BRATISLAVA. Obchodovanie s okolitými menami bolo v stredu zmiešané. Ako informoval díler OTP Banky Eduard Pračko, česká koruna a poľský zlotý si voči jednotnej mene eurozóny pripísali výraznejšie zisky.
Naopak, maďarský forint oslabil a dokonca zaznamenal historicky najslabšiu úroveň. Upozornenia zástupcov regionálnych krajín, že nie je možné porovnávať tak rozdielne ekonomiky a že by sa nemali hádzať do jedného vreca, sa nakoniec potvrdili.
"Česká ako aj poľská mena sa odtrhli od regionálneho vývoja, oslabovanie maďarského forintu ich nestiahlo," skonštatoval díler.
Maďarský forint ráno otváral na 308,65 HUF/EUR a najvyššie sa počas dňa posunul až k 312,25 HUF/EUR. V závere obchodovania sa kurz držal stále na vyšších úrovniach, teda na 309,30 / 99 HUF/EUR.
V prípade poklesu kurzu na túto úroveň je pravdepodobná intervencia Maďarskej národnej banky (MNB). Maďarsko zasiahla finančná kríza tvrdšie ako Poľsko a Česko kvôli jeho vysokému zahraničnému zadlženiu.
Európska únia (EÚ) v nedeľu odmietla požiadavku maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya na balík pomoci pre región v hodnote 180 miliárd eur (5,42 bilióna Sk). Pozorovatelia tvrdia, že prepad forintu môže súvisieť aj s touto neúspešnou snahou Gyurcsánya.
"Viedlo to k tomu, že investori a medzinárodná verejná mienka predpokladajú, že Maďarsko sa nachádza v najväčších problémoch," uviedol hlavný analytik budapeštianskej maklérskej spoločnosti Concorde Tamás Moro.
Vývoj kurzu eura a forintu za posledných 12 mesiacov (zdroj: finance.google.com)
Poľský zlotý zhodnotil z ranných 4,7625 PLN/EUR na 4,6770 PLN/EUR. O šestnástej hodine sa kurz obchodoval na úrovni 4,6850 / 6875 PLN/EUR. Česká koruna ráno otvárala pri 28,022 CZK/EUR. Jej najlepšia hodnota dňa bola 27,500 CZK/EUR, pri ktorej sa nachádzala aj v závere obchodovania.
Americký dolár voči euru sa ráno nachádzal na úrovni 1,2498 USD/EUR. Počas dňa plával v pásme od 1,2474 USD/EUR do 1,2595 USD/EUR. O šestnástej hodine bol kurz na úrovni 1,2580 / 2586 USD/EUR.