PRAHA. Z radov zahraničných expertov prišli v utorok so svojím odhadom analytici britskej Barclays Capital. Podľa agentúry Reuters očakávajú v priebehu mesiaca pád kurzu na 29,50 CZK/EUR.
Česká mena je podľa nich na súčasných úrovniach adeptom na ďalší pokles - okrem iného aj preto, že v minulých dňoch jej kurz voči euru spevňoval. Rast bol však podľa Barclays prechodný a nebude mať dlhé trvanie. Podľa nich išlo iba o psychologický efekt, o ktorý sa postarala Česká národní banka (ČNB).
Tá vôbec po prvý raz zverejnila prognózu vývoja kurzu. Stanovila ho oveľa silnejší, než kde sa teraz česká koruna skutočne nachádza. Napríklad priemer za tento kvartál by sa podľa ČNB mal pohybovať okolo necelých 27 CZK/EUR.
Dôležité však podľa Barclays je to, že vyhliadky na rast českej ekonomiky nie sú dobré a chýba jej aj akákoľvek konkurenčná výhoda. Samotný fakt, že koruna oslabuje už od vlaňajšej jesene, pritom nie je dôvodom na to, aby mena nemohla klesať aj naďalej.
Vývoj kurzu českej koruny a eura za posledných 12 mesiacov (zdroj:finance.google.com)
Oslabovanie českej meny predpovedajú aj niektorí českí analytici. Niektorí z nich ani nevylučujú, že v rámci obrovskej rozkolísanosti kurzu by sa mohla prepadnúť až k 30 CZK/EUR. Väčšinou však pochybovačne krútia hlavou nad odhadom americkej investičnej banky Goldman Sachs, podľa ktorej česká mena do pol roka oslabí až na 32 CZK/EUR.
Podľa prieskumu agentúry Bloomberg očakávajú v 2. kvartáli kurz nad úrovňou 30 CZK/EUR aj analytici francúzskej banky BNP Paribas. Výrazne negatívne vyhliadky stredoeurópskym menám dávajú aj niektoré ďalšie prominentné svetové bankové inštitúty.
Ponúka sa však otázka, či si nepripravujú pozície pre nejaké budúce investičné špekulácie. "Je to prvé, čo človeka napadne," súhlasí analytik spoločnosti Cyrrus Marek Hatlapatka, aj keď zároveň upozorňuje, že obchodné aktivity bánk by mali byť od analytických prehlásení a odporúčaní úplne oddelené. Analytik Petr Sklenář z Analytik FT upozorňuje, že by také chovanie bolo neetické.
Sám si však ani nemyslí, že by si veľké bankové inštitúty pripravovali podporné pozície pre svoje budúce stratégie. "Špekuluje sa skôr o hedžových fondoch," domnieva sa Sklenář.
Tieto podľa neho po prudkých prepadoch kapitálových trhov opustili investície do akcií a vracajú sa späť k svojim tradičným špekuláciám na chovanie makroekonomiky - teda na meny a úrokové sadzby.
Informoval o tom český denník Hospodářské noviny.