BRATISLAVA. Ani kríza nezastavila kolotoč daňových povinností, ktorý sa pomaly roztáča. Prví na rade sú zamestnanci. Množstvo papierovačiek s daňami môžu stlačiť na minimum, ak zamestnávateľa požiadajú o ročné zúčtovanie dane.
Na firme potom bude, aby svojmu zamestnancovi zistila, či v minulom roku zaplatil viac, alebo menej daní, ako mal. Potom sa musí postarať o to, aby štát vrátil peniaze zamestnancovi alebo naopak, zamestnanec štátu.
O zúčtovanie dane môžete svojho zamestnávateľa požiadať najneskôr do pondelka 16. februára. Ten, kto to nestihne, musí podať daňové priznanie. Na to má čas do konca marca. S vypĺňaním daňového priznania by človek mal oveľa viac starostí.
Aj na internete
O zúčtovanie dane treba zamestnávateľa požiadať písomne. Žiadosť netreba vymýšľať. Má predpísanú formu, jej tlačivo má zvyčajne k dispozícii každá firma a dá sa stiahnuť aj z internetovej stránky Daňového riaditeľstva.
Zúčtovanie robí pracovníkovi zvyčajne posledný zamestnávateľ, ak si pracovník uplatňoval u neho takzvanú nezdaniteľnú časť základu dane a prípadne aj daňový bonus na dieťa. Ak minulý rok pracoval zamestnanec naraz alebo postupne vo viacerých firmách, musí od ostatných firiem získať doklady o tom, koľko u nich zarobil a aké dane a odvody minulý rok zaňho štátu a poisťovniam odviedli. V prípade, že doklady do učtárne nedonesie, firma zaňho zúčtovanie daní neurobí.
Pri zúčtovaní daní porovnáva firma zamestnancovi jeho preddavky na daň z príjmov s tým, čo mal minulý rok štátu skutočne z platu odviesť.
Nedoplatok za dve percentá
Ak zamestnanec zaplatil viac, ako mal, štát mu preplatok vráti. Vyplatí mu ho zamestnávateľ, a to najneskôr v aprílovej výplate, teda v máji.
Keď zamestnancovi vznikne nedoplatok, nemusí ho vrátiť hneď. Môže sa s firmou dohodnúť, že ho zaplatí v splátkach do konca roka. Nedoplatok do sto korún (3,32 eura) vrátiť netreba.
Ak chce niektorej z neziskoviek darovať dve percentá zo svojich daní, treba nedoplatok bez ohľadu na výšku zaplatiť. „Nedoplatok musí zamestnanec v takomto prípade uhradiť najneskôr do konca apríla, hoci by išlo len o pár eur," povedala Bibiana Kamenská z Daňového riaditeľstva v Banskej Bystrici.
Nie všetci zamestnanci môžu daňové povinnosti „hodiť" na svojho zamestnávateľa. Sú prípady, keď sú ľudia zamestnaní na riadnu pracovnú zmluvu, a napriek tomu im daňový zákon prikazuje podať daňové priznanie. „Je to napríklad vtedy, ak má zamestnanec príjem zo zahraničia," vysvetľuje Kamenská.
Daňové priznanie musí pracovník podávať, aj vtedy, keď popri zamestnaní napríklad podnikal, zarobil vlani z prenájmu viac ako 25 650 korún alebo vyhral v súťaži cenu nad päťtisíc korún, napríklad televízor či auto.
Bonus aj pre nezamestnaného
Pre hospodársku krízu sa mohlo stať, že ľudia prišli vlani o zamestnanie. Aj nezamestnaný však musí zúčtovať odvody so štátom. Takisto môže o to požiadať zamestnávateľa, u ktorého pracoval. Ak to neurobí, musí podať daňové priznanie.
Nezamestnaný by nemal zabudnúť na to, že ak má deti, môže za mesiace, keď nepracoval, požiadať bývalého zamestnávateľa, aby mu vyplatil daňový bonus na dieťa.
„Ak si za mesiace, keď bol nezamestnaný, neuplatňoval daňový bonus, mal by v žiadosti o zúčtovanie vyznačiť, že si nárokuje aj na jeho doplatenie," povedala odborníčka na dane Dagmar Piršelová. Na daňový bonus na dieťa za minulý rok má nárok len ten, kto zarobil najmenej 48 600 korún.
Zúčtovanie dane
Môže požiadať o zúčtovanie:
pracovník, ktorý mal príjmy len zo závislej činnosti, teda zo zamestnaneckých pomerov.
Nemôže požiadať o zúčtovanie:
ak podmienky na zúčtovanie splnil, ale do učtárne včas nedoručil potrebné doklady,
ak popri zamestnaní podnikal,
ak mal príjmy zo zahraničia,
ak prenajímal nehnuteľnosti a zarobil vlani viac ako 26 500 korún,
ak predal nehnuteľnosti a musí ich zdaniť, lebo nesplnil podmienky pre oslobodenie od dane,
ak získal vlani nepeňažnú výhru nad 5000 korún,
ak mal výnosy z cenných papierov, napríklad podielových listov, ktoré musí zdaniť.
Doklady, ktoré môže firma pýtať k zúčtovaniu:
ak pracoval u viacerých zamestnávateľov, potrebuje od nich doklady o vyplatených príjmoch,
doklad o zaplatenom nedoplatku z ročného zúčtovania zdravotného poistenia,
ak si neuplatnil daňový bonus, potrebuje rodný list dieťaťa (ak sa vlani narodilo či potvrdenie o návšteve školy,
sobášny list pre nezdaniteľnú časť na manželku,
doklady o zaplatení príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, účelové sporenie a životné poistenie, ak si príspevky platil sám.