KUALA LUMPUR. Rozvinuté ekonomiky už postihla hospodárska kríza, ktorá sa môže prehlbovať, pokiaľ sa nevyriešia problémy bankového systému. Dnes to povedal šéf Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn.
"Nemôžeme vylúčiť to najhoršie," povedal Strauss-Kahn v Kuala Lumpur na stretnutí centrálnych bankárov z juhovýchodnej Ázie. "Existuje množstvo rizík ďalšieho spomalenia."
Pred 10 dňami MMF znížil svoju prognózu tempa rastu svetovej ekonomiky v tomto roku na 0,5 %. V prípade realizácie tohto scenára by to bol najnižší rast od Druhej svetovej vojny.
Podľa šéfa MMF stimulačné balíky vlád po celom svete nesplnia svoj účel dovtedy, kým sa neobnoví dôvera v bankovom systéme. Povedal, že podporné balíky budú mať zmysel iba vtedy, ak vlády zrealizujú potrebnú reštrukturalizáciu bankového sektora. "A zatiaľ sa to nestalo."
Americký Senát bude na budúci týždeň hlasovať o balíku ekonomických stimulov v hodnote 780 miliárd USD (609,57 miliardy eur), ktorý je podľa prezidenta Baracka Obamu potrebný na zastavenie prehlbovania recesie. Podľa Strauss-Kahna má balík správny objem a je vhodným mixom opatrení na oživenie ekonomiky.
MMF rokuje s Poľskom o poskytnutí úveru
MMF rokuje s Poľskom o prípadnom poskytnutí úveru. Pôžička by mala najväčšej stredoeurópskej ekonomike pomôcť pri vyrovnávaní sa s globálnou finančnou krízou, ktorá prinútila fond intervenovať v Maďarsku.
Poľsko je na tom výrazne lepšie ako Maďarsko, ktoré už roky bojuje s obrovským deficitom verejných financií a vysokým schodkom bežného účtu platobnej bilancie. Napriek tomu finančná kríza zasiahla Poľsko tvrdo.
"Poliaci tvrdia, že v súčasnosti nemajú problémy, a myslím, že majú pravdu. Hovoria však aj to, že nie je nemožné, že v budúcnosti sa ocitnú pod tlakom. Preto s nimi diskutujeme, aby sme zistili, či potrebujú alebo nie rozsiahlejšiu globálnu dohodu s MMF," uviedol šéf fondu Dominique Strauss-Kahn.
Podľa investičnej banky UBS je Poľsko v rámci rozvíjajúcich sa trhov šiestou najzraniteľnejšou ekonomikou z hľadiska percentuálneho podielu krátkodobých finančných požiadaviek na hrubom domácom produkte (HDP). To znamená, že krajina je závislá na trhovom financovaní, ktorého je nedostatok pre nedôveru na úverových trhoch.
Globálna kríza ohrozuje vstup Poľska do eurozóny
Plánovaný termín vstupu Poľska do eurozóny ohrozuje globálna ekonomická kríza. V piatok to povedal poľský premiér Donald Tusk. Vláda chce prijať spoločnú európsku menu v roku 2012.
Zlotý pre finančnú krízu v posledných mesiacoch výrazne oslabil voči euru aj doláru. Investori totiž sťahujú svoje prostriedky z rozvíjajúcich sa trhov, ako je Poľsko. Mena krajiny, ktorá chce prijať euro, musí byť prinajmenšom dva roky zapojená do systému výmenných kurzov ERM II. Toto je jedno z kritérií, ktoré sú podmienkou vstupu do eurozóny. Ďalšími sú nízka a udržateľná inflácia, zdravé verejné financie a rozpočtový schodok pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Prijatie eura v roku 2012 predpokladá, že Poľsko vstúpi do ERM II už v tomto roku.
"Stanovili sme si plán s cieľom prijať euro v roku 2012. Keď sme stanovovali tento termín, nikto na svete nevedel, že kríza svetovej ekonomiky a ekonomiky regiónu bude taká vážna," povedal Tusk. "Chystáme sa zrealizovať náš euro projekt, ale stávame sa flexibilnejšími, pretože nechceme, aby mal negatívne výsledky. Chceme, aby euro a proces jeho prijatia priniesol Poľsku a Poliakom výhody."
Hlavná opozičná strana Právo a spravodlivosť je proti prijatiu eura v roku 2012. Požaduje posunúť termín, pretože sa obáva vysokej inflácie po vstupe do eurozóny. Tusk vyhlásil, že bude s opozíciou rokovať, aby získal podporu pre "relatívne rýchle" prijatie spoločnej európskej meny. Na druhej strane však musí ochrániť Poliakov pred prípadnými negatívnymi dôsledkami.
Tusk dodal, že sa nechce vzdať myšlienky prijať euro v dohľadnej dobe. "Dnes jasnejšie ako kedykoľvek predtým vidíme, že je výhodnejšie používať silnú menu, na ktorú nemôže nikto len tak zaútočiť."