BRATISLAVA. Nevyplatili vám na konci minulého roka vianočné odmeny alebo vám vyplatili len časť s prísľubom, že ich dostanete začiatkom tohto roka? V decembri sa možno ešte aj firmy nádejali, že odmeny naozaj doplatia. Dnes už nič nenasvedčuje tomu, že tento prísľub naozaj dodržia. Ľudia sú však pri stúpajúcej nezamestnanosti radi, že vôbec majú prácu.
Nevyplatenie vianočných odmien či trinástych, alebo štrnástych platov je podľa partnera poradenskej firmy Centire Pavla Boroša jednou z príčin, prečo v poslednom štvrťroku klesli u nás reálne platy v priemere o dve desatiny percenta. Znamená to, že za svoj plat si ľudia mohli dovoliť kúpiť menej ako pred rokom. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu, podľa ktorého bola v štvrtom štvrťroku u nás priemerná mzda 23 991 korún (796,36 eura).
Čaká sa na dno
Situácia, keď reálne platy klesali, bola na Slovensku naposledy v roku 2003, keď vláda razantne zvýšila regulované ceny energií. Vtedy sa však zahraničiu darilo a tento výpadok platov sme hravo dobehli. V súčasnosti je situácia horšia. Naša ekonomika sa prepadá, lebo sa prepadá aj zahraničie a svetlo na konci tunela stále nesvieti.
Napriek poklesu na konci roka si ľudia celkovo vlani platovo polepšili v priemere o 4,6 percenta. Avšak ani s platmi to zatiaľ ružovo nevyzerá. Ďalšie príčiny, prečo na konci minulého roku šli reálne platy do mínusu, sú, že firmy siahli ľuďom na ďalšie pohyblivé zložky mzdy. Niektoré firmy, ktoré prišli o zákazky, už nechávali ľudí doma a vyplácali im len 60 percent základných platov.
To má podľa Boroša pokračovať aj tento rok. Firmy síce ľuďom neznížia základné platy, no na rôzne odmeny či pohyblivé zložky miezd bude musieť väčšina ľudí načas zabudnúť.
„Tento rok sa negatívny vývoj ešte neobráti. Mzdy budú stagnovať a v niektorých sektoroch aj klesať," povedal Boroš. Najviac postihnutými odvetviami bude strojárstvo vrátane automobiliek, stavebníctvo, chémia, a čiastočne aj elektrotechnika.
Prémie, kde ste?
Konzultant odmeňovania vo firme Hay Group Štefan Norulák to vidí pozitívnejšie. Mierny rast medzi percentom až dvoma očakáva aj Štatistický úrad.
„Môj odhad je, že klesať to nebude, stagnáciu nevylučujem," povedal Norulák. Aj on tvrdí, že firmy siahnu hlavne na pohyblivé súčasti platov. „Ak firmy nebudú napĺňať plánované tržby, pohyblivé zložky nevyplatia."
Naše firmy, najmä z priemyslu, hlásili podľa Eurostatu za december vyše 30percentný pokles nových objednávok. V únii tak patrili medzi najhorších. Tržby našich firiem sú tak v nasledujúcich mesiacoch ohrozené.
Kto je tu pánom
Platom nenahráva ani situácia na trhu práce. Nezamestnanosť začala koncom minulého roku rásť. „Pánmi" na trhu sa stali firmy, zamestnanci ťahajú za kratší koniec. Donedávna fungovala zamestnanecká turistika, ktorou si ľudia zvyšovali platy tým, že vždy išli tam, kde zaplatili viac. To je minulosťou, aspoň na niekoľko mesiacov. „Už nie ľudia si vyberajú firmy, ale naopak," povedal Boroš.
Obrat k lepšiemu tento rok asi čakať nemôžme. Závisí totiž od toho, kedy sa svetová aj naša ekonomika odlepia od dna. Predpovede sa rôznia. Niektorí ekonómovia predpovedajú, že to bude na konci tohto roka, iní hovoria o budúcom roku.
A podľa čoho zistíme, že situácia sa lepší a pánmi na trhu práce sa znova stanú ľudia? „Podľa toho, že firmy znovu začnú vyplácať pohyblivé zložky ku mzde a prémie. To bude dôležitý signál," povedal Boroš
Ak ekonomika neklesne, bude to úspech
Analytici na Slovensku sa ešte donedávna zdráhali pripustiť, že našu ekonomiku čaká recesia, čiže hospodársky prepad. Po včerajšku to už neplatí.
BRATISLAVA. Štatistický úrad potvrdil spomalenie ekonomického rastu na konci minulého roku na dva a pol percenta a nevylúčil, že v prvom polroku to môže byť ešte horšie. Svoje predpovede následne na to prehodnotili aj niektorí analytici. Celá únia sa pritom na konci vlaňajška prepadla o 1,5 percenta.
Napríklad ČSOB, ktorá donedávna predpovedala, že slovenská ekonomika tento rok vzrastie o 2 percentá, už hovorí o jednopercentnom poklese. VÚB banka je o niečo optimistickejšia. Pôvodný trojpercentný odhad rastu znížila na nulu. „Dôvodom zmeny je posledný ekonomický vývoj, ako aj recesia v eurozóne," povedal ekonóm VÚB banky Martin Lenko.
Sú však aj ekonómovia, ktorí stále veria, že sa udržíme nad nulou. Ak by sme tento rok predsa len padli do mínusu, bolo by to po prvýkrát od rozdelenia ČeskoSlovenska. V niektorých štvrťrokoch sa síce stalo, že sme boli v červených číslach, no za celý rok nie.
Včerajšie údaje Štatistického úradu síce hovorili o raste ekonomiky a zamestnanosti. Od decembra nastalo dramatické zhoršenie.
(ľja)