BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Osud plynovodu do Európy so vznešeným menom, dĺžkou 3300 kilometrov a kapacitou 31 miliárd kubických metrov kaspického plynu ročne, zostáva aj po stretnutí v Budapešti neistý.
Výsledkom konferencie zástupcov Európskej únie, krajín a firiem, ktoré sa majú podieľať na výstavbe Nabucca, je potvrdenie záujmu zúčastnených a vágne sľuby o financovaní. Hoci maďarský aj český premiér Ferenc Gyurcsány a Mirek Topolánek plynovod označili za otázku bezpečnosti únie, a nie komerčný projekt, Európska komisia odmietla priamu účasť na jeho financovaní.
Názor Daniela Šmihulu - Hodnota energetickej bezpečnosti si prečítajte tu
Eurokomisár pre energetiku Andris Piebalgs vyhlásil, že ak by únia do projektu vstúpila kapitálovo, získal by charakter verejnosúkromného partnerstva, čo neprichádza do úvahy.
Piebalgs však ponúkol úvery a garancie. Prezident Európskej banky pre obnovu a rozvoj Tim Mirow na konferencii vyhlásil, že banka je „pripravená preskúmať možnosti finančného príspevku".
Aj keď azerbajdžanský prezident Ilham Alijev uistil, že jeho krajina je pripravená dodávať do Nabucca plyn, projekt brzdí nedostatok ďalších zdrojov. Turkménsky plyn totiž kúpilo Rusko a účasti Iránu v projekte bráni americké embargo.
Rozhodnutie môže padnúť v stredu
Podľa Piebalgsa by rozhodnutie o tom, či môže projekt plynovodu Nabucco dostať na rozbehnutie finančnú podporu od Európskej únie, mohlo padnúť už v stredu. Eurokomisár v reakcii na otázku maďarskej tlačovej agentúry MTI ďalej uviedol, že rozhodnutie musí schváliť aj Rada Európy a Európsky parlament. Na ďalšiu otázku, či komisia poskytne podporu vo výške 2 miliárd eur. Piebalgs konštatoval, že to nie je potrebné, šesť spoločností konzorcia totiž je schopných získať potrebný kapitál.
Členmi plynárenského konzorcia Nabucca sú rakúsky OMV, maďarský MOL, rumunský Tranzgaz, Bulgargaz, turecký Botas a nemecké RWE. Včera maďarská vláda oznámila, že do projektu sa chce zapojiť aj najväčší dovozca a producent plynu v Poľsku PGNiG. Náklady na jeho vybudovanie sa odhadujú na 7,9 miliardy eur.