Takmer každý deň sa niekde na Slovensku objavia falošné eurobankovky. Nie všetky podozrivé
sú však naozaj falošné.
BRATISLAVA. Vo Vrábľoch si zberateľ vyrobil falošné 10-eurovky. Vraj pre radosť. Prišlo sa na to na pošte. Jeho manželka sa snažila zaplatiť účty falzifikátmi, ktoré vzala manželovi z peňaženky. V tomto prípade to bol nevydarený pokus dostať falošné eurá do obehu. No nie ojedinelý.
Polícia od zavedenia novej meny začiatkom roka vyšetruje takmer 300 prípadov. Z toho najviac v Nitrianskom kraji.
Obľúbeným miestom na uvedenie falzifikátov do obehu sú najmä čerpacie stanice, hypermarkety či recepcie hotelov, kde falošné peniaze odhalia až pri rátaní tržby.
Menšie mestá majú s falošnými peniazmi rovnaké skúsenosti ako veľké - tam však páchatelia preferujú menšie trafiky či pohostinstvá a s falošnými peniazmi prichádzajú najradšej za šera a večer, tvrdia policajti.
Odborníci sú pritom presvedčení, že sfalšovať euro vôbec nie je jednoduché.
Europapier je bavlna
„V januári sme preskúmali 284 prípadov podozrivých eur, v 185 prípadoch išlo naozaj o falošné peniaze," hovorí Jana Kováčová z Národnej banky Slovenska.
Práve sem putujú všetky podozrivé mince a bankovky, ktorých pravosť overujú špecialisti. No až v tretine prípadov sa podozrenie nepotvrdilo. „Svedčí to o tom, že ľudia si na novú menu zvykajú, a tak sú radšej opatrní," myslí si Kováčová.
Opatrná bola aj mladá Košičanka, ktorá 100eurovú bankovku dostala od priateľa z Chorvátska. Že nie je pravá, zistili v banke, kam si jej pravosť prišla overiť.
Eurá sa však môžu zdať podozrivé aj vtedy, ak sú napríklad opraté, alebo ak nie sú ochranné prvky dobre viditeľné. Najťažšie sfalšovateľný je podľa zmenárnikov, školených na odhaľovanie nepravých bankoviek, lesklý hologram. Ten podľa uhla dopadu svetla mení farbu.
Ďalšími ochrannými prvkami sú farba čísla nominálnej hodnoty na rube eurobankoviek, ktorá sa mení z purpurovej na olivovozelenú a vodoznak viditeľný proti svetlu.
„Sfalšovať sa dá všetko okrem vodoznaku. Ten môže byť viditeľný proti svetlu, ale keď ho vidieť aj pod ultrafialovým svetlom, bankovka je jednoznačne falošná," hovorí zmenárnik z bratislavskej zmenárne na Kamennom námestí.
Pritom UV lampu s ultrafialovým svetlom kúpite za pár eur v ktoromkoľvek obchode s kancelárskymi potrebami.
Ľahko odhaliteľný je aj papier - pravá eurobankovka je totiž zo stopercentnej bavlny, z jednej strany hladká, z druhej drsná.
Kancelárske eurá
U nás sa polícia najčastejšie stretáva s falošnými 50 a 100-eurovkami. Falzifikáty sú často nízkej a priemernej kvality a ich nepravosť je zjavná na prvý pohľad.
„Väčšina falzifikátov je vyrobená pomocou bežne dostupnej kancelárskej a výpočtovej techniky," povedala hovorkyňa prezídia policajného zboru Andrea Polačiková.
Najkvalitnejšie eurofalzifikáty, ktoré skúmali experti Národnej banky Slovenska, mali kvalitu na úrovni 2 až 3 z päťstupňovej stupnice, kde jednotka je najviac podobná originálu. Takú však na Slovensku zatiaľ nikto neodhalil.
Odkiaľ sa falošné eurá u nás berú, vyšetruje polícia. Najčastejšie ide o nevydarené pokusy domácich „kutilov".
Európskym zločineckým skupinám, ktoré falšujú eurobankovky vo veľkom, totiž na uvedenie falzifikátov do obehu viac vyhovujú veľké trhy Nemecka, Francúzska či Talianska.
Falošnými platili v krčme
Príkladom je prípad taxikára, ktorému v Poprade falošnou 50-eurovkou platil opitý mladík zo Spišských Tomášoviec. Jeho kamarát si nepravé eurá priniesol z Holandska - keď to zistil, snažil sa ich zbaviť.
Radosť z novej meny asi nemala ani majiteľka pohostinstva v Geči pri Košiciach, ktorá sa s falošnými eurami stretla v jediný deň hneď dvakrát. Najprv objavila podozrivú 100-eurovú bankovku v tržbe a v rovnaký deň chcel falošnou 100-eurovkou platiť ďalší zákazník. Tvrdil, že mu ju dal neznámy muž, ktorý mu za uvedenie bankovky do obehu sľúbil odmenu 30 eur. Zákazník nakoniec skončil bez odmeny, zato s obvinením na krku. Hrozí mu desaťročné väzenie.