BRATISLAVA. V stredu by sa mala dostať do druhého čítania v Národnej rade úprava zákona o bankách. Navrhuje, aby banky pri peňažných operáciách s hotovosťou nevyberali žiadne poplatky. Autorom návrhu je poslanec za SNS Jozef Ďuračka.
„Banky by sa aj u nás mali správať ako ich matky v zahraničí. Stále idú len za ziskom, ktorý je v najväčšej miere tvorený poplatkami," myslí si Ďuračka. V rámci spoločnej správy je predkladateľom tohto návrhu Výbor Národnej rady pre financie, rozpočet a menu.
Podľa bankárov ide o zlé riešenie
Slovenská banková asociácia považuje poslanecký návrh zákona upravujúceho poplatky za manipuláciu s hotovosťou za zlé riešenie problému s nadbytkom euromincí. Takáto trvalá regulácia cien je podľa asociácie v konkurenčnom podnikateľskom prostredí neprípustná.
Asociácia tvrdí, že súčasná situácia s euromincami je výnimočná a dočasná, keďže dnešný objem mincí v obehu prevyšuje reálne potreby obyvateľstva. Príčinou tohto stavu je podľa nej nadmerné predzásobenie podnikateľov a obyvateľov mincami v priebehu minulého roka. „V súčasnosti je v obehu príliš veľa nadbytočných euromincí, ktoré banky postupne sťahujú do Národnej banky Slovenska," uviedol Igor Vida, prezident bankovej asociácie. Tá predpokladá, že v najbližších mesiacoch dôjde k stabilizácii obehu eurohotovosti. Členovia asociácie upozorňujú, že dočasný problém je potrebné riešiť dočasnými riešeniami.
„Výnosy z poplatkov za vkladanie mincí nepokrývajú ani 50 percent nákladov na manipuláciu s nimi. Banky tak v podstate dotujú sťahovanie a obeh každej euromince v priemere viac ako jedným centom," uviedol Vida.
Za mesiac viac mincí ako vlani za rok
Banky po prechode na euro prijímajú väčší počet mincí ako v minulosti, čo im zvyšuje aj náklady na ich spracovanie.
Za január 2009 napríklad Slovenská sporiteľňa odviedla do Národnej banky Slovenska 140 ton mincí, čo je o 20 ton viac ako za celý uplynulý rok. Náklady na spracovanie 1000 kusov mincí sú pre banku viac ako 20 eur.
„Strata pre banku pri spracovaní každých tisíc mincí je viac ako desať eur," tvrdí Štefan Frimmer, hovorca Slovenskej sporiteľne. Aj hovorkyňa Uni〜Credit Bank Zuzana Ďuďáková uviedla, že ich banka po prechode na euro prijíma väčší počet mincí ako v minulosti. „Reálne, len náklady na prevoz peňazí do NBS narástli o 30 percent, ďalej sú to náklady na bankovú techniku, počítačky peňazí, obalový materiál a podobne," dodáva Ďuďáková.
Od februára sú už nižšie poplatky
V poslednom období banky výrazne znižovali poplatky súvisiace s prijímaním hotovosti. Dialo sa tak zrejme aj pod tlakom pripravovanej novely zákona o bankách. Vo väčšine bánk je manipulácia s mincami do sto kusov bezplatná. Aj manipuláciu s vyšším počtom mincí banky výrazne znížili.
Aké sú poplatky najväčších bánk
VÚB banka - prvých 200 mincí bez poplatku, za každých ďalších dvesto pri vklade 0,5 eura.
Tatra banka - prvých 100 kusov mincí bez poplatku, poplatok za ďalšie mince - jedno percento z hodnoty mincí.
Slovenská sporiteľňa - prvých 100 kusov mincí bez poplatku, za ďalších 100 kusov 1, 2, 5centových mincí - 0,2 eura, za ďalších 100 kusov mincí väčších ako 10 centov - 1 euro.