúcí bujný štát. Jeho vláda znamenala veľkú ranu ideám voľného trhu ."

SkryťVypnúť reklamu

Nespôsobí Obamova injekcia 900 miliárd dolárov do ekonomiky, že budú chýbať peniaze na jeho ďalšie priority ako zdravotníctvo či školstvo?

„Nemyslím si. Ak Obama bude chcieť tieto sľuby splniť, stále sa môže zadlžiť tak ako Bush. Problém v zdravotníctve a vzdelávaní nie je o peniazoch. Amerika v týchto oblastiach minula ročne na osobu viac peňazí ako takmer ktorákoľvek iná vyspelá krajina na svete. Problém je v systéme. Základné a stredné školy sa neriadia tým, čo je dobré pre deti, ale tým, čo je dobré pre učiteľské odbory. Výsledkom je, že vzdelávací system produkuje generácie polovzdelaných ignorantov. To je zlá správa pre budúcu konkurencieschopnosť Ameriky v globalizovanom svete. Zdravotné poistenie Američanom poskytuje ich zamestnávateľ. Pretože účty za ošetrenie sú hradené z tohto poistenia, len málo ľudí hľadá lacnejšie varianty. To znamená, že v zdravotníctve neexistuje súťaživosť a ceny môžu nekontrolovateľne stúpať."

SkryťVypnúť reklamu

Barack Obama - myslíte si, že skutočne môže nový prezident priniesť zásadnú zmenu?

„Nemyslím si. Americký politický system je nastavený tak, že zabraňuje veľkým zmenám. To sa Amerike v minulosti vyplatilo. Nikdy sa tu nepresadil fašizmus, nacizmus, komunizmus, socializmus. Ústava, a v nej zakotvené kontroly a vyvažovania, určuje pravidlá. Obama nemôže iba tak opustiť existujúci systém a začať budovať nový. Musí pracovať v rámci toho existujúceho. A ten ho výrazne omedzí. Nemožno zabudnúť, že demokrati v Senáte nemajú superväčšinu. Senát má veľké právomoci a potrebujete 60 hlasov zo 100, aby ste niečo presadili. Demokrati majú iba 58. Navyše na Najvyššom súde majú väčšinu konzervatívci, ktorí môžu byť skeptickí k niektorým návrhom. Ako sa to stalo za Franklina Roosvelta, ktorému niektoré návrhy súd odmietol ako neústavné. „

SkryťVypnúť reklamu

Anetta Kubalová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (2. 5. 2025)
USD 1.137
AUD 1.780
CZK 24.920
JPY 162.680
CAD 1.573
GBP 0.852
HUF 404.080
PLN 4.275
CHF 0.939
SEK 10.972

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 786
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 658
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 693
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 677
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 260
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 209
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 294
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 24 202
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 15 443
  3. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 11 210
  4. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 8 465
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 8 213
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 628
  7. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 7 174
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 602
  1. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  2. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Tupou Ceruzou: Smerákov
  5. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  6. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  7. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  8. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vstup do Priemyselného parku Chemes.

Stroje už opäť začali nabiehať.


1
Ilustračná fotografia.

Nové vozidlo strednej triedy prispôsobené americkým zákazníkom by sa malo vyrábať v Tuscaloose.


TASR 1
Ilustračné foto

Pripravuje sa na možný vplyv ciel v USA.


TASR
Ryanair

Do úvahy prichádza čínsky výrobca lietadiel COMAC.


TASR 3
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 24 202
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 15 443
  3. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 11 210
  4. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 8 465
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 8 213
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 628
  7. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 7 174
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 602
  1. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  2. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Tupou Ceruzou: Smerákov
  5. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  6. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  7. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  8. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
SkryťZatvoriť reklamu