BRATISLAVA. Po tom, čo žiadateľ o miesto v zariadení pre seniorov (takéto označenie namiesto domova dôchodcov zaviedol od januára zákon) odovzdá žiadosť spolu s potvrdením ošetrujúceho lekára na mestskom či obecnom úrade, čaká ho posudzovací proces. Jeho výsledkom bude rozhodnutie o miere odkázanosti na takúto sociálnu službu.
Ako prvý môže čakať telefonát od odbornej sociálnej pracovníčky. Tá ho v dohodnutom termíne navštívi doma. Podľa bratislavského magistrátu takáto návšteva môže trvať zhruba pätnásť až dvadsať minút.
Odborná návšteva
Sociálna sestra sa bude vypytovať na mieru sebestačnosti pri bežných úkonoch. Rozsah sledovaných úkonov stanovuje príloha k zákonu o sociálnych službách. Sociálnu pracovníčku bude napríklad zaujímať, či si je žiadateľ schopný sám navariť, nakúpiť, do akej miery sa vie postarať o poriadok v domácnosti, o svoju hygienu, alebo potrebuje sprievod pri ceste na úrady, alebo k lekárovi.
Svoj posudok potom postúpi posudzujúcemu lekárovi. Ten na základe informácie od ošetrujúceho lekára a sociálnej pracovníčky vypracuje komplexný posudok. Zo zákona ho musí žiadateľovi predložiť, aby sa k nemu mohol vyjadriť ešte pred vydaním rozhodnutia. Žiadateľ má právo v prípade potreby poukázať na nedostatky v posudku. No odvolať sa môže až voči rozhodnutiu a to na miestne príslušnom súde.
Za posudok neplatíte
Za posudok posudzujúceho lekára je obec zo zákona povinná aj zaplatiť. Občan v rámci žiadosti o miesto v zariadení pre seniorov podľa ministerstva nie je povinný uhradiť si ani potvrdenie od lekára, ak už nejaké vhodné doma má. Zákon totiž presne nešpecifikuje „potvrdenie".
Žiadateľ teda podľa Daniely Rodinovej z ministerstva práce môže doniesť akýkoľvek doklad o svojom nepriaznivom zdravotnom stave (napríklad aj prepúšťaciu správu). „Ak posudzujúci lekár žiada od obvodného lekára lekársky nález na účely posúdenia na sociálne služby, za tento nález platí lekárovi obec a nie občan," tvrdí Rodinová. Pokiaľ však žiadateľ žiaden aktuálny doklad od lekára o svojom zdraví nemá, je možné, že jeho lekár si za vydanie potvrdenia „na vlastnú žiadosť" zapýta peniaze, čo bude musieť pacient aj sám zaplatiť.
Dlhé lehoty zatiaľ zostávajú
BRATISLAVA. „Súčasný právny systém nezabezpečuje každej fyzickej osobe prístup k sociálnej službe, ak je na ňu odkázaná," napísalo vlani ministerstvo sociálnych vecí, keď predložilo návrh zákona o sociálnych službách. Ani po jeho schválení sa však nič nezmenilo. Zákon síce hovorí, že obec alebo samosprávny kraj musí zabezpečiť požadovanú službu najneskôr do šesťdesiatich dní, ale toto „významné ustanovenie", ako ho ministerstvo nazvalo, bude účinné až od 1. januára 2013. Pôvodne to malo byť o dva roky skôr. Odklad si vydobylo Združenie miest a obcí Slovenska.
„Dúfame, že lehoty sa postupne podarí skrátiť napriek administratívnej záťaži, ktorá je na samospráve. V zmysle dohody s ministerstvom práce o monitorovaní dopadov zákona budeme hľadať cesty na zjednodušenie administratívy," hovorí Bruno Konečný zo združenia.
Či obce budú v roku 2013 schopné vyhovieť zákonu, podľa neho závisí od toho, či budú schopné čerpať prostriedky z eurofondov na budovanie sociálnej infraštruktúry, či budú mať dostatok peňazí na poskytovanie sociálnych služieb ako aj od toho, aký bude po sociálnych službách dopyt zo strany obyvateľov miest a obcí.
S umiestnením mimo obce musíte súhlasiť
Ak obec nemá miesto vo svojom zariadení alebo ho nemá vôbec a ponúkne mi miesto inde, môže to urobiť bez môjho súhlasu?
Nie. V prípade, že obec chce zabezpečiť klientovi túto sociálnu službu u iného verejného poskytovateľa, napríklad v inej obci alebo v inom samosprávnom kraji, potrebuje na to súhlas klienta.
Čo je to vlastne posúdenie odkázanosti?
Posudok o odkázanosti obsahuje stupeň odkázanosti občana na pomoc inej osoby. Zákon stanovuje šesť stupňov, pri ktorých je odstupňovaný rozsah odkázanosti na pomoc od 0 do dvanásť a viac hodín denne. Najviac odkázaný na pomoc druhých je občan, u ktorého stanovia šiesty stupeň.
Na základe stupňa odkázanosti občan požiada o uzatvorenie zmluvy o poskytovaní sociálnej služby. Pre miesto v zariadení pre seniorov treba mať aspoň druhý stupeň odkázanosti. Pre ľudí s vysokým stupňom odkázanosti (od piateho stupňa) sú prioritne určené domovy sociálnych služieb.
Dokedy musím poslať svoje vyjadrenie k posudku a do kedy obec vydá rozhodnutie?
Zákon neurčuje lehotu, dokedy sa má žiadateľ k posudku vyjadriť. Hovorí len o tom, že na to má právo. Obce si termín stanovujú samy, napríklad bratislavský magistrát stanovil lehotu do piatich dní.
Keďže ide o správne konanie, rozhodnutie musí obec vydať do tridsiatich dní.
Aké staré môže byť potvrdenie od praktického lekára?
Posudzujúci lekár, ktorý vystaví záverečný komplexný posudok, vychádza z lekárskeho nálezu nie staršieho ako šesť mesiacov, ak nie sú známe nové skutočnosti o zdravotnom stave žiadateľa, ktoré podmieňujú zmenu stupňa odkázanosti. Výnimkou je žiadateľ s chronickým ochorením s trvalým poškodením a ktorého stupeň odkázanosti na pomoc iného je trvalý, pričom nemožno očakávať zlepšenie. Vtedy môže byť potvrdenie praktického lekára staršie ako pol roka.
S kým sa uzatvára zmluva o poskytovaní sociálnej služby? S obcou?
Nie. Hoci vás budú posudzovať odborníci hradení obcou, zmluvu už budete podpisovať s konkrétnym zariadením.
(Zdroj: ministerstvo práce, mesto Banská Bystrica, magistrát hl. mesta SR Bratislavy, webové stránky obcí,
zákon o sociálnych službách)
Za prijatie netreba platiť
BRATISLAVA. Zariadenia pre seniorov už nesmú vyberať vstupné poplatky. Zákon o sociálnych službách hovorí, že poskytovateľ nesmie podmieniť prijatie nového klienta „peňažným alebo nepeňažným plnením", teda finančným príspevkom či darom. Klient však stále môže svojmu budúcemu domovu darovať nejakú sumu či nehnuteľnosť - darovacie zmluvy ostali v platnosti.
Jozef Čavojec
Obce hľadajú lekárov
BRATISLAVA. Lekára, ktorý posúdi žiadateľov, do akej miery potrebujú sociálnu službu, musí mať zo zákona každá obec a mesto. „Ak obec dostane čo i len jednu žiadosť, musí si najať posudzujúceho lekára,“ hovorí Daniela Rodinová z ministerstva práce a sociálnych vecí.
Obce síce získali kompetencie, ale peniaze na ne nemajú.
Premiér Robert Fico prisľúbil zástupcom Združenia miest a obcí Slovenska, že vláda sa k zákonu o sociálnych službách vráti.
„Dohodli sme sa, že budeme o tomto zákone hovoriť, či nevieme mestám a obciam nejako pomôcť, aby tento záväzok zvládli,“ povedal minulý týždeň.
Zháňanie posudzujúcich lekárov podľa Bruna Konečného zo Združenia miest a obcí Slovenska nie je jednoduché. „Je ich málo,“ hovorí. Riešenie vidí v spájaní sa miest a obcí pri ich zabezpečení.
„Lekársku posudkovú činnosť pre obce môžu podľa zákona vykonávať posudzujúci lekári. Nemusí však ísť o lekárov s posudkovou atestáciou,“ upozorňuje ministerstvo práce. Obec môže zamestnať napríklad všeobecného lekára, ktorý má desaťročnú prax. Lekári sú však povinní do konca roka sa prihlásiť do certifikačnej prípravy (nie ju absolvovať) v posudkovom lekárstve.
(joč, ht)