Zmluva medzi štátom a víťazom najdrahšieho tendra v histórii Slovenska ostáva naďalej v utajení.
BRATISLAVA. „Obráťte sa s otázkou zverejnenia zmluvy na víťazného uchádzača," odporučil pred necelými dvoma týždňami premiér Fico novinárom, ktorí žiadali zverejniť zmluvu na vybudovanie mýtneho systému uzavretú medzi štátom a spoločnosťou SkyToll.
Obracanie sa so žiadosťami o zverejnenie prakticky na všetky zainteresované strany však nikam nevedie. Znenie zmluvy je totiž podľa súťažných podkladov, ktoré vypracovala Národná diaľničná spoločnosť, dôverné. Víťazný subjekt teda len akceptoval podmienky, ktoré navrhla štátna akciovka. Je to teda ona, ktorá chcela od začiatku tendra zmluvu utajiť, a nie víťaz súťaže, o čom sa pokúšajú presvedčiť verejnosť vládni činitelia.
Ako sa kašle na národ? Prečítajte si ako to vidí Ivan Štulajter:
Národ
NDS so SkyTollom zaryto mlčia. Hovorca diaľničiarov Marcel Janošík nebol schopný zodpovedať od pondelka na naše otázky. Víťaz tendra, spoločnosť SkyToll sa obmedzila na: Nekomentujeme.
Umývajú si ruky
Nad problémom, že verejnosť nemá možnosť posúdiť férový postup diaľničnej spoločnosti, ktorá vybrala najdrahšiu ponuku, si opakovane „umýva ruky" aj premiér Fico. Jeho hovorkyňa Silvia Glendová nám včera odkázala, že nemajú „kapacity ani odborníkov na to, aby nahrádzali pracovníkov NDS, prípadne iných príslušne zodpovedných pracovníkov rezortu dopravy". Odvoláva sa pritom na Úrad pre verejné obstarávanie. Na úrade vyjadrenia Glendovej odmietajú, podľa zákona o verejnom obstarávaní úrad takéto veci nerieši.
Emília Beblavá z Transparency International upozorňuje, že „tento prípad naznačuje, že zmluvné podmienky nie sú nastavene v prospech verejnosti, ale v prospech víťaza súťaže". Ponuka víťazného konzorcia bola o šesť miliárd korún vyššia oproti najlacnejšej. Diaľničná spoločnosť však všetkých súťažiacich okrem konečného víťaza z tendra vylúčila.
Okrem jediného: víťaza.
Utajovanie zmluvy je v rozpore s tým, čo požadovali ľudia zo Smeru od Dzurindovej vlády. Keď boli v opozícii, žiadali, aby ministerstvá zverejnili všetky zmluvy týkajúce sa nakladania s verejnými peniazmi a majetkom.
Minister dopravy Ľubomír Vážny tiež patrí k tým, ktorí nechcú vidieť, že to bola „jeho" Národná diaľničná spoločnosť, ktorá z vlastného popudu zaradila zmluvu medzi dôverné informácie. Vraj on sám nemá problém s jej zverejnením, no treba si ju pýtať od SkyTollu.
Je to absurdné
Ľubomír Karásek, hovorca ministerstva dopravy, ktoré je stopercentným akcionárom NDS, navyše vyhlásil, že „legálne spôsoby prinútenia NDS, aby zmluvu zverejnila, na strane ministra neexistujú".
Opozícia aj právnici považujú takéto vyjadrenia za nezmysel. „Podľa mňa robia z ľudí hlupákov," povedal Daniel Lipšic z KDH. Bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z opozičnej SDKÚ dodáva: „To je absurdné, predsa ministerstvo je akcionárom NDS."
Podobný názor má aj Peter Wilfling z mimovládky Občan a demokracia: „Ak by sme prijali argumentáciu ministerstva, tak by mohol byť majetok štátu preliaty do akcioviek, ktoré by boli mimo verejnej kontroly."