BRATISLAVA. V kauze zverejnenia zmluvy na mýtny tender nastal mierny pokrok. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) sama požiadala víťazné konzorcioum SkyToll, aby dalo súhlas na zverejnenie zmluvy. Už sa netvári, že nemôže v tejto veci nič urobiť. „Akcionári SkyTollu sa musia k tejto veci vyjadriť," povedal včera opozičným poslancom Igor Choma, šéf diaľničnej spoločnosti.
Postup štátnej firmy je však stále alibistický. Právnik Transparency International Pavel Nechala tvrdí, že SkyToll nemôže do konania ohľadom zverejnenia zmluvy vstupovať. „NDS sa nemá čo pýtať SkyTollu, či má niečo zverejniť, NDS je zo zákona povinnou osobou," povedal Nechala.
Viac k téme v článku - Štát zmluvu k mýtnemu tendru stále nezverejnil
Národná diaľničná sa rozhodla problém so zverejnením zmluvy riešiť až po tom, keď sa do veci vložil premiér Fico. "Nech už prestanú s tým blbnutím a nech to normálne ukážu a nechápem čoho sa boja, ak si za tou zmluvou stoja nech ju ukážu," povedal cez víkend v Slovenskom rozhlase.
No aj premiérova reakcia bol zmenou oproti jeho dovtedajším postojom. K zmene rétoriky ho zrejme viedli články v denníku SME, ktoré usvedčujú Národnú diaľničnú spoločnosť, že to bola ona, kto inicioval utajenie zmluvy. Dovtedy predstavitelia štátu tvrdili, že SkyToll bráni jej zverejneniu.
Choma konštatoval, že klauzula o mlčanlivosti v zmluvách, ktoré sa uzatvárajú, je štandardná. "Aj pod vplyvom médií sme oslovili zhruba pred týždňom spoločnosť SkyToll so žiadosťou o uverejnenie zmluvy. Myslím si, že aj iniciatíva, resp. výzva od pána premiéra, ktorá je absolútne akceptovateľná, nám veľmi pomohla. Výrazne zdynamizovala proces odsúhlasenia, ktorý nie je jednoduchý, pretože aj akcionári spoločnosti SkyToll sa musia k tejto veci vyjadriť," informoval ďalej Choma.
SkyToll včera oznámil, že žiadosť NDS posudzujú. „Pracujeme na všetkých formálnych krokoch potrebných na zverejnenie zmluvy," povedala hovorkyňa spoločnosti Eva Güttlerová. Do týždňa by mala byť zmluva zverejnená.
Stále sa teda nedá vylúčiť, že zmluva nebude zverejnená ako celok, ale len jej časti, lebo víťazné a zároveň najdrahšie konzorcium najväčšieho tendra v histórii Slovenska si vyhradí právo utajiť pred verejnosťou takzvané dôverné informácie.
K zmluve sa nedostala ani opozícia
Zmluva zostala utajená po rokovaní opozičných poslancov s NDS utajená. Generálny riaditeľ NDS Igor Choma tvrdí, že zachovanie obchodného tajomstva v zmluve je štandardné riešenie.
"Cieľom návštevy bolo oboznámiť sa s podkladmi, ktoré by mohli objektivizovať postup Národnej diaľničnej spoločnosti pri obstarávaní tendra na elektronické mýto. Bohužiaľ, ponuka víťazného uchádzača, ako aj zmluva zostávajú utajené," upozornil po stretnutí poslanec Národnej rady (NR) SR za SDKÚ-DS Stanislav Janiš.
Poslanci po rokovaní informovali tiež o tom, že víťazná ponuka bola od ostatných vyššia o 199,16 milióna eur. "Je to zarážajúci fakt, ktorý automaticky vyvoláva otázky, prečo sa to stalo," povedal poslanec NR SR za SDKÚ-DS a bývalý minister dopravy Pavol Prokopovič. Z tendra boli vyradené firmy, ktoré dali nižšiu ponuku, a poslanci Výboru NR SR pre hospodársku politiku podľa jeho slov ani dnes nedostali odpoveď na to, prečo NDS vyradila zo súťaže tieto spoločnosti.