KOŠICE, KECHNEC. V Košiciach a okolí príde o prácu minimálne tisíc ľudí. Spoločnosť Molex Slovakia oznámila včera popoludní svojim zamestnancom, že si budú musieť nájsť nového chlebodarcu. Americká firma zatvára prevádzku v Kechneci a celú výrobu sťahuje domov za oceán, respektíve do Talianska. "Vzhľadom k prudkému poklesu spôsobeného globálnou finančnou krízou očakávame, že naše tržby budú v rozpätí 650-670 miliónov namiesto pôvodne predpokladaným 750-800 miliónov USD. Aby naše náklady boli v súlade s výsledkami predaja, Molex zrýchľuje a rozširuje globálnu reštrukturalizáciu, ktorú sme ohlásili v júni 2007. Tá bude zahŕňať zredukovanie našich piatich výrobných divízií na tri, zatvorenie niektorých výrobných zariadení, zníženie počtu zamestnancov a súvisiacich nákladov v našich jednotlivých divíziách vo svete, rovnako ako v našom firemnom sídle v americkom meste Lisle. Načasovanie týchto reštrukturalizačných aktivít sa bude líšiť v závislosti od jednotlivých miest a zamestnancom budú oznámené, akonáhle sa dokončia tieto plány. Boli to zložité rozhodnutia, ale sú veľmi dôležité pre našu firmu. Nachádzame sa v najzložitejšej situácii, aká kedy panovala v našom biznise a vďaka týmto opatreniam ju budeme môcť prekonať. Budeme s rešpektom pristupovať k našim zamestnancom, ktorých sa dotknú tieto obmedzenia. Zároveň im poskytneme našu podporu a pomoc," uviedla pre Korzár riaditeľka odboru vonkajších vzťahov spoločnosti Molex Incorporated Susan Armitage.
Po niekoľkých menších prepúšťaniach v metropole východu a obmedzeniu výroby v U. S. Steele došlo aj na najväčšiu firmu v kechneckom priemyslenom parku. Ešte do včera nič nenasvedčovalo tomu, žeby Molex, ktorý od oboch vlád Mikuláša Dzurindu dostal štedré investičné stimuly, mal odísť zo Slovenska.
Hoci posledné tri mesiace klesli objednávky aj Molexu, ktorý vyrába najmä káblové zväzky pre rôzne svetové automobilky, úplné zatvorenie fabriky bol šok aj pre najväčších pesimistov. Ich kechnecká prevádzka patrila aj vďaka nízkym mzdovým nákladom (priemerný plat bol len okolo 500 €/mesačne) k najziskovejším závodom spoločnosti.
Zamestnanec: Oznámili nám, že nás zrušia...
"Všetkým zamestnancom oznámili, aby sme na druhú poobede prišli do roboty na komunikačný míting, že sa nám chystajú povedať niečo dôležité. Predstúpil pred nás generálny riaditeľ Mathias Bleicher aj s nejakými Američanmi a len nám oznámili, že v priebehu tohto roka budú rušiť slovenskú pobočku, lebo chcú presunúť výrobu do Talianska i USA. Nezmohli sme sa ani na slovo, každý bol ticho. Mnoho z nás je živiteľmi rodín, majú pôžičky, a aj keď u nás neboli vysoké platy, je kríza a vôbec nevieme, kde sa teraz zamestnáme. Presné detaily nevieme, hovorili nám len, že dostaneme nejaké odstupné a postupne sa bude utlmovať výroba. Sme dosť šokovaní, lebo sme mali ozaj nízke výrobné náklady a až na posledné tri mesiace sme boli stále ziskoví," dozvedeli sme sa od jedného, zatiaľ ešte zamestnanca Molexu.
Molex: Máme nízke tržby, redukujeme závody
Pokúšali sme sa včera popoludní získať nejaké stanovisko vedenia spoločnosti v Kechneci, avšak na personálnom a ani na iných oddeleniach sme nazastihli nikoho. Napísali sme preto mail do centrály spoločnosti v americkom štáte Illinois. Ako sme sa dozvedeli, Molex sa k tomuto kroku rozhodol najmä kvôli nepriaznivým finančným výsledkom, keď predpokladané tržby z predaja výrobkov poklesli o zhruba 15 percent.
"Nemáme sa na čo tešiť," hovorí o finančnej kríze prognostik Vladimír Baláž. ČÍTAJTE
Ako dodala, Molex zároveň nebude poskytovať žiadne konkrétne informácie, tie by mal zverejniť až dnes večer vo svojej pravidelnej štvrťročnej finančnej správe.
Molex v Kechneci
Molex Slovakia bol prvým veľkým zahraničným investorom v Kechneci a jednou z prvých investícií na zelenej lúke v rámci Slovenska. Slávnostná páska pri začiatku prevázky sa prestrihávala 15. decembra 2000. Druhá a tretia fáza výstavby závodu bola zrealizovaná v roku 2003.
Kechnecká "pobočka" bola najväčším závodom spoločnosti v Európe a v súčasnosti zamestnáva asi 1000 pracovníkov. Zhruba 90 percent výroby tvoria konektorové systémy pre automobilový priemysel, pričom medzi najväčších zákazníkov patrili koncerny PSA-Peugeot Citroën, Ford, Renault, Siemens VDO, Yazaki, Lear Delphi, Daimler Chrysler. Vo finančnom roku 2007 dosiahol Molex Slovakia tržby vo výške viac ako 2 miliardy korún. Celková hodnota investícií bola vo výške 112 miliónov Sk. Ešte nedávno sa jeho predstavitelia netajili ambíciou rozšíriť výrobu o kontakty a ich galvanizáciu.
(jsv)