BRATISLAVA. Jeden a pol bilióna eur. Takýto objem toxických úverov a iných finančných produktov hlavne zo Spojených štátov sa nachádza v európskom bankovom systéme. V nedeľu to v Slovenskej televízii povedal premiér Robert Fico. „Je to neuveriteľná suma," dodal Fico.
Britský denník Daily Telegraph v utorok priniesol ešte pesimistickejšie čísla. Odvolávajúc sa na tajný dokument Európskej únie napísal, že európske banky majú vo svojom portfóliu až 18 biliónov eur zlých cenných papierov, čo predstavuje 44 percent aktív európskych bánk. Ministri financií Európskej únie by sa mali týmto tajným dokumentom zaoberať dnes.
Centrálna banka: Naše banky sú čisté
Banky pôsobiace na Slovensku sa na tejto obrej sume podieľali len mimálne, ak vôbec. Potvrdila to centrálna banka, vykonávajúca kontrolu nad slovenskými bankami. „Toxické aktíva sa Slovenska týkali len okrajovo a ich podiel bol zanedbateľný," povedal Radko Kuruc z Národnej banky Slovenska.
Najväčšie banky na slovenskom trhu súhlasia s centrálnou bankou a tvrdia, že toxickým aktívam sa vyhli. „Žiadne toxické úvery ohrozujúce bankový systém v našej banke nie sú," povedal hovorca Tatra banky Boris Gandel. Za materskú spoločnosť Raiffeisenbank, ktorá sídli v Rakúsku, sa vyjadriť nevedel.
Podobne sa vyjadrila aj štvrtá najväčšia banka na Slovensku, dcéra talianskej banky UniCredit.
Matka lídra sa toxickými aktívami nakazila
Líder na slovenskom bankovom trhu Slovenská sporiteľňa takisto nepotvrdila toxické aktíva vo svojom portfóliu. Matka sporiteľne, rakúska Erste Group však ešte v októbri uviedla, že vlastní v islandských bankách 300 miliónov eur.
Práve rakúske banky, ktoré prostredníctvom dcérskych spoločností ovládajú značnú časť slovenského bankového trhu, môžu mať v strednej a východnej Európe problém.
Rakúsko vyzýva na pomoc regiónu
Rakúsky minister financií Josef Pröll navštívil minulý týždeň krajiny strednej a východnej Európy, aby vyzval miestne vlády na podporu a udržanie bankových systémov. Rakúske banky totiž prostredníctvom svojich materských bánk poskytli v regióne 230 miliárd eur pôžičiek, čo predstavuje 70 percent HDP Rakúska.
Rakúsko takisto minulý týždeň malo vyzvať Európsku úniu, aby pomohla krajinám bývalého východného bloku sumou 150 miliárd eur. Banky v tomto regióne sú ohrozené aj výrazným prepadom domácich mien. S výnimkou Slovenska, ktoré prijalo v januári euro, sa výrazne znehodnocujú meny našich susedov vo V4.