FRANKFURT.
V pondelok 15. septembra 2008 došlo bez dostatočnej prípravy ku kolapsu Lehman Brothers. To zmenilo hru od základu a malo to katastrofálne následky".
Najprv boli zruinované operácie s Credit Default Swaps (CDS), ktorými sa investori kryjú pred krachmi podnikov. Poisťovňa AIG, ktorá sa v tejto sfére silno angažovala, sa dostala do bezprostredného existenčného ohrozenia. Už na druhý deň minister financií Henry Paulson zmenil svoj postoj a AIG zachránil.
Avšak situácia sa ešte stále zhoršovala. Banka Lehman Brothers bola jedným z hlavných formovateliek trhu s peňažnými papiermi a ich silnou emitentkou. Nezávislý fond peňažného trhu mal papiere Lehman Brothers.
Keďže pôsobil bez dostatočných finančných rezerv, jediným východiskom bolo, aby vývoj ponechal napospas osudu. Nemohol totiž preplácať podiely na peňažnom trhu v ich menovitej hodnote.
To vyvolalo medzi investormi paniku. Už 18. septembra krach fondu dosiahol veľký rozsah. Panika prenikla na akciový trh.
"Ako sa mohlo stať, že banka Lehman Brothers zanikla," pýta sa Soros. Dodáva, že za to jednoznačne nesú zodpovednosť finančné úrady, predovšetkým ministerstvo financií a centrálna banka, Fed. "Tvrdili, že im zo zákona nevyplýva nijaké oprávnenie, aby intervenovali. Ale to je len zlá výhovorka. V núdzi mali a museli podniknúť všetko potrebné, aby zabránili kolapsu systému, rovnako, ako to urobili v iných prípadoch.
Soros tvrdí, že ak sa má v budúcnosti zabrániť podobným katastrofám, treba sa zaoberať funkčnou účinnosťou špekulatívnych nástrojov.
Bankrotu Lehman Brothers sa azda dalo zabrániť. Ale čo by sa stalo so superbublinou na finančnom trhu? O tom sa dá len špekulovať. Podľa Sorosa "z bubliny by unikal vzduch len pomaly, čo by malo menšie katastrofálne následky, ale vedľajšie účinky by sa prejavovali dlhšie. To všetko by sa podobalo viac na skúsenosti Japonska než tomu, čo sa deje teraz".
Informoval o tom nemecký denník Financial Times Deutschland.