BRATISLAVA. Už len dva pracovné dní majú zamestnanci na to, aby svojho zamestnávateľa požiadali o zúčtovanie dane za minulý rok. Keď to nestihnú, nehrozia im žiadne sankcie, len ich zavalí viac byrokracie. Budú si totiž musieť sami vyplniť daňové priznanie a podať ho najneskôr do konca marca.
Ak tlačivo na priznanie dane nevedia vyplniť sami, budú si musieť zohnať niekoho, kto sa v tom vyzná. Len málokto však poskytuje daňové rady zadarmo. Preto je dobré, ak sa predsa len so zúčtovaním dane obrátia na zamestnávateľa. Ten má povinnosť urobiť to bezplatne.
Treba vypísať žiadosť
Požiadať zamestnávateľa, aby vám zúčtoval dane, musíte písomne. Žiadosť vymýšľať netreba. V predtlačenej forme by ju mal mať každý zamestnávateľ. Ak ju nemá, alebo ste práve nezamestnaný, no vlani ste pracovali, a neviete sa k žiadosti dostať, môžete si ju stiahnuť z internetovej stránky Daňového riaditeľstva. „Daňové úrady tlačivá nemajú, no dajú sa zohnať napríklad v predajniach ŠEVT," povedal hovorca Daňového riaditeľstva Miroslav Dobák.
Môže sa stať, že niekto vlani pracoval naraz vo viacerých zamestnaniach alebo zmenil zamestnanie. V takom prípade treba žiadosť doručiť zamestnávateľovi, ktorý pracovníkovi pri zdaňovaní mzdy počas roka zohľadňoval aj takzvanú nezdaniteľnú časť platu a vyplácal mu aj daňový bonus, ak má zamestnanec deti. Ak si bonus ani nezdaniteľné minimum neuplatnil ani u jedného zo zamestnávateľov, je jedno, ktorého z nich o zúčtovanie požiada.
Pri viacerých zamestnávateľoch by zamestnanec nemal zabudnúť na to, že firme, ktorá mu robí zúčtovanie dane, by mal doručiť potrebné doklady od ostatných firiem. Ide o potvrdenie o zárobku, zrazených preddavkoch na daň a odvodoch, ktoré ostatní zamestnávatelia, ak ich zamestnanec mal viac, zaňho zaplatili.
Zamestnancovi, ktorý síce včas požiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, ale nepredloží potrebné doklady, firma dane nezúčtuje a musí podať daňové priznanie.
Vo vlastnom záujme by zamestnanec mal spolu so žiadosťou priložiť aj ďalšie doklady. Ten, kto má životnú poistku, prípadne si dobrovoľne sporí na penziu napríklad v správcovských spoločnostiach alebo v banke, má nárok na odpočet dane. Každý rok si môže daňový základ znížiť o zaplatené príspevky, najviac však o 12-tisíc korún (398,33 eura). Ročne tak pre nižšie dane v čistom ušetrí 2280 korún (75,68 eura).
Takzvaní milionári
V zúčtovaní dane zamestnávatelia pracovníkom porovnávajú preddavky dane, ktoré za nich odviedli štátu s tým, čo v skutočnosti mali podľa zákona aj zaplatiť. Zvyčajne je výsledkom preplatok alebo nedoplatok. Ak vyjde nedoplatok do sto korún (3,32 eura), vracať sa nemusí. Preplatok firma vráti v aprílovej výplate, čiže najneskôr v priebehu mája. Nedoplatok môže zamestnanec platiť v splátkach do konca roka. Ak chce darovať dve percentá z dane, treba nedoplatok zaplatiť do konca apríla.
Tento rok sa po druhýkrát prejaví pri zúčtovaní aj takzvaná milionárska daň. Ľudia, ktorí zarábali v priemere mesačne nad 49-tisíc korún mesačne hrubého, budú štátu na daniach doplácať. Doplatky budú rôzne. Ten, kto mal zárobok len mierne nad spomínanou sumou, doplatí v prepočte pár stoviek korún. No napríklad ten, kto zarábal v priemere okolo 60-tisíc hrubého, doplatí asi 183 eur (asi 5500 korún).
Dôležité termíny zúčtovania dane
16. február – posledný termín, dokedy môžu zamestnanci požiadať firmu o zúčtovanie dane.
31. marec – zamestnávateľ musí dovtedy urobiť ročné zúčtovanie dane za zamestnanca.
Máj – Zamestnávateľ musí pracovníkovi vyplatiť prípadný preplatok na dani.
31. december – zamestnanec musí najneskôr do konca roka uhradiť prípadný nedoplatok dane. Strháva ho firma.
Preplatok aj nedoplatok sa platí už v eurách
Na otázky o zúčtovaní odpovedajú odborníci z Daňového riaditeľstva.
Ako zamestnávateľ vyrovná preplatky alebo nedoplatky z ročného zúčtovania dane za minulý rok?
„Nedoplatok alebo preplatok zamestnávateľ prepočíta na eurá konverzným kurzom (30,1260 koruny za euro). Daňový nedoplatok zaokrúhli na najbližší eurocent nadol. Daňový preplatok zaokrúhli na najbližší eurocent nahor. Daňový preplatok z ročného zúčtovania a daňový bonus vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi najneskôr pri zúčtovaní miezd za apríl v eurách."
Môže zamestnávateľ vykonať ročné zúčtovanie zamestnancovi, ktorý mal v potvrdení od iného zamestnávateľa len príjmy vybrané zrážkou?
„Do ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov sa nezahŕňajú príjmy zdanené zrážkou. Vybraním dane zrážkou je daňová povinnosť splnená, ak daňovník neuplatní postup, že príjmy, z ktorých bola daň vybraná zrážkou, zahrnie do úhrnu príjmov a z nich zrazenú daň dá do preddavkov na daň. Takéto potvrdenie je pre zamestnávateľa bezpredmetné. Ak zamestnanec daň vybranú zrážkou považuje za preddavok, podá priznanie k dani z príjmov typ A a daň vybranú zrážkou si tak v priznaní odpočíta od dane.
Musia byť doklady k žiadosti o zúčtovanie originálom?
„Doklady, ktoré zamestnanec prikladá k žiadosti o ročné zúčtovanie a odovzdáva do mzdovej učtárne, musia byť originály. Mzdová účtovníčka doklad prefotí a po overení údajov originál dokladu zamestnancovi vráti."
Môže zamestnávateľ v ročnom zúčtovaní odpočítať zamestnancovi zdravotné poistné, ktoré si platí ako dobrovoľne nezamestnaná osoba?
„Ak zamestnanec v žiadosti o ročné zúčtovanie uvedie, že si dodatočne uplatňuje zaplatené poistné a príspevky (napríklad príspevky na zdravotné, sociálne poistenie, nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2007, ktoré si zamestnanec vykonal sám), toto zaplatené poistné sa zahŕňa do poistného, ktoré je povinný platiť zamestnanec."
Zamestnanec mal už od začiatku minulého roka do 31. júla neplatené voľno. Od augusta nastúpil k tomu istému zamestnávateľovi. Môže zamestnávateľ na jeho žiadosť urobiť ročné zúčtovanie?
„Zamestnávateľ na žiadosť zamestnanca vykoná ročné zúčtovanie preddavkov na daň, ak v žiadosti zamestnanec vyhlási, že v období neplateného voľna nepoberal žiadne zdaniteľné príjmy."
Zdroj: Daňové riaditeľstvo SR
Zúčtovanie dane
Kto oň môže požiadať
Len zamestnanec, ktorý zarábal zo zamestnaneckých pracovných pomerov, mohol pritom pracovať aj vo viacerých firmách naraz.
Kto nemôže žiadať o zúčtovanie
pracovník, ktorý minulý rok robil v zahraničí,
ten, kto nedoručil včas do mzdovej učtárne všetky potrebné doklady,
kto z prenájmu nehnuteľností zarobil vlani viac ako 26 500 korún,
ak niekto získal peňažnú výhru, ktorej hodnota prevýšila päťtisíc korún,
ten, kto mal výnosy z cenných papierov a musí ich zdaniť.