BRATISLAVA. Odbremeniť občanov, obchodníkov i banky chce stiahnutím jedno a dvojcentových mincí z obehu Občianska konzervatívna strana (OKS).
"Manipulácia s drobnými mincami je nepraktická a zaťažuje obyvateľov i obchodníkov. Navyše vytvára konfliktnú situáciu aj medzi obchodom a bankami," konštatoval podpredseda občianskych konzervatívcov Ondrej Dostál.
Podľa neho úvahy vlády, že direktívnym spôsobom zakáže bankám vyberať poplatky za výmenu euromincí, nerieši podstatu problému. Takéto riešenie by iba prenieslo náklady spojené s manipuláciou s mincami z jedného subjektu na iný.
Keďže Slovenská republika stratila vstupom do eurozóny menovú suverenitu, nemôže používanie centových mincí na svojom území zakázať, podotkol Dostál. OKS pripravila návrh novely zákona o cenách, ktorá by zaviedla podobný mechanizmus zaokrúhľovania cien ako pred niekoľkými rokmi, keď sa z obehu sťahovali 10 a 20 halierové mince.
Podľa návrhu by sa ceny zaokrúhľovali na 5 centov. Jednocentové a dvojcentové mince by síce ostali v platnosti a spotrebitelia by ich mohli používať, ale obchodníci by už fakticky nevydávali mince v nižšej nominálnej hodnote ako 5 centov.
Tým by v priebehu krátkeho času prišlo k faktickému stiahnutiu jednocentových a dvojcentových mincí z obehu, dodal Dostál. OKS ponúka návrh novely zákona o cenách do verejnej diskusie. Obráti sa s ním aj na Slovenskú bankovú asociáciu, Zväz obchodu a cestovného ruchu SR a Republikovú úniu zamestnávateľov.
Slovensko zvažuje možnosť obmedziť používanie najmenších eur
Slovensko zvažuje možnosť obmedzenia používania najmenších jedno a dvojcentových mincí. Po tom ako v piatok informoval premiér Robert Fico, že si vie takéto obmedzenia predstaviť, zvažovanie obmedzení potvrdil aj vládny splnomocnenec pre zavedenie eura Igor Barát. "Tejto téme sa aktívne venujeme a o prípadných záveroch budeme určite verejnosť informovať," uviedol Barát pre agentúru SITA.
"Chceme tieto kroky dôkladne preštudovať zo všetkých hľadísk, vrátane prípadných inflačných vplyvov a aj iných možných negatívnych dôsledkov, s odstupom istého času, prinajmenšom niekoľkých mesiacov, zodpovedne vyhodnotiť skúsenosti z používania týchto mincí u nás a potom zvážiť prijatie nejakých opatrení," spresnil vládny splnomocnenec.
Slovensko vzhľadom na členstvo v eurozóne nemôže určovať štruktúru eurových platidiel na národnej úrovni. Podľa Baráta sú však známe príklady Fínska a Holandska, ktoré používanie drobných mincí v reálnom hotovostnom obehu výrazne utlmili.
Určité komplikácie, ktoré najmenšie centy spôsobujú v obehu, pripustil aj vládny splnomocnenec Igor Barát. "V súčasnosti registrujem, že maloobchodníci, banky, ale tiež aj spotrebitelia považujú jedno a dvojcentové mince skôr za zbytočnú záťaž," uviedol Barát.
Slovensko by tak obmedzením používania najmenších eurových mincí mohlo nasledovať Holandsko a Fínsko. Vo Fínsku je používanie centov obmedzené zákonom, ktorý hovorí o zaokrúhľovaní platieb na päť centov. "Zaokrúhľuje sa celý nákup, nie jednotlivé položky. Platby uskutočnené platobnou kartou sú prepočítavané na centy a nezaokrúhľujú sa," spresnila pre agentúru SITA hovorkyňa Národnej banky Slovenska Jana Kováčová.
Pokiaľ by však obyvateľ alebo cudzinec chcel platiť jedno a dvojcentovými mincami, obchodníci ich musia podľa jej slov prijať, pretože je to zákonné platidlo. Podobný systém je pritom zaužívaný aj v Holandsku, kde však nie je riadený zákonom. Podľa stanoviska centrálnej banky počet nominálov eurových mincí určuje Európska komisia, pričom zohľadňuje potreby celej eurozóny.