Vlani v septembri na výjazdovom zasadaní vlády v Banskej Štiavnici premiér Fico navrhoval zníženie DPH v meste Banská Štiavnica pre vybrané komodity na nulu. Chcel tým podnietiť rozvoj mesta a regiónu, ktorý označil za mekku Slovákov.
BRATISLAVA. Historické jadro mesta Banská Štiavnica je kultúrnym skvostom a spolu s technickými pamiatkami v jeho okolí bolo v roku 1993 zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Napriek tomu stavebné pamiatky v meste potrebujú peniaze na opravu. Pomôcť pri ich získavaní malo aj selektívne zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH).
Kaník: Populizmus
„Hľadáme odpoveď na otázku, či môžeme v rámci Európskej únie vyčleniť na území Slovenska jedno územie a napríklad povedať, že daň z pridanej hodnoty tu bude nula na reštaurácie, na hotely, aby to bolo dostatočne atraktívne pre verejnosť, pre investorov a podnikateľov," vyhlásil premiér vlani v septembri po výjazdovom zasadaní vlády v Banskej Štiavnici.
Odpoveď na túto otázku, ktorú použil v Banskej Štiavnici, sa mu dodnes nepodarilo nájsť. „Uznesenie tohto charakteru nebolo prijaté," informovala nás o ďalšom osude mož〜ného zníženia DPH pre mes〜to Nadežda Babiaková, prednostka Miestneho úradu Banská Štiavnica. Naznačila, že lokálne zníženie DPH by zrejme odporovalo európskej legislatíve.
Zníženie DPH malo pomôcť rozvoju cestovného ruchu, na ktorý je mesto Banská Štiavnica odkázané. V tomto meste má hotel aj bývalý minister práce a sociálnych vecí Ľudovít Kaník. Podporu pre podnikateľov v tomto regióne by uvítal. „Vyhlásenie predsedu vlády k zníženiu DPH v Banskej Štiavnici som už v septembri hodnotil ako úplný nezmysel a populistické vyjadrenie," povedal Kaník.
Stratený nereálny sľub
O ďalšom osude možného zníženia DPH pre mesto Banská Štiavnica nevedeli ani na Úrade vlády a odkázali nás na ministerstvo hospodárstva. Tam tvrdili, že sú len predkladateľom prerokúvaného materiálu, rozhodovanie o DPH nepatrí do ich pôsobnosti. Ministerstvo financií na našu otázku ohľadom možného zníženia DPH pre mesto nereagovalo.
„Selektívne znižovanie DPH, dokonca podľa regiónov, by bolo neúmerne administratívne náročné opatrenie náchylné na zneužitie. Skôr by sme privítali plošné zníženie DPH, ktoré by, samozrejme, muselo byť sprevádzané škrtmi vo výdavkoch verejnej správy z dôvodu výpadku daňových príjmov," povedal Richard Ďurana, analytik INESS.
Z návrhom na selektívne zníženie DPH nedávno prišiel aj Zväz stavebných podnikateľov Slovenska. Navrhuje znížiť DPH pre obce, mestá a štát, ktoré sú verejnými zadávateľmi stavebných prác.
Znižovanie daní a odvodov je účinným riešením proti dosahom finančnej krízy, ale pomôže len, ak sa prijme plošne a budú mu zodpovedať príslušné škrty v erárnych výdavkoch. Myslia si to viacerí opoziční politici, ale aj analytici.
„Znižovanie daňového zaťaženia považujeme za účinný fiškálny nástroj pri riešení dosahov krízy, pretože necháva viac peňazí v rukách podnikateľov, ktorí stoja proti kríze vo frontovej línii, a občanov. Za systémové riešenie však považujeme plošné znižovanie daní, a nie selektívne, ktoré pomôže vybraným lobistom na náklady ostatných podnikateľov," povedal Ďurana.