BRATISLAVA. Ak vás zlákala výhodná cena auta v zahraničí a rozhodli ste sa, že si ho doveziete na Slovensko sami, musíte si k jeho cene pripočítať aj náklady na dovoz. Teda prevozné značky a zákonné poistenie na čas ich platnosti či poplatky za prihlásenie vozidla. Dovoz auta z Česka vás tak vyjde približne na 300 eur, z Nemecka na 500 eur (vyše 9 až 15tisíc korún).
„Rozdiel v cenách pri nových autách je aj 20 percent v závislosti od konkrétneho modelu a aktuálnych dodacích podmienok," hovorí riaditeľ spoločnosti Auto Slovakia z Dolného Kubína Jozef Kapičák. Pri ojazdených vozidlách podľa neho rozhoduje hlavne kvalita auta.
Pri kúpe nového vozidla v zahraničí sa dá ušetriť aj na dani z pridanej hodnoty, ak je v krajine kúpy vyššia ako u nás. Predajcovi však treba oznámiť, že auto vyveziete. DPH tak platíte až na Slovensku. Vyššie DPH má napríklad Poľsko (22 percent) či Maďarsko (25 percent).
Vybavovačky po dovoze
Po príchode na Slovensko treba auto zaevidovať na obvodnom úrade pre cestnú dopravu a komunikácie podľa adresy bydliska.
Ak si doveziete auto z inej krajiny, ako je Česko, musíte počítať aj s nákladmi na úradný preklad do slovenčiny.
Na získanie ŠPZ potrebujete aj certifikát originality. Ten treba na každé auto s výnimkou vozidiel, pri ktorých ste prvý majiteľ. „Ide o zistenie, či nebolo manipulované s vozidlom, či nebolo zasiahnuté do konštrukcie, neboli pozmenené údaje a či nejde o vozidlo v pátraní, " povedal Martin Znamenák z bratislavskej firmy Biospol, ktorá robí kontrolu originality. Tú vám teraz spravia prakticky na počkanie, dodal.
Od začiatku minulého roka pri dovoze ojazdených áut nepotrebujete certifikát konfomity. „Teraz je certifikát povinný iba pri prihlasovaní dovezených nových vozidiel," povedal Tomáš Polerecký zo spoločnosti coc.sk.
Posledná zastávka - polícia
Na polícii k žiadosti o vydanie značiek potrebujete okrem týchto dokladov predložiť aj doklad o zaplatení DPH, poistku spolu s požadovanými kolkami.
Ak sa vám zdá dovoz auta zvonka náročný, môžete si auto nechať doviezť cez niektorého z dovozcov nových a ojazdených áut.
Nerozhoduje len cena
Záujem o kúpu auta vonku rastie aj pre silný kurz eura oproti susedným menám.
BRATISLAVA. Hoci pri porovnaní cien niektorých modelov nových či ojazdených áut v ponuke predajcov na Slovensku a v zahraničí je výhodnejšie kúpiť auto vonku, predajcovia sa zníženého záujmu o kúpu na domácom trhu neobávajú.
„Vždy bude časť zákazníkov dávať prednosť rýchlosti, pohodliu, možnosti si auto vyskúšať a kúpiť ho s garanciami," povedala hovorkyňa spoločnosti AAA auto Erika Hettešová. Podobne to vidí aj manažérka marketingu spoločnosti Auto Alles z Turian Dana Gabková. Podľa nej po prirátaní všetkých poplatkov vyjde auto na slovenskom trhu lacnejšie. „Z dlhodobého hľadiska sú ceny našich modelov na Slovensku pre zákazníka výhodnejšie," povedala hovorkyňa značky Škoda Lucia Busquet. Podľa nej ide o prechodnú situáciu, ktorá vznikla výrazným pohybom kurzu. Ten zlacnil kúpu auta napríklad v susednom Česku.
Garancie na dovezené vozidlo vám však poskytne aj dovozca. Ten vám vybraný model nového auta objedná a dovezie, vysvetľuje riaditeľ spoločnosti Auto Slovakia z Dolného Kubína Jozef Kapičák. „Pri ojazdenom vozidle si zákazník buď sám vyberie auto na internete, alebo mu ponúkneme na základe jeho požiadaviek vhodné vozidlo," vysvetlil. Spoločnosť potom toto vozidlo preverí, dovezie, vybaví dovozné doklady a tiež prihlási na Slovensku. Cez dovozcu si môžete kúpiť takéto auto dokonca aj na lízing, spotrebný úver či na splátky.
(zz)
Ako prihlásiť dovezené auto
Na čo netreba zabudnúť
Pri kúpe nového vozidla v krajine Európskej únie si treba vybaviť prevozné značky a jednorazovú zelenú kartu.
K poplatkom za doklady treba ešte pripočítať náklady na cestu do zahraničia a späť s vozidlom - teda benzín a cestné poplatky.
Pri dovoze z členského štátu únie neplatíte clo.
Čo požadovať od predávajúceho v zahraničí
technický preukaz (originál),
protokol o platnej STK a EK,
doklad o odhlásení vozidla z evidencie,
riadnu kúpno-predajnú zmluvu a doklad o zaplatení.
Obvodnému úradu pre cestnú dopravu potrebujete predložiť:
doklad o kúpe vozidla,
odborný posudok za kontrolu originality (odporúčaná cena 83 eur) - nevyžaduje sa, ak ide o nové vozidlo, ktoré ešte nebolo prihlásené do evidencie. Treba to však doložiť čestným vyhlásením,
úradný preklad technického preukazu vozidla (34 - 50 eur), nevyžaduje sa pri dokladoch v češtine,
certifikát konformity (od 40 až do 300 eur),
potvrdenie o zaplatení príspevku do Recyklačného fondu za dovezené vozidlo (66,39 eura).
Získate tu:
osvedčenie o evidencii,
rozhodnutie o schválení technickej spôsobilosti vozidla alebo uznaní jeho typového schválenia.
Polícia (do 7 dní od evidencie na obvodnom úrade). Na zaevidovanie vozidla potrebujete:
osvedčenie o evidencii,
rozhodnutie o schválení technickej spôsobilosti vozidla alebo o uznaní jeho typového schválenia,
doklad totožnosti,
žiadosť o zapísanie vozidla do evidencie,
kolok 66 eur (2000 korún) za prihlásenie a TEČ,
odborný posudok za kontrolu originality,
potvrdenie daňového úradu o zaplatení DPH na Slovensku,
potvrdenie o poistení zodpovednosti alebo predbežné poistenie.
Prihlásenie dovezeného ojazdeného vozidla
Postupujete rovnako, nepotrebujete však certifikát konformity a neplatíte DPH na Slovensku. Pri všetkých ojazdených vozidláchsa vyžaduje kontrola originality.
Do 7 dní po prihlásení vozidla treba absolvovať administratívnu technickú a emisnú kontrolu.
Zdroj: www.policiasr.sk,
www.euroinfo.gov.sk. www.ko.sk