OPRAVENÁ VERZIA
Kríza si vyžaduje podporovať iba také živnosti, ktoré majú reálnu šancu uspieť. Štát zatiahne ručnú brzdu.
BRATISLAVA. Zákon o službách zamestnanosti, ktorý sa naposledy zmenil 12. februára, sa bude opäť meniť. Jeden z dlhoročných príspevkov pre nezamestnaných - na samostatnú zárobkovú činnosť - sa dá získať tak ľahko, že hrozí jeho zneužívanie.
Už o mesiac nebude žiadateľovi stačiť absolvovanie prípravy na podnikanie a predloženie podnikateľského zámeru. Od 1. apríla do rozhodovania vstúpi špeciálna komisia na úrade práce. Tvoriť ju budú zástupcovia zamestnávateľov, živnostenských organizácií, odbory a úradníci.
Komisia posúdi „efektívnosť a reálnosť podnikateľského zámeru" a ešte u žiadateľa overí výsledky získaných odborných zručností a praktickej prípravy. Až na základe jej kladného rozhodnutia môže žiadateľ dostať peniaze na nákup strojov či zariadenia. V regióne s nadpriemernou mierou nezamestnanosti to je viac ako 3700 eur (vyše 110-tisíc korún).
Ministerka ustúpila
Koľko a ako dostanete Kto bol najmenej tri mesiace na úrade práce a poberal dávku v hmotnej núdzi, môže získať príspevok na podporu samostatnej zárobkovej činnosti. Do konca roka 2010 z nehomôže uhradiť iba zdravotné poistenie. Od septembra do decembra 2010 ho bude možné dostávať aj na sociálne poistenie. Tento rok ide o 41,37 eura mesačne.
Ministerka práce Viera Tomanová už na túto stredu avizuje, že vláde predloží návrh na zmenu zákona. Chce zabrániť špekuláciám žiadateľov, ktorí si iba „otvoria živnosť a zoberú peniaze", hovorí Daniela Rodinová z ministerstva.
Zástupcovia živnostníkov pred špekulantmi varovali už koncom januára, keď vláda prišla s protikrízovým príspevkom na podporu podnikania. Vtedy však ich námietky ostali nevypočuté.
„Keď štát na to má, nech podporí aj novo začínajúcich, ale treba dať pozor na to, či to nie je osoba, ktorá už zrušila päť živností, má dlhy na daňovom úrade, v Sociálnej poisťovni," hovorí prezident Slovenského živnostenského zväzu Peter Masár.
Tomanová výhradu živnostníkov akceptovala až týždeň potom, čo protikrízová novela prešla parlamentom. Návrh ďalšej novely predložila minulý štvrtok Rade pre hospodársku krízu.
Premiér Robert Fico sľúbil, že vláda návrhy okamžite posunie parlamentu.
Klienti žiadajú starý príspevok Nový príspevok, ktorým vláda reagovala na dôsledky krízy, má miernejšie pravidlá. Kto oň požiada, prakticky hneď splní podmienky. Využiť ho môže výlučne nezamestnaný s čerstvým živnostenským listom a iba na zaplatenie odvodov.
Úrady práce, ktoré sme náhodne oslovili, ešte včera nedostali žiadosť o tento príspevok. Valéria Vyletelová z úradu v Lučenci povedala, že klienti zatiaľ stále žiadajú iba o ten starý.
OPRAVA Pôvodne sme v texte chybne uviedli, že ministerstvo práce chce meniť nový príspevok na podporu samostatne zárobkovej činnosti využiteľný iba na zaplatenie odvodov, ktorý vstúpil do platnosti 1. marca. V skutočnosti sa zmeny majú týkať staršieho príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť. Za chybu sa ospravedlňujeme.
Kurz vám zaplatia, počkajte do leta
Úrady práce ponúkajú nezamestnaným kurzy. Na niektoré treba čakať aj mesiace.
BRATISLAVA. Má možnosť pracovať v Holandsku, potrebuje sa však naučiť ovládať špeciálny stroj. Úrad práce v jeho meste práve takýto kurz nezamestnaným zaplatí. Ale najskôr v júli.
Ján Huťan z Revúcej čaká na rekvalifikačný kurz, ktorý by mu pomohol k práci v zahraničí, už od januára. Doma pre krízu miesto nenájde, prestoje na úrade práce mu však nedovolia ani vycestovať.
Takúto skúsenosť môžu mať viacerí nezamestnaní. Kríza ich pripravila o prácu, no na zmenu kvalifikácie musia čakať do leta. Hoci úrady práce pomáhajú s rekvalifikačnými kurzmi, tie, ktoré trvajú viac mesiacov, však majú pauzu.
Zamestnanie sa odkladá Kurz na CNCstroje pána Huťana trvá vyše dvoch mesiacov. Úrad práce mu ho teraz nezaplatí, na Holandsko si musí počkať.
„Keďže som tam pracoval a ovládam jazyk, chcem sa tam vrátiť a pracovať ako CNC operátor-programátor,“ vysvetľuje Huťan. Na revúckom úrade práce mu však povedali, že momentálne na rekvalifikačné kurzy nemajú peniaze.
Kurzy teraz úrady práce platia z peňazí Európskej únie, od polovice roka ich už bude platiť štát. Pravidlá hovoria, že pri zmene ich financovania musia byť všetky kurzy ukončené. Nezamestnaní sa tak teraz môžu prihlásiť iba na školenia, ktoré sa skončia do leta.
Jana Mečiarová z Úradu práce v Revúcej priznáva, že peniaze na dlhodobejšie kurzy nemajú. Nevedela presne povedať, kedy sa to zmení. Ústredie práce upresňuje, že najskôr v lete.
Naučte sa niečo iné Hovorkyňa ústredia Danica Lehocká vysvetľuje, že nie je možné, aby projekt kurzov z európskych fondov bežal súčasne s tým národným.
Ľudia čakajúci na dlhšie kurzy môžu zatiaľ podľa Lehockej skúsiť šťastie s iným kurzom, alebo sa zaškoliť priamo u budúceho zamestnávateľa.
Ján Krempaský