Hlavným podozrivým je Kazutsugi Nami, ktorého firma L&G vybrala podľa tlačovej agentúry Kyodo finančné prostriedky od 37 tisíc ľudí viac ako 126 miliárd jenov s prísľubom 36-percentného ročného zhodnotenia. Podľa iných zdrojov by mohlo byť podvedených až 50 tisíc ľudí a čiastka by mohla dosiahnuť až 220 miliárd jenov, čo predstavuje 1,89 miliardy eur (56,79 miliardy korún).
Polícia zatiaľ nezverejnila čiastku, ktorú Nami spreneveril. Podľa japonských médií však určite ide o najväčší podvod na dôverčivých investoroch v histórii krajiny.
Polícia zatkla Kazutsugiho Namiho počas večere v reštaurácii blízko jeho kancelárie. Zároveň bolo zadržaných aj 21 jeho spolupracovníkov z firmy L&G, ktorá bola známa predajom posteľného prádla a zdravotníckych potrieb.
Že sa firme L&G nedarí tak, ako by sa malo, začalo byť zrejmé vo februári 2007, keď firma ohlásila vyplatenie dividend namiesto hotovosti vo svojej internej virtuálnej mene Enten. Túto menu využívali zákazníci firmy, ktorým sa ukladala do mobilných telefónov a umožňovala nákup matracov, potravín, odevov alebo šperkov v kamenných aj online obchodoch. V septembri 2007 z firmy odišli takmer všetci jej zamestnanci a v októbri 2007 sa stali kancelárie firmy a Namiho dom terčom policajnej razie.
Nami sa podľa japonskej tlače už v minulosti angažoval v pyramídových hrách. V 70. rokoch pôsobil ako viceprezident predajcu autodielov APO Japan, ktorá do svojej činnosti zapojila 250 tisíc ľudí. Neskôr založil vlastnú firmu Nozakku obchodujúcu s kameňmi, ktoré mali údajne meniť vodu z vodovodu na prírodnú vodu. Firma Nozakku po krachu v roku 1987 zanechala dlhy vo výške 4,5 miliardy jenov (38,56 milióna eur) a Nami sa dostal do väzenia za podvod. Po návrate z väzenia Nami spoločne s ďalšími predstaviteľmi firmy Nozakku založil spoločnosť L&G. Jej prezident Masuo Saeki bol už v roku 1987 uväznený za podiel na pyramídovej hre, ktorá so súčasným prípadom nesúvisí.
Autor: Rastislav Ručinský, spracované podľa iHNed.cz