BRATISLAVA. To, že banky sprísňujú podmienky firemných úverov pre globálnu krízu, nie je žiadnym tajomstvom. Rovnako ani to, že sa znížila pravdepodobnosť, že podnikateľ uspeje so žiadosťou o investičný úver napríklad na nákup nových technológií.
No banky sú viac opatrné, keď sa verejne hovorí o problémoch podnikov so splácaním úverov pre pokles objednávok. „Nie, nárast problémov so splácaním sme zatiaľ nezaznamenali.
Percentá nesplácaných úverov sú za posledné tri roky veľmi podobné," povedala hovorkyňa VÚB banky Alena Walterová. Pripustila, že vzhľadom na súčasný stav na trhoch sa nedá vylúčiť, že niektoré firmy budú musieť takúto situáciu riešiť.
Podobne reagoval aj hovorca Tatra banky Boris Gandel. Platobná disciplína firemných klientov sa podľa neho zatiaľ nevymyká priemeru. No vlani sa podľa neho zvýšil počet podnikov, ktoré mali problém so splácaním úverov. „Rozhodne sa nedá hovoriť o dramatických číslach," hovorí Gandel.
Ani Národná banka Slovenska nemá informáciu, že by narástol počet nesplácaných podnikateľských úverov. Slovenská banková asociácia uviedla, že informácie od bánk, týkajúce sa úverov, nemá k dispozícii.
Prvé problémy
Niektorí úveroví pracovníci bánk nám včera neoficiálne potvrdili, že sú už aj firmy, ktoré majú pre pokles zákaziek problém so splácaním úverov. Výraznejšie problémy očakávajú skôr v druhom polroku.
Niektorým firmám pomôžu v prvom a druhom kvartáli nazhromaždené zisky z minulých rokov.
„Podniky v súčasnosti prehodnocujú plány a svoje rozpočty. Výhodu majú tie firmy, ktoré nemajú príliš vysoké fixné náklady a dokážu znížiť variabilné náklady napríklad na marketing, mzdy či vzdelávanie," povedal jeden z úverárov.
Úverári tvrdia, že zatiaľ neplatí, že by sa firmy z niektorých odvetví dostali k úverom ťažšie ako iné. Úverové podmienky sa sprísnili pre všetkých rovnako.
Keď má napríklad problémy automobilový priemysel, naň sú naviazané strojárske, textilné, elektrotechnické firmy, ale napríklad aj plastikári. Problémy má aj stavebný priemysel, no aj poľnohospodári pre minuloročnú nadúrodu, ktorá znížila ceny komodít na svetových trhoch.
„Stav a vývoj nášho portfólia v jednotlivých odvetviach pravidelne monitorujeme a zatiaľ sme nezaznamenali výraznejšiu koncentráciu ekonomických problémov špeciálne v niektorom sektore," povedala Walterová.
Firmy problémy očakávajú
Podnikateľské združenia zatiaľ informácie o tom, že by sa pre odbytové problémy firiem znížila schopnosť splácať úvery, nemajú. Hovoria len o sprísnení podmienok na získanie úverov.
„Podniková sféra má problém so získaním úverov nielen na nové investície, ale aj revolvingového úveru, napríklad na prefinancovanie bežnej prevádzky. Všetky odvetvia sú postihnuté rovnako," povedal Martin Hošták z Republikovej únie zamestnávateľov. O problémoch firiem so splácaním úverov zatiaľ nevie.
Ján Oravec zo Združenia podnikateľov Slovenska potvrdil obavy podnikateľov zo sprísnenej úverovej politiky bánk. Napríklad z toho, že banky požadujú vyššie percento zábezpeky pri poskytovaní úverov. „Väčšina firiem sa zhodla na tom, že dôsledky krízy sa začnú prejavovať v najbližších týždňoch a treba sa na to pripraviť."