Väčšina podnikateľov neverí, že sa im v nasledujúcich mesiacoch bude dariť. Ich dôvera je na bode mrazu. Veľké firmy ako Kia, Peugeot či Volkswagen idú na „pol plynu". Malé firmy na tom nie sú inak.
BRATISLAVA. Fero z Bratislavy podniká v drevárskom priemysle. Je spolumajiteľom firmy, ktorá vyrába eurookná, dvere a bytový interiér. Podmienky sa v posledných týždňoch radikálne zhoršili. Firme sa nedarí, prichádza o zákazky. Včera sa Fero rozhodol pre radikálny krok. „Dal som výpoveď siedmim ľuďom," povedal. To je celá polovica.
Čakanie na nižšie ceny prehlbuje pád
Zákazníci váhajú, vyčkávajú na nižšie ceny, čo firmu tlačí do červených čísel. Ak by dal Fero svojim ľuďom výpoveď neskôr, mohlo by sa stať, že by už nemal na odstupné. „Povedali sme si, že je najvyšší čas. Keby sme to odďaľovali, museli by sme predať firmu, aby sme mohli dať chlapcom odstupné," hovorí Fero.
Zákazníkov s predbežnými objednávkami je síce zhruba rovnako ako pred rokom. Oveľa menej z nich sa však napokon rozhodne tovar kúpiť. „Zákazky nám oproti minulému roku padli asi o 35 percent," sťažuje sa podnikateľ.
Do kariet im nezahrala ani prepadajúca sa česká koruna. Tá od júla minulého roka stratila vyše 20 percent, čo obrovsky zvýhodnilo konkurenčných predajcov, ktorí dovážajú okná z Česka. „Hoci minulý rok mali ceny približne na rovnakej úrovni ako my, tak vďaka kurzu sú razom o 20 percent lacnejší. Pritom tento rok sme vôbec nezdvihli ceny."
Ďalším problémom je, že zákazníci im platia neskôr ako pred pár mesiacmi. Kým nedávno dostávali zálohy asi týždeň po uzavretí zmluvy so zákazníkom, v súčasnosti je to asi mesiac.
Nielen Ferova výpoveď naznačuje, že s našou ekonomikou to môže byť horšie, ako sa zdá. Nálada podnikateľov aj spotrebiteľov bola vo februári taká zlá, ako nikdy od roku 1997, odkedy ju Štatistický úrad sleduje cez takzvaný index ekonomického sentimentu. Index klesol na 76,5 bodu. „Očakávame, že v prvom štvrťroku ekonomika poklesne," povedala Dagmar Bláhová zo Štatistického úradu.
Index s určitým predstihom naznačuje, ako sa o pár mesiacov bude hospodárstvo vyvíjať. Robí sa cez dotazník, v ktorom manažéri odpovedajú na otázky, ako sa darilo ich firme v predchádzajúcich troch mesiacoch a ako sa im bude dariť v nasledujúcich troch. Úrad sa ich pýta na to, ako predpokladajú, že sa budú vyvíjať ich objednávky, produkcia či zamestnanosť.
Predzvesť pádu
Index v súčasnosti prudko padá, čo predznamenáva, že ekonomika sa dostane do recesie. Teda do stavu, keď bude klesať ekonomická aktivita firiem, zamestnanosť, investície, zisky a aj platy ľudí.
„Najnovšie čísla naznačujú katastrofálny výsledok ekonomiky v prvom štvrťroku," hodnotí ekonóm ČSOB Marek Gábriš s tým, že ak sa „medziročný rast udrží nad nulou, bude to úspech". V prípade, že sa ekonomika v prvom štvrťroku dostane do mínusu, nebude to len pre hospodársku krízu vo svete. V januári nás zasiahla aj plynová kríza. Veľké podniky prakticky dva týždne nevyrábali.
Gábriš očakáva, že miera nezamestnanosti by mohla stúpnuť aj na 12 percent. V súčasnosti je deväťpercentná a na úradoch práce je asi 240-tisíc ľudí. „Februárové čísla ukázali, že negatívna nálada, ktorá bola pôvodne len v priemysle, sa už prelieva aj do ostatných sektorov hospodárstva, ako maloobchod, služby či stavebníctvo a aj medzi spotrebiteľov," povedal ekonóm VÚB banky Martin Lenko. Aj podľa neho výrazne stúpa riziko, že „ekonomika môže skĺznuť do mínusu".
Upozorňuje však na to, že nálady firiem a ľudí môžu byť prehnané a situácia nemusí byť až taká zlá, ako sa zdá.