PARÍŽ. Vo finančnom systéme eurozóny vládne vysoké napätie a čisté toky úverov začali v uplynulých týždňoch padať, povedal v pondelok prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet.
Uviedol, že proces znižovania dlhového investovania, čiže výpredaja aktív s cieľom redukovať dlh, v bankovom sektore sa musí dôkladne pozorovať, pretože existuje riziko, že by mohol úplne podkopať bankový systém.
"Vo finančnom systéme eurozóny, rovnako ako v systémoch iných priemyselných ekonomík na svete, je veľké napätie," povedal Trichet. "Pre nikoho to nie sú nové správy. Čoraz jasnejšie je však to, že napätie vo finančnom sektore sa prelieva do reálnej ekonomiky."
Eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Joaquin Almunia v pondelok povedal, že Európska únia (EÚ) by mohla poskytnúť pomoc členským krajinám vo finančných ťažkostiach, aj keď to podľa neho je nepravdepodobné, osobitne pokiaľ ide o krajiny v rámci eurozóny. Uviedol, že krajiny eurozóny sú bohatšie a je menej pravdepodobné, že by potrebovali pomoc EÚ.
"Nedá sa vylúčiť, že nejaká krajiny mimo eurozóny by mohla potrebovať pomoc," povedal. V rámci eurozóny je však situácia iná pokiaľ ide o verejný dlh, zahraničný dlh alebo schopnosť reagovať na recesiu, poznamenal.